GÖLLER BÖLGESİ TURU 23 MAYIS-01 HAZİRAN 2015 ( 1 NCİ GÜN EĞİRDİR-GELENDOST-ŞARKİKARAAĞAÇ )

                     
                     

   Göller Bölgesi hakkında bir çok şey duydum ve okudum.Buralarda gezen bir çok bisikletli arkadaş ta biliyorum.Görülmeye değer bir bölge olduğunu da biliyorum.Bu bölgede gezmeyi kafamın bir yerine koydum,bölgeyi gezecek,İzmir'e kadar pedallayarak döneceğim.
         Amacım Eğirdir'den başlayarak önce Beyşehir istikametine gidip,Göller Bölgesinde turlamak ve belirlediğim rotadan İzmir'e dönmek.Rota üzerinden defalarca geçtim,güzergahım dahilinde görebileceğim yerleri not ettim.Yirminin üzerinde görülecek yer tespit ettim.Gün,ortam,zaman,hava da müsait olunca Eğirdir'e otobüs biletini alıp yola çıktım.Sabah erkenden Eğirdir Otobüs garajında otobüsten inerek,bisikletimin montajını yapıp tura hazır ettim.
               Şimdi Göller Bölgesi Turuna hazırım,yola çıkma vakti.

1 NCİ GÜN 23 MAYIS 2015 EĞİRDİR-GELENDOST-ŞARKİKARAAĞAÇ 

Eğirdir'e varış ve Eğirdir Gölü.
Eğirdir otobüs terminalinde inip,bisikletimi hazır ettikten sonra çevreye şöyle bir bakındım.Önce nereden başlayayım diye kafamdan geçirdim. Yeşil Ada tarafı bana çekici geldi o tarafa yönelip adayı gezme ihtiyacı duydum,çok güzel bir yere benziyor.O tarafa yönelmişken sağımda kalan Eğirdir Gölünün güney kısmını albümüme koydum.


Eğirdir Gölü:Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin  en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir. Kuzey–güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan Eğirdir Gölü, 468 km²  yüz ölçümü ile Türkiye’ nin  4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16,5 metre civarındadır. Kuzey–güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu–batı genişliği 3–15 km arasında değişmektedir. Gölün kuzey tarafına doğru Hoyran Boğazı' yla ayrılan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan büyük bölüme ise Eğirdir Gölü denilmektedir. Genelde cam göbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.

Yeşil Ada : Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan adada, doğa güzelliklerinin yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginliklerde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu gelişmiştir.
                            
Eğirdir Kalesi.
Yeşil Ada tabir edilen yarımada bölümüne giderken ilk dikkat çeken Eğirdir kalesi.

Eğirdir kalesinin yapım tarihi bilinmemekle beraber,iç kalenin Lidya' lılar zamanın da yapıldığı sanılmaktadır.Yarımada'ya geçmek için yanından yada içinden geçmek gerekiyor,ben kale kapısından yarımadaya adım attım.
Kaleye yakın olan tarihi cami de görülecek değerde bir yapı,oraya da uğranmadan geçilmez.Eğirdir, Eğirdir Gölü ve Eğirdir Sivrisi.
Yeşil Ada' nın yani yarımadanın uç tarafına doğru şöyle güzel bir gezi yaptım.
Buradan ilçe merkezinin doğusu ,Eğirdir sivrisi ve gölün birleşimi çok net görünüyor.Gölün kenarında biraz oyalanıp etrafı seyrettim.
Eşim sabah kahvaltısı için yolluk hazırlamıştı,gölün kenarında uygun bir yere oturup,keyif ve iştah ile eşimin hazırladıklarını yedim.Bana enerji oldu.
Enerji almalıyım ki!!! biraz sonra Göller Bölgesi Turum başlayacak ve 10 gün kadar sürecek.
Yeşil Ada ziyareti ve kahvaltı sonrası bir süre Eğirdir ilçe merkezinde kültür turu yapıp yola çıktım.


Eğirdir Keyhüsrev Kervansarayı.
Eğirdir Gölünü güney-doğu-kuzeydoğu yönlerinden dolaşacağımdan güneye doğru yol alıyorum yani Konya yolundan devam edeceğim.

Eğirdir'den çıkmadan ilçe merkezine yakın sayılacak bir yerde Selçuklu Kervansarayı dikkatimi  çekiyor.Burada Kervansaray hakkında bilgilerimi tazeliyorum.Biraz da  kültür turu yapıyorum.

Keyhüsrev Kervansarayı;Yeni mahallede bulunan Eğirdir Hanı, klasik Selçuklu hanları özelliğini taşımaktadır. İlçe merkezinin 3 km güneyinde, göl kıyısında yer alan yapı, Anadolu Selçuklu kervansaraylarının en büyüklerindendir. Konya-Antalya kervan yolu üzerindeki yapı, avlu ve kapalı mekan olmak üzere iki bölümlüdür. Her iki bölüm de yıkılmıştır. Avlunun doğu duvarı ortadan kalkmış, günümüze kalabilen diğer beden duvarlarının kaplamaları sökülmüş, bu nedenle duvarlar bir hayli incelmiştir. 


Eğirdir'e bir bakış.
Artık Eğirdir gerilerde kaldı,Gelendost istikametine doğru yol alıyorum.Küçük bir rampa çıkışı ile Eğirdir'den tamamen ayrılıyorum.İlçeden ayrılmadan bir defa daha bakmadan olmaz düşüncesi ile son bir poz alıp yoluma devam ediyorum.

İlk Tacize bu noktadan 2 km  ileride uğradım.
Üç çoban köpeğinin saldırısına uğradım,tacizleri çok uzun sürdü. Benim patron olduğumu bir türlü kabul etmediler.Çoban 100 metre ileri de ama arkası dönük,bizi duymuyor,meğerse çoban sağırmış.O farkına varıncaya kadar benimle iyi uğraştılar.
Ama uzun uğraşlar sonun da galip gelen ben oldum,paçayı zor kurtardım.
Göller Bölgesi turuna taciz ile başladım,nasıl bitecek zaman ve yol gösterecek.


Eğirdir Gölü ve Barla Dağı.
Eğirdir'den uzaklaştım,gölün doğu kıyısındayım.Gölün durgunluğu ve yarımadanın güzelliği etkileyici görünüyor.Altımda Eğirdir Gölü,sol tarafta Yeşil Ada ve Eğirdir,tam karşıda ise Barla Dağı karlı tepesi ile etrafa nasılda çaka satıyor.


Barla Dağı: Eğridir’in batısında 2.798 m rakıma sahip Barla Dağı, Eğridir Gölü’ne hakim görüntüsü ile zirve yapanlara harika manzaralar sunmaktadır. Ayrıca Barla Dağı, kış tırmanışlarında kuzey yamacından tırmanmak isteyen dağcılara zevkli tırmanma imkanları vermektedir.Eğirdir,Eğirdir Gölü, Yeşilada Ve Eğirdir Sivrisi.
Karşı kıyıdan yani doğu tarafından böyle gözüküyor,bence seyredilmeye değer.
Bende öyle yapıyorum,çimlere oturup güzelliği seyrediyorum hemde biraz mola veriyorum.
Eğirdir ilçesinin sırtını yasladığı Eğridir sivrisi karşı kıyıdan daha da muhteşem görünüyor.
Eğridir Sivrisi: Eğirdir ilçe merkezini ikiye bölen, 1.749 m rakımlı, yüksek tepelerinde çeşitli uygarlıklara yer vermiş, üzerinde Prostanna Antik Kenti’ ni barındırmış ve panoramik görüntüsüyle tırmananları büyüleyen, sivri kayalıklardan oluşan bir tepedir.

 Eğirdir Gölüne Veda.
Eğirdir Gölünün kuzeydoğusuna doğru yol alırken Mahmatlar Köyü tarafında göl görüş alanımdan çıkmadan son bir kez daha bakıp veda ediyorum.
Mahmatlar bölgesine kadar kah göl manzarası, kah çiçekler, kah yol arkadaşları derken çok güzel bir yolculuk yaptım. Bu arada havanında enfes olduğunu belirtmek isterim.

Afacan Bisikletliler.
Esenyurt civarında bisikletimin ayaklığı kırıldı,yapılacak gibi değil,bende Gelendost'a girip beni idare edecek bir ayaklık taktırdım,biliyorum tur sonunu getirmez ama idare edebildiği kadar etsin.

Bu arada bu çocuklar yanıma geldi ayaklık takılana kadar muhabbet ettik.Bağıllı köyündenmişler. Benimle yarışmak istediler!!!!!! Pek adil değil ama olsun.
İşimiz bitti,Gelendost dışına çıktık,yarış öncesi bu pozu verdik ve yarış başladı.
Sonuç mu? Bağıllı köyüne tek başıma giriş yaptım,gelemediler peşimden.Kaçtılar veletler.Halbuki ben onlara gazoz ısmarlayacaktım!!!!!

Su Hayattır Kıymetini Bilene.
Madenli köyüne yakın bir yerde çeşme ve hayat suyu.Kısa mola beni kendime getirir dedim ve suya daldım, ilaç niyetineydi.
Bu çeşmeye girmeden bir kaç km geride biri araba ile önümü kesti kısa bir muhabbet ettik.Kendisi Isparta' lı bisiklet severmiş.Adı Yaşar Kemal' miş. Tanıştık kendisi ile memnun oldum.
Nazik daveti vardı ama ben yolcuyum dedim,başka zaman.
Haşhaş Tarlaları Ve Şarkikaraağaç.
Anadolu'nun iç bölgelerinde sıklıkla rastladığım haşhaş tarlaları burada da karşıma çıktı. 

Şarkikaraağaç' a az bir yolum kaldı şu anda Yalvaç kavşağındayım.
Geceyi Şarkikaraağaç'ta kamp yaparak geçirmeyi planladığımdan karşıma güzel bir yer çıkması dileğiyle haşhaş tarlaları arasından yoluma devam ediyorum.

Şarkikaraağaç'ta Kamp zamanı.
Akşam üstü Şarkikaraağaç'a yaklaştım.
İlçe artık görünür olduğunda ilçe merkezine yaklaşık 2.5 km mesafede solda uygun bir benzin istasyonu görünce hemen oraya girdim.Görevlilere rica ettim, tereddütsüz kabul ettiler kamp yapmamı.Hazır yer varken başka yer aramanın anlamı yok,hemen malzemelerimi çıkarıp kampı kurdum.Yer güzel,market ve su da var. Bana bu saatten sonra ancak dinlenmek yakışır.
Her şey hazır olunca sırada yemek faslına giriştim,önce çorba kaynar,ana yemek daha sonra.
Yemekten sonra iyi bir dinlenme......

 Gün güzel geçti,Yeşil Ada muhteşemdi,hele Eğirdir göl manzaralı yolculuk çok daha güzeldi.Son 15 km biraz sıkıcı ve rüzgarlıydı ama bu da işin tuzu biberi olsa gerek.87 kilometrelik yolculuk sonunda dinlenmek hakkım olsun.
Gün bitti,yarın ne getirecek.....

1 nci gün Rotası Eğirdir-Gelendost-Şarkikaraağaç : 87 kmPowered by Wikiloc
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.