SPİL DAĞINDA GEZİNTİ (Rakım 1517) 25-12-2013


                           


                          

Spil Dağı, Rakım 1517, Manisa'ya  24 km,İzmir'e 55 km mesafede olup, görülmeye ve tırmanmaya değer bir dağ kütlesidir. Coğrafyası,görüntüsü,havası,hayvanları,doğası ile büyüleyici bir dağdır Spil.
   Bir yıl önce tırmanmıştım bu yılda tırmanmasaydım içimde uhde kalırdı, gerçi yılda bir kaç defa tırmanıyorum. Bana eşlik edecek Musa YILDIZ ve Ozan YILMAZ ise ilk defa Spil' e tırmanacaklar.Konak'ta Musa YILDIZ ile buluşup yola çıktık,Ozan ise bize Ege Üniversite kavşağında katıldı. Spil Dağına tırmanış noktası olan Kuyucak Köyüne kadar hiç durmadan devam ettik.Kuyucak molasından ve suyumuzu tamamladıktan sonra Spil Dağına tırmanmaya başladık.Kuyucak köyünü gerilerde bırakmaya başladık.

Spil'e daha yeni yeni alışmaya başladığımız,çıkışımızın hemen başında fotoğraftaki yükseltide Yılkı Atları bizi süzüyordu.Onları ziyaret ettim ama benden pek hoşlanmadılar,ormanın içinde kaybolmayı seçtiler.Bende geri dönüşü seçtim.O arada Ozan YILMAZ arkadaşım beni fotoğraflamış.


Güneybatı ve batı yönünde tırmanışımızda yol toprakken bazen kuzey bölümüne geçiş anlarında ise fotoğraftaki manzara bize Spil' e hoş geldiniz dedi.Bu anı kaçırmak istemedim,Musa ve Ozan fotoğraftaki yerini aldılar.
(Yazıyı yazarken sistem kar yağışı dekoru ilave edince ortaya muaazzam bir fotoğraf çıkmış oldu.)
Çam ormanı içinde muazzam bir atmosferde ve havada tırmanışımız devam ediyor.
Ozan ve Musa ilk defa Spil' e tırmanıyor, ben ise bir kaç defa çıktım. Yolu bildiğimden onlara ben kılavuzluk yapıyorum,bazen geride kalıp moral aşılıyorum!!!!
Tırmanışımız devam ederken manzara seyrimizde devam ediyor.Değişik doğa olaylarına da tanıklık ediyoruz.
Hemen altımızda Kemalpaşa ovası sisler içinde kalmışken birinci resimdeki Mahmut Dağı İle ikinci resimdeki Nif Dağı sisin üzerinden tüm güzelliklerini sergiliyor.

Ve Yılkı Atları......
Nihayet göz göze gelebildik.Niye buralara geldiniz,bizi niye rahatsız ediyorsunuz mu? diye baktılar mı diye aklımdan geçti ama hiçte öyle rahatsız olmuş durumları yoktu.
Spil' e her çıkan muhakkak Yılkı Atları ile karşı karşıya gelir.Kesinlikle ürkütmeyin onları,çok kırılgandırlar, unutmayın.Kuzey bölgeleri karlı olunca böyle güzel manzaralar sunmaya devam ediyor.Hava soğuk değil,kar tahminime göre 1 hafta önce yağmış,yavaş yavaş eriyor.Hatta kuzey taraflarında erimekten vazgeçmiş donmuş vaziyette.....Teşekkürler Ozan, yol alışımızı fotoğraflamış.


Ozan kardeşime bir daha teşekkürler.Bu güzel fotoğrafta benim Spil Dağına tırmanışımı daha da güzel kıldığı için.

Önemli hedeflerden birine daha ulaştık.Yangın havuzu zirveye yakın bir yerde olması nedeniyle buz tutmuş vaziyette.Bundan sonra zirveye daha çetin bir çıkış yaparak varacağız.Ben biliyorum ama arkadaşlar bilmiyor,bakalım ne sürprizler bizi bekliyor.


Buna buzda yolculuk demeli.... Yangın havuzunu geçtikten sonra ilk tırmanış noktasında buz tutmuş yol ile karşılaştık.Biraz patinaj,biraz geriye kayma, kazasız belasız bu virajlı ve buzlu alanı geçtik.
Her ne kadar da olumsuz koşullar olsa da muhteşem bir gün yaşıyoruz.


Orman yolunu bitirip Spil zirveye uzanacak ana yola çıktık ve bir süre sonra Atalanı mevkiindeyiz.
Atalanı mevkiinden zirveye çıkacağız ama yola set koymuşlar,haliyle setin kenarından geçip yukarı çıkacağız.Musa aşırı yorulmuş,ben gelmeyim siz gidin beni dönüşte alırsınız dedi. Musa' yı  orada bırakıp Ozan ile zirveye hareket ettik.


Ben, Ozan ile zirveye doğru hareket ettim ama Ozan'ın da dağ tırmanış deneyimi olmadığından gerilerde kaldı.Oda Şafak ağabey sen çık ben arkadan yavaş yavaş yürüyerek gelirim deyince bende terim hiç kurumadan zirvenin yolunu tuttum.Zirveye varır varmaz da Spil Dağında görünen tüm güzelliklerin fotoğraflarını çekmeye başladım. O fotoğraflardan bir kaçını da burada paylaştım.


Spil Dağı hatırası olsun istedim.
Ozan gelinceye kadar çevrenin fotoğraflarını çekerken tripot yardımıyla da kendi fotoğrafımı çekerek albüme ekledim.Ben zirveye vardıktan 15 dakika sonra Ozan zirveye ulaştı.Ozan ile biraz muhabbet edip çevreyi gösterirken yola baktığımda Musa'da zirveye ulaşmak üzereydi, demek ki cesaretini ve gücünü toplamış.Musa'da gelince ekip zirvede tamam oldu.
Spil Dağı tarihinde hiç olmadığı kadar rüzgarsız olunca yemeğimizi burada yemeğe karar kıldık.Gözetleme kulesinin masasında ki yerimizi alıp yemeklerimizi afiyet ile yedik.
Bu yemek aynı zamanda zirve kutlama yemeği olarak tarihteki yerini aldı.Biz 25 Aralık 2013 tarihinde zirve yapan 3 kişi, Spil Dağı zirve hatırası olarak bu pozu verdik.Spil Dağında zirve yaptık,rüzgarsız bir ortamda yemeğimizi zirvede yedik. Terimiz de soğudu,artık dönüşe başlayabiliriz.
Çıkış her zaman zordur,iniş ise tam tersine kolay......
Dağ tecrübem arkadaşlara nazaran daha fazla olduğundan iniş teknikleri için gerekli talimatları verdikten sonra önce Musa,sonrasında da Ozan yavaş yavaş inişe başladı. Bana da ikisini ilk iniş anında fotoğraflamak düştü.Kuyucak köyü çıkışlı yaptığımız Spil Dağı tırmanışını Sütçüler Köyü üzerinden yaptık.
Çok zevkli ve güzel bir tırmanış oldu.İzmir'den gidiş-dönüş 107 kilometrelik yolculuk sonucunda akşam evimize vardık.Benim için sıradan bir gün olmakla beraber çok zevk aldım.Ozan ile Musa' yı bilemem,arkadaşlarımdır,nazım geçer!!!! 2 gün kendilerine gelememişlerdir. (Hakikaten 2 gün of duruma düştüklerini sonradan öğrendim)

Ama sonrasında ne zaman tırmanacağız demeye başladılar. Spil Dağı Arkadaşlara iyi geldi demek ki.....
Konak-Kuyucak-Spil Dağı-Sütçüler-Konak Rotası:107 km
Powered by Wikiloc
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.