GÖLLER BÖLGESİ TURU 23 MAYIS-01 HAZİRAN 2015 (6 NCI GÜN AĞLASUN-İNSUYU MAĞARASI-BURDUR-SALDA GÖLÜ)


                 


Akşam Ağlasun'a yağmur altında girdim.
Kapalı pazar yerinde kamp yaptım.Pazar yeri deyip geçmeyin,bu tür havalarda bisikletçinin sığınacağı en güzel alanlardır.
    Yağmur bir kaç saat daha devam edip,sonra çekilip gitti.Yerini rüzgara bırakınca,tüm ıslak kıyafetler çabucak kurudu.
   Gece tahminimden daha sessizdi ve benim güzel bir uyku uyumama sebep oldu.Sabah dinlenmiş olarak kalktım.Sabah güneşi her tarafı ısıtmaya başlamış,ortalık hareketlenmişti.Hiç acele etmeden kamp malzemelerini yavaşça toplayıp,bisikletimi ve kendimi güne hazır hale getirdim.
       Bu güzel günde neler mi yapacağım,bir bakalım .....


6 NCI GÜN 28 MAYIS 2015 
AĞLASUN-İNSUYU-BURDUR-SALDA GÖLÜ :  
                                                                                                                                                                                         

Sabah Halleri.
Kamp alanım fena sayılmaz!!!!!
Malzemeleri topladıktan sonra,sıra kahvaltıya geldi.Başka yere gitmeye gerek yok o işi de burada görüyorum,
keyfim yerine geliyor.Bu gün hava güneşli olacak galiba,içim şimdiden ısındı.


Değirmen Suyu.
Ağlasun'dan daha yeni çıkmıştım ki, su kenarı gördüm.Bir yere yetişecek halim yok,biraz etrafı keşif yapıp,burasının ne olduğunu öğreniyorum.Burası eski bir değirmen ve su da değirmenin suyu.
Değirmen şimdilerde işletme olarak kullanılıyor.Güller arasında.
Yer güzel olunca yorulmadan dinlenmek farz oldu.Arada keyif etmek gerek.
Buradan ayrıldıktan bir kaç km sonra Yeşilbaş köyünden geçiyorum.Kahvenin önünde 3-5 kişi oturuyor,bir ağızdan beni çaya davet ediyorlar.Davete icap etmeden olmaz deyip, arkadaşların yanına uğruyorum. Muhabbetin belini kırıyoruz.Sonrada vedalaşıp ayrılıyoruz.


Ağlasun'dan çıkış.
Ağlasun aşağılarda sisin içinde kaldı.
İlçe öyle bir yerde ki,gitmek için muhakkak bir yerlere tırmanmak gerekiyor.Dağların arasında yeşil bir yayla da yer alıyor.Dün Ağlasun'a 950 Rakımlı Köroğlu belinden giriş yapmıştım.Bakalım şimdi kaç metreden çıkış yapacağım.Çatak Beli.
Sabah sabah iyi bir tırmanış yaptım.Çatak Beli,çıkışı fazla sert olmasa da alın teri zorlandığımı gösteriyor.Kolay değil alın teri ile buralara geldim.
Bu gün için son tırmanış olduğunu sanıyorum.Rotamda başka tırmanış olmayacağını biliyorum.Şimdi iniş zamanı.
İnsuyu Mağarası.
Çatak Beli' nden Burdur ana yoluna kadar iniş yaptım ve yönümü Burdur istikametine çevirip günün ilk hedefi olan İnsuyu mağarasına giriş yaptım. İnsuyu Mağarası'nı ben gezdim,sizde gezin,hiç pişman olmazsınız.
İnsuyu Mağarası;Burdur  il merkezine göre güneydoğuda 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mandıra köyü sınırları içerisindedir. Uzunluğu 597 m ve en geniş yeri 80 m dolayındadır. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında birikmiş sular gölcükler oluşturmuştur. Gölcükler mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır.Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak kaynak özelliği taşımaktadır. Yani aktif olup çok dönemli oluşum özelliği taşımaktadır. Jura-Kretase yaşlı kireç taşları içerisinde oluşmuş bulunan mağara aynı zamanda kırık hatlar üzerinde bulunmaktadır.İnsuyu Mağarasının Girişi.
Mağara gezim son buldu,çok zevkli ve hayranlık uyandıran bir gezi oldu.
İyi ki gelmiş,iyi ki görmüşüm denecek şekilde.
Artık yola çıkış zamanı,i
lk hedefim Burdur olacak.


 Burdur Gölü.
       İnsuyu Mağara gezimden sonra, Burdur istikametine devam ettim.
          Şehir içinde işim olmadığından çevre yolunu kullanarak Çendik-Hacılar               istikametine dönüp,Burdur Gölünü sağıma aldım.


 Ara Yollardayım.
Ana yol fazla kalabalık geldi bana,ana yola paralel yazlıkların bulunduğu yola saptım.Burası diğer yola göre çok çok daha iyi ve göle daha yakın.
      Hem göl manzarası seyrediyorsun,hem de sakinlik var.

                                            
Burdur Gölü.
Hava da yağmur sıcağı var,bakalım ne zaman yağacak.Burdur Gölünü yavaş yavaş terk edip,son görüntülerden sonra Yassıgüme tarafına doğru yol alıyorum.
Burdur Gölü;Göller Bölgesi göllerinden Burdur ve Isparta  illeri arasında yer alan bir göldür. Göl büyüklüğü açısından Türkiye'de yedinci sıraya sahiptir. Burdur şehir merkezine çok yakındır. Ortalama Göl alanı 153 km², rakımı 842,87 metredir. Güneybatısına doğru Burdur'un diğer göllerinden Salda Gölü ile Yarışlı Gölü vardır.Burdur Gölünün suyu tuzludur. Son yıllarda gölü besleyen akarsuların göle ulaşmaması ve gölün buharlaşma ile su kaybetmesi tuzluluk oranını artırmıştır. Göl denizden 2 kat daha fazla tuzludur                                         Yemek Molası.
Öğlen oldu ve karnımda açıktı.Yol kenarında serin bir yer bulunca giriyorum oraya.Kendi işimi kendim görürüm,  yemeğimi yapıp küçük bir dinlenme yapıyorum.
Hacılar Köyü.
Köy içerisinden girip,Yeşilova-Salda Gölü istikametine gideceğim.Hacılar köyünde eski evlerden bir kaçı.
Bugün varacağım son hedefe emin adımlarla ilerliyorum.Yarışlı Gölü.
Hacılar köyünden içeri Yeşilova yönüne döndükten bir süre sonra Yarışlı Gölü kenarına varıyorum.Yeşillik,göl ve yağmur toplayan bulutlar bir arada.


 Yarışlı Gölü. 
Yarışlı Gölü; Burdur'da,Yeşilova  ilçesi sınırlarında yer alır. Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köyleri arasında, genişliği 16 km², derinliği 4 m olan karstik göldür. Göl içinde küçük bir ada yer alır.Göl sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat açısından zengin olduğu için suları acıdır. Kümbet, Yarışlı, Kirse pınarları, Kadınca suyu, Başkuyu çayı ve yağışlarla beslenir.Beslenme kaynakları zayıftır. Dışarıya akışı olmayan göl Burdur Gölünden  alçak tepelerle ayrılır.Derelerin göle karıştığı alanlarda bitki örtüsü gelişmiştir. Göl canlı hayatı acısından zayıftır, dere ağızlarında yalnızca dişli sazan balığı yaşar.Göl suları yazın iyice kurumakta, tuzlu bataklığa dönüşmektedir.Göl Ve Yağmur Bulutları.
Bulutlar göl üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Mevsim kırk ikindi yağmurları mevsimi o yüzden akşam üstü yağmura yakalanma oranı çok çok yüksek.
Bu arada  karşı dağlarda ki mermer ocakları dikkatimi çekiyor,ne çok mermer ocağı var bu bölgede.

 Yarışlı'dan Çıkış.

Yarışlı' yı bitiriyorum,yol ve hava güzel gibi derken,3 kilometre ileride ki Harmanlı köyüne gelir gelmez yoğun bir kamyon trafiği ve yol yapım çalışması içinde kendimi buldum.Yol yapımı ve taş ocağı kamyonları etrafta cirit atıyor.Yol yapımının içine girdiğimde ise sanki gök yarıldı.
Şiddetli yağmur altında,yol yapım sahası içinde kamyonların ve diğer arabaların içerisinden 12 km yol alıp,ıslanmaktan çok, yağlı çamura bulandım.
Karatlı civarı yol yapımı da bitti,yağmurda dindi.Ben böyle şansı ne yapayım,
bu da yolda olmanın cilvesi işte.
Yeşilova ilçesinde az miktarda kumanya takviyesi yapıp,arkadaşlarla buluşmaya Salda Gölüne gidiyorum.


Salda Gölü...
Yağmur ve çamur sonrası Salda Gölü' ndeyim. Salda Gölüne vardığımda artık yağmur yerini rutubetli bir havaya bırakmıştı.
Son 12 kilometre beni o kadar sıktı ki..... Salda Gölü'nün keyfini bile süremedim, bu güzelliği ancak fotoğraf makinem yakalayabildi.
Mutlu Son.
Niye mi?  mutlu son.
Kamp yerine varıyorum ve burada beni bekleyenler var.
Urim Babacan ve Ferdi Kızıl, namı değer Ferdimen.....
Benden iki gün önce başka bir rotadan ve festivallere katılarak buraya geldiler ve burada da festivale katılacaklar.Sağ olsunlar beni kapılarda karşılıyorlar.
O kadar ekmek çok mu? bilemedim az bile almışım,hepimiz ekmekçiyiz ve daha gelen var .....
İrfan'da Geldi.....
Ben doğu tarafından, İrfan Özden'de batı tarafından Salda Gölüne arkadaşların yanına geldik. İrfan,İzmir'den geliyor,ekibi tamamladık yani.
Arka plandaki mi? o da Urim,karşılama komitesinden!!!!! 
Dengesizlik işte!
Urim ile Ferdi'nin gözü yollarda kalmış.
Ben doğudan,İrfan batıdan geliyor ya..... hangimiz önce gelirse 2 nci ilan edecekler.Çünkü,kendileri bizden önce geldiler.Ben İrfan'dan sadece beş dakika önce gelerek ikincilik kürsüsüne çıktım ama bir dengesizlik oldu,boy farkı bu seferde çok oldu!!!!
Bu kürsünün mükaafatı bol oldu.Yemekler birincilerden di.
Ellerinize sağlık Urim ve Ferdimen.


Dikkat!
Ben,İrfan ve Urim bir arada, bu ve çekilen kamp fotoğrafları Ferdi'den.Ne de olsa en gencimiz,fotoğraf işini o üstleniyor ama bir eksikle kendini çekmeyi unutuyor.
Akşam dostların  muhabbeti bol olur,hele dışarı da yağmur varken........... yağmur şiddetli bir şekilde yeniden başladı.


Bu gün olanlar: Ağlasun hakikaten gelişinde gidişinde ağlatır.Çatak rampası sabah sürpriziydi!!!!!. İnsuyu Mağarası beni büyüledi.Harmanlı civarında yağmur,çamur ve trafik eh fena değildi diyelim ve final......

Bundan iyi ne olabilir ki.
                                   
                      6 ncı Gün Ağlasun-İnsuyu-Burdur-Salda Gölü: 99 KMPowered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.