DOĞADA YAŞAM
Her şey bir kıvılcımla başlamıştı!!!!!!
Belki duyan, gören olur.
Biz yapalım,yerine koyalım, bir de temizleyelim.
Belki anlayan ve koruyan da olur.
Gezdiğim,gördüğüm yerlerde elimden geldiğince doğaya zarar vermemeye,verileni de tamir yoluna gitmeyi adet haline getirdim.
Bir şeyler yapmak elimizde.....
    Zaten yaptığım bir şeyi facebook' ta grup kurarak arkadaşlarımında desteğini alarak yapmak istedim.Bakalım nasıl destek gelecek!!!!! tabii ki destek gelmedi..... sonra ben de facebook sayfamı Aralık 2019'da kapattım.
Ben zaten gereğini yapıyorum,söz ile değil ,icraatla.

Nasıl bir dünya istersin? Nasıl bir hayat yaşamak istersin? Çocuklarımıza ne bırakmak istersin?
Doğayı temiz tutalım,ağacı yeşili koruyalım, su kaynaklarını kirletmeyelim,çocuklarımız temiz bir dünyada yaşasın.

Doğaya, yaşama su kaynaklarına ve çocukların geleceğine sahip çıkalım.
Düsturum bu yönde ve bu konuda çalışmalarım var.
Bu benim doğaya dönük projem, inşallah sonuç alırım.
Gezdiğim bir çok coğrafyada bir şeyler yapmaya başladım ama  uyarı levhalı ve resmi girişimli olarak ilk defa İzmir Bölgesinde doğayı kirletenlere karşı mücadelem devam ediyor.İleride her tarafa yayılacağını ümit ediyorum. 
Ne yapmışım ve ne yapmaya çalışıyorum biraz onlardan bahsedeyim.
''Eskiden bu şelalede yüzerdik'' dememek aslında bizim elimizde.
 Ancak elimizden bir tek kirletmek geliyor sonrasında ise hayıflanmak.
 Sularımızda balıklar yüzsün; pet şişeler, çöpler değil.Bir yerlerden başlamak gerek deyip,çıktım yola....
aslında yaptığım bir şey bu ama bu sefer biraz resmiyet kazansın ve de uyarı levhaları asayım düşüncesindeyim.
Dedim ya.... bir yerlerden başlamak gerek.
Levha hazırlamadan olmaz bu iş.Çok az bir masraf ve sevgini vererek hazırlayacağın levhalarla insanların kirlettiği bölgelere gidip bunları asabilirsin dedim kendi kendime ve işe koyuldum.
Zevk alarak ta bol bol ürettiğim sloganları yazmaya başladım tabii büyük kızım Gizem OMAÇ' ın burada desteği çok büyük, çoğu slogan onun eseri.
Türkmen Şelalesi.
İlk faaliyet için Ağustos ayında kızımın izne gelmesini bekledim ve beraber Türkmen Şelalesinin yolunu tuttuk.İlk eylem yerimiz olarak Türkmen Şelalesini seçtik.Muhteşem iki şelale var burada.
Birincisine ulaşmak kolay,ikincisi daha yukarıda olduğundan ulaşımı zor.Ama insanoğlu kolayı da,zoru da kirletmiş.İş başa düştü,kızım ile beraber çöpleri  büyük poşetlere toplayarak aşağıya arabaya taşıdık.Aşağıdaki şelale bizi yormadı ama yukarıdan aşağıya çöp poşetlerini indirmek çok zordu.
Ey insanoğlu; sen nasıl bir varlıksın bana söyle..... o kadar yemeği yukarı kadar çıkarıp bir güzel yersin de çöpünü niye bu güzelliğe bırakır mahvedersin.
Aciz yaratık seni!!!Yarım günden az bir zamanda yaratıkların çöplerini toplayıp,ortalığı temizledik.Sonra da bir daha bırakmasınlar diye hazırladığımız levhaları şelaledeki ağaçlara astık.Uyarı levhaları işe yarayacak mı? yaramayacak mı? zaman gösterecek.(Biz bu levhaları Ağustos ayında asmıştık,eylül ve ekim aylarında hala yerinde durduğu raporu bana geldi, inşallah çöpler yoktur artık.)


Mutluluğun resmi.....
Kızımla beraber başardık biz bu işi.Şelaledeki çöpleri temizleyip,bir de uyarı levhalarını astık.Görevimizi an iyi şekilde yapma mutluluğunu taşıyoruz.

Gürlek Şelalesi.
Yazın Kuruyan,kış ve bahar aylarında ise bu muhteşem görüntüsü ile burası cazibe merkezi.O yüzdendir ki insanoğlu burasını da kirletmekte.
Bu güzelliği korumak yalnız benim değil herkesin görevi.Aslında burayı ve diğer güzellikleri hiç kirletmemek gerek,kirletenlere de büyük cezalar verilmeli.Gürlek Şelalesine de uyarı levhalarını astım.
Ben gittiğimde daha şelale faaliyete geçmemişti.Ben muhtemel gelecek yaratıklara!!! uyarı olsun diye bu levha ve diğerleri asarak elimden geldiğince uyarmak istedim.
Ama bu levhaları asmadan önce ise burada ufak bir temizlik yapmayı da ihmal etmedim.


Değirmendere (Malta) Şelalesi.
Muhteşem,doğa harikası bir yer burası.
Kasım ayı olmasına rağmen suyu akmaya devam ediyor.Bu güzelliği korumak hepimizin görevi,insanlığın görevi olmalı.Bu güzelliğe Şerif KILAVUZ ağabeyimiz ile beraber gittik.

 İnsanoğlunun olduğu her yer kirlenmeye mahkum!!!!
Burası Değirmendere Şelalesinin girişi.Buraya kadar gelenler yemeklerini yanında getirmiş,yemişler içmişler,sonrada çöplerini hemen şelalenin girişine bırakmışlar.Ayıp, çok ayıp.....rezalet.
Bunu yapanlara ne denir, siz varın söyleyin.
Değirmendere Şelalesi içinde bir şeyler yapalım istedik. Uyarı levhalarını buraya da astık.Faydası olacağını umuyorum.
En azından caydırıcı bir önlem olarak görüyorum.
Aslında insan olan uyarılmadan bazı şeyler yapmalı.... uyarıya ne gerek var değil mi?

Biz Şerif Kılavuz Ağabeyimiz ile güzel bir iş yaptığımıza inanıyoruz.
Yarım günden az bir zamanda gerekli uyarıları yapıp,içimizi rahatlattık.
Biz bu işleri yaparken bir kaç kişilik doğa yürüyüşçüsü yanımıza geldi,geçen hafta Gürlek Şelalesindeymişler,bu levhaları kim asıyor diye merak etmişler. Kimin astığını burada Değirmendere Şelalesinde gördüler.
Özellikle bana akıl verip!!!! bir sürü şey söylediler, neler yapmam gerektiğini söylediler ama kendilerinin ne yapması gerektiğinden hiç bahsetmediler, ben onlara hatırlattım. Siz de bir şeyler yapabilirsiniz,hele bir deneyin dedim.Cevap, mırın kırın oldu.
Siz anlayın artık.
Biz Şerif Ağabeyimiz ile beraber mutlu ve mesut,görevimizi yapmış bir şekilde  Değirmendere Şelalesinden ayrıldık.

Balaban Göleti Ve Segen Göleti.
Menderes ilçesinin baraj göletlerinden iki tanesi.
İkisi de doğa harikası ve çevresinde kamp atılacak,piknik yapılacak bir sürü yer var.Baraj Göletleri yaz aylarında kuruma noktasına geliyor,yağmurlarla beraber ise dolmaya başlıyor.Kışın ise resimdeki halini alıyor.
Bu güzel yerlerinde müdavimleri var!!!!!!


Burası hiç yabancı olmadığımız yer, Balaban Göleti girişi.

Balaban Göletine; doğa yürüyüşçüleri,bisiklet grupları,piknikçiler,vatandaşlar hafta sonları akın akın gidiyorlar.Hafta sonu da buraya ne idüğü belirsiz kişiler gelmiş olacak ki,etraf bu halde..... burada büyük bir organizasyon yada etkinlik yapılmış olacak ki, bayağı yemişler,içmişler ve çöp konteyneri orada boş dururken çöplerini yerlere bırakmışlar.(Bol miktarda plastik tabildolt tabağı ve ayran kutusu yoğunluktaydı)

Bu ahlaksız,şeref yoksunu,insanlıktan nasibini almamışları nefret ile kınıyorum. O yedikleriniz,içtikleriniz boğazınızda kaldığı gibi,inşallah bu çöp yığını içinde boğulursunuz.
Bu işin takipçisi olacağım,kim orada pazar günü böyle sorumsuzca etkinlik, faaliyet yapmış bulup o ahlaksızları deşifre edip,haklarında şikayetçi olacağım.
Belediye mi ? onlarda baş edemez duruma gelmiş.10 kişilik belediye ekibi ile Segen Göletinde karşılaştım,orayı temizliyorlardı.Balaban Göletinin halini onlara söyledim hemen ekip gönderiyoruz dediler.
Peki sen ne yaptın Şafak? uyarı levhalarını astım,ahlaksızların kirlettiği ortalığı, biraz toparlayıp çöp konteynerini doldurdum,geri kalanını da yakarak doğadan çöpleri uzaklaştırdım.
Benim tek başıma elimden gelen bu...... mücadelem devam edecek, sonuna kadar.


 ''Yaşamak İstiyosun Yaşat''
Balaban Göleti ve Segen Göletinde de özellikle piknikçilerin girdikleri alanlara uyarı levhalarını astım.Benim elimden gelen bu .... diyorum yine.Ama her işin takipçisi olduğum gibi,özellikle de doğanın temiz kalması içinde takipte olacağım.
Ben balaban ve Segen Göletlerinde üstüme düşen görevi yerine getirme mutluluğu içinde evimin yolunu tutarken.
Siz doğa severler hadi şimdi sıra sizde....
Ben 6 aylık dönemde bu kadar yapabildim ya siz........
Benim faaliyetim bitmeyecek ya sizin.......


Yalnız ben değil,herkes müzdarip bu insanoğlu denen varlıktan olacak ki, levhayı koymuş bahçesinin çitine.
Temiz bir dünya için hepimiz bir şeyler yapmalıyız.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.