BEYKÖY-ÇATAK VADİSİ-YILANLI-BOZDAĞ TURU 26-28 EKİM 2017 (Tire-Beydağ-Beyköy-Kiraz-Çatak-Yılanlı-Bozdağ-Birgi-Ödemiş-Bayındır-Torbalı)


  YILANLI RAMPALARI !!!!!!
  Turun başlangıç fotoğrafı 2016 yılın Nisan Ayı başlarında Suyun Kaynağına Yolculuk Turunun keşif çalışmaları yapılırken çekildi.O keşif anında bu yolu görünce ben burayı muhakkak tırmanmalıyım, tırmanmazsam içimde uhde kalır dedim. Kendi kendime söz verdim burayı tırmanmaya..... hatta bir kaç ay sonrasına kafamda bir plan bile yapmıştım ama olmadı,talihsiz bir kaza sonrası bu planım güme gitti.
      Aradan 1.5 yıl geçti ve eski formumu artık yakaladım  derken vakit geldi ve 2017 yılını kapatmadan o yöne yolumu doğrulttum,  üç günlük bir rota çalışması yaptım. Tabii ki bu turun asıl hedefi bu rampalar,  yani Yılanlı Rampaları olacak.
      Yılanlı Rampalarına çıkmayı düşündüğüm Çatak Vadisine yakın yer olan Beyköy' e hareket etme zamanı geldi.Kısa ama güzel olacağına inandığım tura başlayalım.

1 nci gün 26 Ekim 2017 Tepeköy-Tire-Beydağ-Beyköy: 

Hazırlık Tamam.
Tüm malzemeler hazır,çantalardaki yerlerini bir gün önceden aldılar.
Bir de çanta üzerinde yer alan ayıcık ve oyuncaklar var.Onlar ne mi? onların sahipleri belli,hepsi gezdiğim dolaştığım yerlerde çocuklarla buluşacak.

Tire Yolundan.
Evden ayrılıp Şirinyer' den İzban' a binerek Tepeköy' e kadar yol aldım.
İzban,şehir içi trafiğinden kurtulmamızı ve zaman kazanmamızı sağlayan bir araç haline geldi.
Yarım saatlik bir yolculuktan sonra Tepeköy' deyim ve hemen yoğun trafiğe katılıp Tire yoluna sapıyorum.

Menderes ovasında uzun bir yolculuk beni bekliyor.
Fazla Söze Gerek Var mı?
Torbalı-Tire yolunda Akkoyunlu Köyü giriş yolunda karşılaştım bu levha ile ve hemen durdum.Anlamı çok yüklü olan bir şey,burayı 32 yaşında genç bir arkadaşımız işletiyor, adı Hüseyin.Takdir duygularımı ilettim kendisine, bir süre muhabbet ettik, soluklandım mekanında.

Tire-Gökçen Yolu.
Molasız denecek bir tarzda  hareket edip öğlen vakti vardım Tire'ye.
Karnım aç, esnaf lokantası bakındım bulamadım,Tire'nin köftesi meşhur, canım hiç istemedi.Tire içinde öyle bakınırken sanayi aklıma geldi.Bastım pedala doğru sanayiye yol aldım.Bilirim sanayilerde her daim taze, leziz ve ucuz yemekler vardır.

Doğru karar verdiğimi yemeği yedikten sonra daha da iyi anladım.

Gökçen Ve Gökçen Efe.
Tire yemek molası sonrası Gökçen' e kadar düz bir yolda yol aldım.
Gökçen benim çay mola yerim oldu.Gökçen demişken Gökçen Efe'den bahsetmeden olmaz.


Gökçen Efe:Aynı zamanda Çakıcı Mehmet Efe'nin akrabasıdır. İzmir'in Tire ilçesine bağlı Gökçen kasabası adını bu efeden alır. Gökçen Efe uzun süre bu kasabada yaşamış ve Milli Mücadele döneminde bu bölgede Yunanlara karşı girdiği mücadeleler sonucu bölge halkının büyük sevgisini kazanmıştır

Aydın Dağları.
Tire-Beydağ arasında yol alırken sağ yanımdaki Aydın Dağlarına hevesle bakıyorum.Bu hevesin sebebi ise kendisi ile ilgili planım olması.
Benim genel özelliğimdir, bir tur yaparken daha sonra yapacağım turların ve planlarında tasarlamasını yapmak.Kısmetse Aydın Dağları da bu planın içinde,inşallah 2019 yılı programımda geniş çaplı yer alacak.

Beydağ Yolu.
Konaklı yol ayrımından sonraki Beydağ yolu  favorim.

Beydağ.
Beydağ'da ihtiyaçlarımın tedarikini yapıp yukarı Beyköy tarafına yol alırken bayraklı olan sokak hoşuma gitti, bir fotoğraf çekeyim dedim ara sokaktan çocuklar çıktı,oyun içlerine işlemiş vaziyettediler ama bir kusurları vardı, arkadaki çocuk köpeği bisiklete bağlamıştı!!!!!

Beyköy Ve Atatürk Heykeli.
Her heykelin bir hikayesi vardır.
Bu heykelinde bir hikayesi var.Ben şanslıyım, tam burada Beydağ Eski Milli Eğitim Müdürü ile tanıştım, muhabbet ettik ve Atatürk Heykelinin hikayesini öğrendim, ne mutlu bana....Beydağ'da Atatürk Heykeli yokken niye 2 kilometre ilerideki Beyköy' de Atatürk Heykeli var.
 Anlatmayacağım, öğrenmek isteyen Beyköy' e gelsin....

Beyköy' e Varış Ve Manzara.
Beydağ'dan 2 kilometrelik bir tırmanış ile Beyköy' e vardım.Daha öncede manzaranın keyfine vardığım çay bahçesinin olduğu yere geldim.
Hemen altımda Beydağ ve Beydağ Baraj Göleti.Karşıda yarın tırmanmayı planladığım Yılanlı Rampaları ve Bozdağ' ın kendisi.

Kamp Yerim.
Manzarayı da seyrettikten sonra fazla soğuğa kalmadan kamp yapacağım yere, tarihi Çınar Ağacının olduğu yere geldim. Hızlı,bir o kadar zevkle de hemen çadır kurma faaliyetine giriştim. Akşam ayazı da bu arada kendini göstermeye başladı.Hava kararmadan da işim bitti.

Beyköy Akşamı.
Çadırı kur, kıyafetini tazele derken akşam karanlığı çökmeye başladı.Yemek faslını da bitirdiğimde saate baktığımda daha 19:00 olmamıştı.
Kış ayları geliyor,hava erken kararıyor, uzun gecelerde böyle kamp yerinde tek başına ne yapılır?
 Radyom en iyi arkadaşlarımdan biri,hele kıvamında bir müzik yakaladım mı, değme keyfime......
İşte Beyköy akşamı da böyle,diğer kamp akşamlarından farklı değil.
Bu günkü yolum düzdü ve fazla yorulmadım, asıl faaliyet yarın olacak. Ben de bunun bilincin de olarak gecenin ayazını fazla yemeden erkenden çadırıma çekilip uyumaya çalışıyorum.

1 nci gün Tepeköy-Tire-Beydağ-Beyköy Rotası:86 KMPowered by Wikiloc


2 nci gün 27 Ekim 2017 Beyköy-Kiraz-Çatak Vadisi-Yılanlı-Bozdağ-Birgi-İlkkurşun:


Beyköy Hatırası.
Güzel bir gece, güzel bir uyku oldu.Dinlenmiş olarak sabah namaz vaktinde hocanın ezan okuyuşuyla uyandım.
Çadırı kurumaya bırakılıp, kahvaltı yaptıkta sonra
600 yıllık Çınar Ağacının hemen yanında yer alıp sabah hatırası olarak beraber fotoğraf çekiliyorum.Her şeyin her yerin bir özelliği bir hikayesi vardır.
Buradaki Çınar Ağacınında bir hikayesi var.
Güzel bir gelenek var asırlık Çınar Ağacının altında,biraz değinmek isterim.

 Çınar Ağacı ve Kızlar Genceri.
Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’ nın üçüncü günleri, Beyköy’ de farklı kutlanıyor. “Beyköy Bayramı Kızlar Genceri” adlı kutlamada Beyköy ve çevre köylerde yaşayan erkekler ile kızlar tanışmak için 600 yıllık çınar ağacının yolunu tutuyor. Birbirlerini beğenen çiftler ilişkilerine başlamak için konuşmaya başlıyor ve Çınar Ağacı’ nın altından birlikte ayrılıyor.
Seviyeli yakınlaşma
Nişanlı çiftlerin de büyük rağbet gösterdiği çınar altının meşhur salıncağı, damat adaylarını terletiyor. Yeni nişanlı kızın bindiği salıncak; hızlı bir biçimde, yükseğe çıkacak şekilde sallanıyor. Gelin adayı korkup, ayaklarını salladığında, nişanlısı salıncağı sallayanlara lokum, helva ısmarlayarak ve para vererek, yavaşlamasını sağlıyor. Kızlar Genceri’ nde gençler arasında seviyeli yakınlaşmalara, şakalara göz yumuluyor. Artık bir gelenek haline gelen Beyköy Bayramı Kızlar Genceri, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekiyor.
Gün Doğumu.
Uyandım,çadırımı havalandırdım, kahvaltımı ettim,Çınar Ağacı ile hatıra fotoğrafı çekildim.
Güneş mi? Aydın Dağlarının arkasından ancak kendini göstermeye başladı.
Etrafın dağlarla çevrili olunca güneş ile çabuk vedalaşıp, geç buluşursun.
İşte o anlardan biri......

Beyköy' e Veda.
Keyfi son demine vurduruyorum.
Akşam manzarasını seyrettiğim ortamı bu sefer sabah kahvesini yudumlarken devam ettiriyorum.

Beydağ Evleri.
Beydağ'a ne zaman gelsem görmeyi arzuladığım eski evlerin bulunduğu Nazilli Caddesine gidip, kısa ama bana göre zevkli bir tur atıp, eski evlerin yerinde durup durmadığına da bakıyorum.

Beydağ Baraj Göleti.
Baraj göletine kadar Keleş Çayı,Baraj Göletinden sonra Küçük Menderes Nehri olan yerdeyim.Burası Beydağ Baraj Göleti.Yazın kurak geçmesi,tarımsal sulamaların olması göleti minimum seviyeye getirmiş.Kısa zaman da dolar ve bereketini tüm ovaya saçar inşallah.

Beydağ-Kiraz Yolundan Manzara.......
Beydağ'dan Kiraz yönüne Baraj Göletinin doğu yönünden yol alıyorum. Sol yanımda baraj göleti,ileride ise Bozdağ tüm haşmeti ile duruyor.
Saçlı Yolu.
Beydağ-Kiraz yolunu bitirip,Kiraz içinden Saçlı istikametine yol alıyorum.
Saçlı ve sonrasında Çatak Vadisine giriş yapacağım. Çok sevdiğim bir ortam buraları.Vadi Yolu.
Vadi içerisine ilerledikçe Bozdağ daha da netleşmeye başladı.
Çevrem zaten yeşildi daha yeşil olmaya başladı.

Keleş Çayı Ve Bozdağ.
Manzara karşısında ne denir ki!!!!!
Keleş Çayı Bozdağların zirvelerinden doğup suyunu ovaya taşır.Buralarda adı Keleş Çayıdır,Beydağ Baraj Göletinden sonra ise Küçük Menderes adını alır.
Bozdağ ise 2157 rakımı ile Batı Anadolunun en yüksek dağıdır.
Ben bu gün kısmet ise 1200 metrelere kadar tırmanacağım.

Çatak Vadisi.
Artık Çatak Vadisi derinliklerine girmiş vaziyetteyim.
Burası Çatak Köyü ama ben ne hikmet ise buraya Çatak Vadisi ismini verdim.Haksız da sayılmam,köy vadi içinde bir kaç evden oluşuyor, diğer evler ise vadinin üst taraflarında.
Çatak Vadisi gönlümde yer tuttu,sevdiğim bir yer.

Çatak Vadisi Ve Keleş Çayı.
Vadi içerisinde köprünün hemen yanında  bulunan balık çiftliğine gidiyorum.
2016 yılının Mayıs ayında orada 20 kadar arkadaş ile kamp attık.Çok güzel anlarımız oldu.Aile ile sıcak ilişkiler kurduk.
Hatırlarını sormak için uğradım,çocuklar için getirdiğim emanetleri bıraktım.
Sağlıcak ile yanlarından ayrıldım.
Çatak Vadisi bitti, şimdi sıra günün en önemli tırmanışına  geldi.

Tırmanış Zamanı.
Çatak Vadisi ziyaretim bitti,yemeğimi suyun başında yedim,biraz da dinlendim.
Şimdi tırmanış zamanı,bir kaç yüz metre geri gidip,Dokuzlar yazan levhadan yukarı tırmanmaya başlıyorum.Dik,bol virajlı ama bir o kadar manzarası bol ve zevkli bir yoldan yukarılara tırmanış başlıyor.

İşte Bu Manzara!!!!!!
2016 yılının Nisan ayında  turun başlangıç fotoğrafı olarak kullandığım yerdeyim.
Aşağıda Kiraz Baraj Göleti,Vadi ve sol yanda ise kıvrım kıvrım tırmanarak çıktığım yol.
6 kilometre, evet 6 kilometre tırmanmışım kıvrım kıvrım yollarda.
Daha yolum var, bu güzel coğrafyada Yılanlı istikametine Bozdağ' da tırmanmaya devam ediyorum.

Ağaçların Gölgesinde.
Kestane hasat zamanı......
yol boyu tüm kestane ağaçları boşaltılmış,mahsul bol gibi görünüyor,her yer kestane dikenleri ile dolu (yakacak olarak kullanılıyor).
Ayvada bol, bu kış çetin geçecek galiba!!!!
Yolun bir kısmını ağaçların yolu sardığı, bir kısmını ise vadi manzaralı, bir kısmını da Bozdağ manzaralı olarak almaya devam ediyorum.

Yılanlı Kale.
Hedefe varmış sayılırım.Yılanlı Köyünü de geçtim,Keremköy' e doğru biraz daha tırmanıştayım. Geriye dönüp baktığımda içinden geçtiğim Yılanlı Köyü ve hemen köyün üzerinde bulunan Yılanlı kale net vaziyette görünüyor.
Yılanlı Kaleden biraz bahsetmekte fayda var sanırım.
Yılanlı Kale:Kale 1120 rakıma ve 200 nüfusa sahip Yılanlı Köyünün hemen üzerindeki 1200 rakıma sahip bir tepe üzerinde bulunmakta.Kale hakkında fazla bir bilgi bulunmamakta. Pers ve Bizans döneminde gözetleme kalesi olarak kullanıldığı sanılmakta.Kale çok önemli bir konumda bulunmakta,yer itibariyle çok geniş bir bölgeyi gözetim altına almakta.Kalenin çoğu burçları yıkılmış olmasına rağmen kuzey ve batı yönündeki burçlar günümüze kadar sağlam kalmış.

İşte böyle Yılanlı Kalenin hikayesi, bu gün altından geçtim Yılanlı Kalenin ama Allah Nasip ederse bir gün Yılanlı Köyünden yürüyerek tırmanmak isterim.

Bozdağ Zirve.
Yılanlı-Keremköy arasında Bozdağ Zirveye en yakın konumdayım.
Hemen sağ arkamda tüm haşmetiyle duruyor Bozdağ zirve.
Buraya kadar gelmişken biraz Bozdağ' dan bahsedeyim.


Bozdağ: Birgi’ nin  kuzeyinde 2.157 m yüksekliğinde,  Batı Anadolu’ nun en yüksek dağlarından biridir  Bozdağlar’lar. “Ege’nin Alpleri” olarak adlandırılan Bozdağlar, Küçük Menderes ile Gediz ovaları arasında doğu-batı yönünde 170 km boyunca uzanır ve pek çok endemik bitkiye ev sahipliği yapar. Meşe ve çam ormanları, yemyeşil doğası, tertemiz havası ve suyu ile bir yeryüzü cennetidir.  Yıl boyunca dağcıların ve doğa severlerin uğrak noktasıdır. Ayrıca iklim şartlarının uygunluğu, Bozdağ’ ı Türkiye’ nin önemli yamaç paraşütü merkezlerinden biri haline getirir.

İniş Zamanı.......
O kadar tırmandım elbet bu tırmanışın bir inişi olacak!!!!
Keremköy' e kadar tırmandım, Keremköy benim tırmanışımın son noktası.Artık önümde Birgi'ye kadar keskin bir iniş var.Hemen üzerime rüzgarlığımı giyip, buff değişimi yapıp, kaskımı da sağlamlaştırıp iniş pozisyonuna geçiyorum.
Menderes Ovası.
Yılanlı Rampaları,Bozdağ,Keremköy derken artık pusun içerisinde ki Menderes ovasına iniş yapıyorum. Keremköy-Birgi arası 10 km kadar, bu, şu anlama geliyor, sağlam bir iniş var önümde.......Gazi Umur Bey.
Tırmanmak ne kadar uzun sürerse sürsün, iniş her zaman çabuk oluyor.
Kısa zamanda Birgi' deyim ve ilk durağım Gazi Umur Bey'in heykelinin olduğu yer.

Umur Bey; ya da tam sanıyla Aydınoğlu Gazi Umur Bey, Aydınoğulları Beyliği’ nin ikinci ve en ünlü beyidir. Denizci olarak büyük şöhret kazanmış bir Türk askeri ve devlet adamıdır.Doğum tarihi:1309,Ölüm tarihi:1348.
Birgi.
Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta ve rakımı 326. Ulu Cami ve Çakırağa Konağı gibi tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. 2012'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi. 
Birgi, görülmesi, gezilmesi yerlerden birisi,muhakkak uğranmalı.

Akşam Olmak Üzere....
Burası Birgi'nin merkezindeki park,saat 17:00 gibi Birgi'ye ulaştım, öğlen yemeğini hafif yediğimden ve fazla tırmandığımdan karnım çabuk acıktı.
O yüzden erkenden yemeğimi yedim, çadırımı kurdum.
Ama olmadı!!!!!! burada 2 saatten fazla zaman geçirdim,yanıma gelen olmadı, işin tam keyfine geçeceğim vakit o ana kadar kapalı olan işletme açıldı,sahipleri yanıma gelerek yassaaaakkkkk hemşerim moduna geçtiler.(Buranın işletmeye ait olduğunu bilmiyordum)
Ne yaptım sa olmadı,ikna olmadılar,anladım ki para ve fazla ilgi esnafı şımartmış!!!!!
Topladım çadırı çıktım yollara taaa ki İlkkurşun' a kadar.
Günün kutlamasını ve keyif bölümünü İlkkurşun' da kamp yaptığım yerde gerçekleştirdim.
 Demek ki bu günde böyle olacakmış ne yapalım.
(Önemli not: Birgi' de kamp yapmayı düşünenler fazla düşünmesin,işletmeler ortak karar almışlar hiç bir yerde kamp yaptırmıyorlar,kesin bilgi)

2 nci gün  Beyköy-Kiraz-Çatak Vadisi-Yılanlı-Bozdağ-Birgi-İlkkurşun Rotası:82 KMPowered by Wikiloc

3 ncü gün 28 Ekim 2017  İlkkurşun-Bayındır-Torbalı:

Menderes Ovasında Gün Doğumu.
İlkkurşun' da kamp yaptığım yer tren istasyonuna yakın olunca son treninde, sabah ilk treninde geçiş saatini öğrenmiş oldum.
Dün akşam son tren 22:30 gibiydi,o saatten sabah 05:30' a kadar gelen giden olmadı.5:30 treni ile de ben uyandım.
Zaten uykumu da almıştım.Biraz çadırda oyalanıp sonra rutin işlemlere giriştim.Sonra da erkenden yola koyuldum.Ben yoldayken de Güneş nazlı nazlı Aydın Dağları ardından doğarak Menderes ovasına ışıklarını saçmaya başladı.

Bayındır.
Ovanın en çok sevdiğim ilçelerinden biri Bayındır.
Burası çiçek cenneti, doğası, yapısı ile benim gözdem.
Ama bu sefer ilçe merkezine girmeyeceğim,çevre yolu açılmış oradan devam edeceğim.
Çiçekler Ve Seralar.
Menekşe ve kasımpatı......
Buralara gelmişim eve boş mu? döneceğim.Bayındır'da bol miktarda bulunan seraların birinde istediğim çiçeklerin alasını buldum.
6 tane menekşe ve 2 tane kasımpatı alıp bisikletime bağladım.
İzmir' deki evimin bahçesine renk katacaklar.

Sona Doğru....
İlkkurşun-Torbalı arası 51 kilometre ve bu mesafeyi kısa zamanda alıp Torbalı'dan İzban' a binip evimin yolunu tutuyorum.
Üç günlük kısa bir turda, arzuladığım bir yer olan Beyköy' de kamp attım, Çatak Vadisinin görkemi içine daldım,Yılanlı rampalarında yol aldım,Bozdağ' a tırmandım.
Başka ne isteyebilirim ki!!!!!
 bütün istediklerim gerçekleşti.Huzur içinde evin yolunu tutabilirim. darısı başka turların başına.

3 ncü gün  İlkkurşun-Bayındır-Torbalı Rotası:51 KM


Powered by Wikiloc
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.