MAHMUT DAĞI TURU (RAKIM 1387) 29-12-2013


                                                    
         Mahmut Dağı,İzmir il sınırları içerisinde 1387 rakıma sahip bir dağ kütlesidir. Bozdağlar' ın uzantısı olup, Karabel Geçidi (Rakım 480 ) ile Nif dağından ayrılır.
Çıkışı ve inişi çok sert olup,muhteşem manzaraya sahip bir dağ kütlesidir.Zirvede Mahmut Dede mezarı vardır,adını buradan almaktadır.İzmir ilinin güney doğusunda yer almakta olup,ile 50 km mesafededir. 
Kuzeyinde Spil Dağı,Batısında Nif Dağı,Doğusunda Dededağ bulunmaktadır.

Ben Mahmut Dağına  bir kaç kez çıktım.Bunu bilen ve Mahmut Dağının özelliğini de merak eden arkadaşlar benden rica ettiler. Muhakkak bizi de götür, rehberlik et dediler. Kıramadım arkadaşları, soğuk bir aralık günü onları yola düşürdüm.Konak-Kemalpaşa-Karabel Geçidi-Mahmut Dağı-Yukarıkızılca:
NOT:Dağ turuna çıkacaklar muhakkak bir biri ile irtibatlı olmalı ve bir birinden kopmamalılar dost sözü.

Hepimiz İzmir'in çeşitli yerlerinden olduğumuzdan ekibin toplanma bölgesini Ege Üniversite kavşağı olarak belirledik.
Ege Üniversite kavşağından Kavaklıdere köyüne kadar gelip orada mola verdik.
Sonra Kavaklıdere-Kemalpaşa arasını sürat ile alıp yönümüzü Karabel Geçidinin olduğu bölgeye çevirdik.
Dağ tırmanışını ilk defa yapacak olan arkadaşlar olduğundan daha kolay olacağını bildiğim bu yöne arkadaşları ben sevk ettim.
Daha başlangıçta onları yormak istemem.
Karabel Geçidinden sola orman içine dönüp artık yukarıya Mahmut Dağına tırmanış halindeyiz ve altımızda az da olsa Kemalpaşa Ovası görünüyor.

Çam ormanı içinde ve birazda sert bir çıkışla ilk tırmanışımız devam ediyor.
Benim dağ tırmanışlarında sıklıkla uyguladığım bir yöntem vardır.Geri de kalma ihtimali olanları ve turu zora sokacakları çabuk tespit yöntemi.Dağ tırmanışı ilk defa yapan arkadaşlara da bunu uyguladım ve bir kaç arkadaş gerilerde kaldı, bisikletlerini elde taşıyarak çıkmaya başladılar.Demek ki ekipte çürük elmalar var!!!!
Biz, öndeki grup çam ormanı içinden çıkıp ilk tepeciğe varıp onlar gelirken manzara seyretmeye başladık.
Tam karşımızda Nif Dağı var.Onu ve çevreyi seyrederken arkadaşlara da konumumuz ve bundan sonra neler yapacağız onları anlatmaya başladım.

Aynı tepe noktasından aşağıya baktığımızda da Torbalı yolu ve devamında Vişneli Köyü görüş alanımızdaki yerini alıyor.


Tepe dediğim yerden bir süre bir tarafı uçurum olan ve düz sayılacak yoldan gittikten sonra ani inişe geçtik.Bu inişin bir yerinde yol çatallaştığından önde giden ben, tüm arkadaşların bulunduğumuz noktaya gelmesini bekledim.
Yolun çatallaştığı yerde düz giden soluğu Dereköy' de alır. Biz sola dönüp bir tarafı Dereköy Vadisi olan uçuruma paralel yoldan Mahmut Dağına doğru hareket edeceğiz.Ve artık Mahmut Dağı tamamen görüş alanımızda.Fotoğrafta görülen kaya kütlesi Mahmut dağının zirvesi, bu gün bizim hedefimiz orası.
Ben geriden gelenleri beklerken bazı arkadaşlar Mahmut Dağı yolunda yol almaya devam ediyorlar. 
Bir noktada Ozan Yılmaz bisikleti ile pusuya yatmış, ben geçerken fotoğraf karesine Mahmut Dağını, çıkış yolunu ve beni sığdırmış. 
Teşekkürler Ozan YILMAZ.


Küheylanımın Mahmut Dağı pozu.


İkinci yol çatağındayız.
Burada da durmak zorundayız çünkü arkadan bize yetişmeye çalışan arkadaşlar var.Burada yol düz giderse Mahmut Dağına,sağa giderse Dereköy Vadisini takiben Dereköy' e iniyor.Arkadaşlar şaşırmaması gerek.
Bekleme uzun sürünce acıkan arkadaşlar burada karnını doyururken ben de işin keyif bölümünü yapıyorum.

Geldiğimiz yollara yukarıdan bakış.Bu yol üzerinden gelip Mahmut Dağının zirvesine yolculuk halindeyiz.Moladan sonra üçüncü yol çatağını da geçtik.İki ve üçüncü çatak arası çok sert çıkışlı olduğundan zorlanan arkadaşları yine beklemek zorunda kaldık.Sonra tekrar çıkışa devam ettik.

Zirveye emin adımlarla ilerliyoruz ama yol gittikçe dikleşiyor.
Zirve tam önümüzde.
Bu arada arkadan haber geldi Ozan YILMAZ' ın zinciri kopmuş ve çok arkalarda kalmış.Dağda telefon çekmediği için seslenerek iletişim kurduk kendisi ile.... çatakta beklemesini dönüşte alacağımızı ya da bisikleti Yukarıkızılca' ya kadar salmasını söyledim,bakalım ne yapacak.

Yukarılara çıktıkça bambaşka güzellikler bizi bekliyor.Hemen arka planımızdaki Nif Dağı'da onlardan biri.
Bazı arkadaşlar dağ tırmanışından zevk almış olacaklar ki, Şafak bizi yakın zaman da da Nif' e çıkar demeye başladı.Bakalım o ne zaman olacak.Hele Mahmut Dağının zirvesini bir görsünler de!!!!


İşte bu da benim Mahmut Dağı pozum,hak ettim sanırım.
Şu anda 1200 rakımdayız,hemen altımız Kemalpaşa ovası.


Burada bir süre oyalanıyoruz, yanımda sadece Can Küçükler ve 2 arkadaş var, diğerleri çok gerilerde kalmış.Arkadaşların bir bölümünü beklerken Can Küçükler ile bir Mahmut Dağı pozu veriyoruz.
Atilla Akagündüz' ünde kan şekeri düştüğünden devam etmeyip bizi aşağıda bekleyeceği haberi geldi.

Tırmanışın sert yerleri başladı.Bunu bir tek ben biliyorum arkadaşlar bilmiyor.Hafiften mırıldanan ve oflayan arkadaşlar var. O yüzden ben önden hiç arkama bile bakmadan gidiyorum. Biliyorum ki mecburen beni takip edecekler yada burada bekleyecekler.Zaten bu noktaya kadar gelmişken beni zirveye çıkmaktan hiç kimse alıkoyamaz.

Zirveye ilk ben vardım arkamdan İsmail Hakkı Atılgan ve Abdurrahman Önal vardı.


Mahmut Dağı Zirvede Şafak.


Mahmut Dağı zirveye çıkışın en zor olduğu varyant bölümü.
Biz bir kaç kişi zirveye ulaştığımızdan geriden gelenleri de buradan görüp kontrol altında tutuyoruz. Bazen onlara moral seslenişi yaparak zirveye çağırıyoruz.Bakalım kaç kişi bu gün zirveyi görecek.
Mahmut Dağı zirveden görünen her tarafı fotoğraflayıp sunmak istedim.Bakalım buradan neler görünüyormuş.Nasıl olsa uzun bir zaman burada olacağız çünkü arkadaşlar kopuk kopuk geliyor.
Doğu tarafında Dededağ manzarası.

Bir başka açıdan Dededağ.

İkiz Tepeler, Mahmut Dağının zirvesine çok yakın.

Zirvede  Mahmut Dedenin  Mezarı.

Zirvenin bir üstünden gözetleme kulesi.

Mahmut Dağından batı yönündeki Nif Dağı Manzarası.

Ekip tamamlandı sayılır, zirveye ulaşmanın tadını gözetleme kulesi üzerinde gösteriyorlar.

Mahmut Dağı zirvesinde benim bisikletim.
Artık inişe geçme zamanı,en erken gelen Mahmut Dağı zirvede uzun zaman geçirdi, sonradan gelenler ise en fazla 5 dakika kaldı.
Zirvenin kuralı, fazla kalmadan aşağıya inmektir.Ama bu gün hava çok güzel olduğundan biraz fazla kaldık.

İnişe geçtiğimizde Abdurrahman Önal tarafından çekilmiş muhteşem manzara fotoğrafı.
Bu da benim tarafımdan çekilmiş muhteşem bir manzara fotoğrafı.
Yukarı nasıl yavaş yavaş çıkılıyorsa ve arkada kalan arkadaşlar nasıl ofluyorsa,inişte tam tersi adeta yarış anındalar, son hız inişteler.
Çok ikaz ettim ama dinlemediler.Çok şükür kazasız belasız arkadaşları indirebildim.

Şekeri düşen Atilla Akagündüz' ü yoldan alıp inişe devam ettik.Zinciri kopan Ozan YILMAZ Yukarıkızılca' ya varmış eh bizde oraya iyi bir iniş yaptık.
Ozan'ın zincirini yaptık ama bir kaç kilometre sonra tekrar kopunca Yukarıkızılca çıkışında onu bir arabaya bindirip gönderdik.
Bizde evimizin yolunu tuttuk.

Zorlu bir Mahmut dağı zirve tırmanışı böylece bitmiş oldu.Bu çıkıştan memnun olan ve bir daha gelmek isteyen arkadaşlar olduğu gibi Mahmut dağı dendiğinde yolunu değiştiren arkadaşlarda oldu.
Ama haklılar Mahmut Dağını bir çıkan bilir, bir de çıkmayan.....
Çıkan daha iyi bilir.

Konak-Kemalpaşa-Karabel Geçidi-Mahmut Dağı-Yukarıkızılca Rotası:96 km


Powered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.