GÖLLER BÖLGESİ TURU 23 MAYIS-01 HAZİRAN 2015 (9 NCU GÜN SAİLER - BEYDAĞ - TİRE)

           


          Sailer köyü,Kardeşler Dinlenme Tesislerinde güzel bir sabaha uyanıyorum. Sailer köyü,Nazilli'den Beydağ yönüne giderken 7 nci km 'de şirin bir köy.Bu sabah hava güneşli ve hafiften pus var.Çimlere çadırı kurmamakla çok iyi yapmışım, yoksa çadır sırılsıklam olacakmış.Sabah her yerde çiğ vardı.Malzemeler kuru olunca keyfimde yerinde olarak acele etmeden toplanmaya ve sabahın keyfini çıkarmaya başladım.
     Tesisin sahipleri de erken kalkmışlar onlarda hazırlıklar yapıyor.Sabah selamlarımızı verip,herkes tekrar işine koyuluyor.Turumun bu gün 9 ncu günü ve bu günde güzelliklere pedal basacağıma inanıyorum.Bu gün neler olacak bir bakalım.


9 NCU GÜN 31 MAYIS 2015 SAİLER-BEYDAĞ-TİRE:
Sailer Köyünde Sabah.
Bulunduğum kamp yerinde çok güzel bir uyku uyudum.Yeşillikler,bağlar,bahçeler arasında geceyi geçirip,sabaha merhaba demek kadar güzeli olamaz herhalde.
Sabah dinlenmiş olarak uyandım,güne hazırım yani.
Kendimi keyifli hissediyorum.Veda zamanı.

Hilmi IŞIK,kardeşler tesisinin sahibi,kendisine ve ailesine teşekkürlerimi sunarım.
Konukseverliğini sonuna kadar gösterdi,sabah kahvaltımı onlardan önce yapmama rağmen yine de kendi hazırladıklarını da ikram ettiler.Yani iki defa kahvaltı yapmış oldum.
Uzun uzadıya da muhabbet ettik ve tekrar görüşmek üzere vedalaştık.


Gidelim Artık Değil mi?
Şimdi ayrılık zamanı,yolum uzun ve ben gitmeliyim.
Tesisin önünde son bir defa ayrılık fotoğrafı alıp,yoluma, yani Beydağ istikametine yol almaya başlıyorum.


Yolda olmak.
Sailer Köyünden ayrıldıktan sonra, peş peşe olan Kardeşköy,Gedikaltı,Bayındır köylerini geçiyorum.
Bu köyler çok bereketli köyler, hepsi de vadi içerisine sıralanmış.


Görmeseydim Şaşardım.
Aydın il sınırlarına girip de bu jeeplerden görmeyen var mı acaba!!!!
Bu jeepler, köyler,yaylalar,bağlar, bahçeler arasında taşımacılık yapıyor.Her köyde de bunlardan çok sayıda var.Bu bölgeye has bir yapıları var.Mola Zamanı.
Vadi içerisinde fazla hissedilmeyen bir yükseklikte ilerleyip Kızıldere köyüne ulaşıyorum.
Burada kendime bir kahve ısmarladım.
Kahveci ve çevredekilerle güzel bir muhabbet ettikten sonra,yolcu yoluna gerek deyip ayaklanıyorum,kahve parasını vermek istedim ama benden para almadılar.
Yani Kızıldere köyünde de kahve ücreti vermeden yola devam ediyorum.
Köyden ayrılıp 300 metre gitmişken 9 ileri 1 geri levhası dikkatimi çekti.
Meğerse burası dinlenme yeriymiş,beni zorla durdurup,odun ateşinde çay ısmarladılar.
Nereye düştüm yarabbi ben,bu gün hayır günü mü?
Işıklar Köyü.
Vadinin sonuna geldim.....
Bu köy tepenin yamacına kurulmuş ve vadi burada bitiyor, arkadaş sen bundan sonra tırmanacaksın der gibi bakıyor ve tırmanma başlıyorum,hem de çok sert bir tırmanış.


Su Başı.
Yanılmamışım,tatlı tırmanma bitti,bu sıcakta acı tırmanma başladı ve uzun süreceğe benziyor.
Bereket yol boyunda serinleyecek su başları var, bende fırsatları kaçırmıyorum.


Bulutların Dansı.
Tırmanmaya başladıkça,hava değişiyor,bazen tatlı bir serinlik yüzüme vuruyor,güneş bazen de bu büyük beyaz bulutların arkasına saklanıyor.
Yani keyifle yukarı doğru gidiyorum.Geldiğim Vadi Yoluna Gerilere Bir Bakış....
Yukarılara çıktıkça,Işıklar köyü aşağılarda kaldı.Geride neler bırakmışım.Tepelerden geriye son bir bakış yapıp,bundan sonra tepenin öteki tarafı ile meşgul olacağım.
Işıklar köyünden tepe noktasına kadar 6 km lik tırmanış zevkli ama aynı zamanda biraz yorucu geçti.


İl sınırındayım.
Aydın-İzmir il sınırındayım.
Nazilli-Beydağ yolunun tepe noktasına ulaşıyorum,burada rakım 850 metre.Bundan sonra Beydağ yönüne inişe geçeceğim.Bu aynı zaman da 10 günlük turumun son tırmanışı olmuş oluyor.
Bundan sonra ovaya iniş, ovada sürüş başlayacak.Palamutçuk İnişi.
Artık iniş zamanı bu yolun sonu ovaya varır.
Ama önce güzelim manzaranın keyfini çıkararak manzara eşliğinde  öğle yemeği yemeliyim.
Ardından da keyif çayı içilir.Çamlık köyü.
Beydağ istikametine doğru inişim devam ediyor.İnerken de çevremi inceliyorum.Güzel köyler ve yerleşimler dikkatimi çekiyor.O güzel yerlerden biri de Çamlık köyü.
Beydağ.
İl sınır tabelası ve zirve noktasından 10 km lik sağlam bir inişin sonunda Beydağ ilçesine vardım.İzmir ilinin uzak  ve ufak ilçelerinden biri Beydağ,şirin bir ilçeye benziyor.İlk defa geldiğim Beydağ hakikaten öylemi?


Beydağ Evleri.
İlçeye girmem ile beraber eski evler dikkatimi çekti.Sayıları az da olsa dikkat çekici bir özelliğe sahip ya da bana öyle geldi.Bu tarz evler oldum olası hoşuma gitmiştir.Beni çocukluk yıllarıma taşır.Ama maalesef kaybolma aşamalarındalar.
Bu tarz evlerin Beydağ ilçesinde sayıca fazla olması yine de sevindirici.Günümüzde bir çok yerde bu evler yıkılıp,yerlerine şekilsiz apartmanlar dikilmiş.
Şirin küçük bir ilçe olan Beydağ'da küçük bir mola verdim.Tabii ki ilçenin küçük çarşı içerisinde kahvehanelerinden birin de.Az bir dinlenmeden sonra yola koydum.Balabanlı yolu.
Beydağ'dan çıkar çıkmaz,Yukarıtosunlar-Balabanlı yoluna sapıyorum.Bu yol beni Tire'ye kadar götürecek.Hem de hiç trafiğe karışmadan.


Gökçen yolu.
Ovada ara yolda  olmanın farklı yönü,yol boş olduğu gibi,bir de dümdüz,bazen sıkılmıyor değilim hani!!!! Tam sıkılıyorum derken Kırtepe taraflarında lastiğim patladı.Can sıkıntısı bitti,şimdi macera başlıyor,çünkü patlayan arka lastik.
Patlamadan ziyade iç lastik yarılmış,hem de jant tarafından, demek ki,miadını tamamlamış,hemen yenisini takıp yola devam ediyorum.
Lastik nerede mi patladı,tam da havuzlu kahvehanenin önün de,değme keyfime.


 Kayısı zamanı....
Tire'ye az kaldı,bu güzelim kayısılar bırakılır da yola devam edilir mi?.


Ve Tire.
Günün sonuna geldim.....
 Tire' yi bilmeyenler için söyleyeyim.Ova içinde bir cennet burası,kamp atacaklar içinde alternatifi bol olan bir yer.Ben de bu alternatiflerden birini seçiyorum.
Ama önce yemek işini halletmeliyim.

Önce Tire'ye şöyle güzel bir giriş yaptım.Ufak tefek alışverişten sonra istasyon civarındaki parka, su kenarına gidip güzelce yemeğimi yedim,sonra da asıl kamp yerim olan Fatih Sultan Mehmet parkına kampımı attım.Burada gençlerle tanıştım,güzel muhabbetlerimiz oldu.
Gece güzeldi.
Bu gün neler olmuş:Yöre halkının akşam başlayan konukseverliği gün boyu sürdü.Işıklar köyünden sonra sağlam bir rampa tırmandım.Düz ovada amaçsızca pedalladım. Ve Tire'ye vardım.

9 ncu gün Sailer-Beydağ-Tire : 80 Km

Powered by Wikiloc

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.