YAYLA GÖLÜ-ARAPAPIŞTI KANYONU-YILANLI DAĞ-BEYAĞAÇ-BARZA OVASI TURU 03-10 MAYIS 2018 ( 3 ve 4 ncü Gün Arapapıştı Kanyonu-Doğu Menteşe Dağları-Körteke-Nebiler-Menteşe-Dokuzçam-Şenyayla-Yılanlı Dağ-Muğla)

                                        

Buldan'dan başladığım turumda, Yayla Gölü' nde kamp attım,Buharkent'ten,Menderes Ovasından geçtim ikinci günün sonunda Arapapıştı Kanyonunun girişinde Kemer Baraj Gölü kenarında yine kamp attım.
Çok güzel geçen iki günüm oldu.
O iki günü tüm detayları ile ilk bölümde anlattım.
Şimdiki hikayem ise 3 ve 4 ncü günlerde hangi güzellikte gezeceğim ile ilgili.
İlk defa gireceğim Doğu Menteşe Dağları ve Yılanlı Dağ da beni güzel bir rota bekliyor eminim, bu rota içinde neler ile karşılaşacağım çok merak ediyorum.
Yolum uzun ve zorlu, Arapapıştı Kanyonu beni daha fazla büyülemeden yola çıksam iyi olacak.

3 ncü  Gün 05 Mayıs 2018 Arapapıştı Kanyonu (Kemer Barajı)-Doğu Menteşe Dağları-Körteke-Nebiler-Menteşe-Dokuzçam:

Yeni Bir Güne Günaydın.
Güneş Karıncalı Dağının ardından kendini daha yeni yeni gösterirken uyandım.
İlk işim çadırı toparlamak oldu,rüzgarlı gecenin ardından rutubetlenme olmadığından çantalarımı hemen ayarlayıp fazla geçe kalmadan kahvaltımı gölün kıyısında yaptım.
Ve hazırlıklarımı tamamladım.


Vakit Tamam.
Her şey hazır olunca yola çıkma vakti de tamam.
Bu gün zorlu bir rotada  yol alacağım ama bu rotanın zevkli yanları olacağını da tahmin ediyorum.Şimdi kıyısında kamp yaptığım Kemer Baraj Göleti ve 
Arapapıştı Kanyonuna veda vakti.
Arapapıştı Kanyonuna veda demeyeyim onun ile bir süre daha muhabbetimiz devam edecek.


Arapapıştı Kanyonu.
Kamp yaptığım alandan ayrılıp yönümü Kemer Köyü içine çevirip köyün içinden yavaş yavaş selamlaşarak geçip bir kaç kilometre ilerideki Güvenir Köyüne vardım. Güvenir köyü girişindeki eski evleri inceleyip köyün dışına çıktığımda sol yanımda Arapapıştı Kanyonu bana bakıyordu.
Karadan girişi en iyi şekilde  görünen bölümde bir süre kanyon ile karşılıklı bakıştık.Albümüme de bir kaç fotoğrafını koydum.
Arapapıştı Kanyonu hakkında bir önceki yazımda açıklayıcı bilgi vermiştim.Bu sayfada da  biraz daha  bahsetmekte fayda var.
Arapapıştı Kanyonu.
Aydın Arapapıştı Kanyonu Akçay, Kemer, Körteke, Bozdoğan, Karacasu bölgesinde yer almaktadır. Arapapıştı Kanyonu Kemer Barajı besleyen Akçay’ ın Denizli, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerce yıllar içinde oluşmuştur.

Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde, 6 km. ‘ye ulaşan uzunluğundadır. Yer yer 12 metreye düşen kanal genişliği bulunmaktadır.

MS. 7 YY. Bizans Hükümdarı Heraklius döneminde Afrodisyas’ ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap Ordularının karşısına muhteşem bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yerel halk tarafından yakıştırılan ve Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen Arapapıştı’ dan aldı adını…Arapapıştı Kanyonunda M.Ö. 5. YY. Persler tarafından inşa edildiği belirlenen kaya mezarları bulunmaktadır.Ayrıca Üç Kuleli Kör Teke Kalesi ve Roma Bizans Döneminin tarihi kalıntıları, gizli manastırlar bulunmaktadır.
Barındırdığı doğal ve tarihi güzelliği, bin bir çeşit çiçeği ve canlı türleri ile adeta saklı bir cenneti andırır. Ekoturizm olarak hayata geçiyor. Arapapıştı Kanyonunda tarih ve doğa iç içedir.
ARAPAPIŞTI KANYONUNDA NELER YAPILIR?
Arapapıştı Kanyonu bir turizm cenneti olabilir, kuş sesleri arasında içerinde tekneler ile insanların dolaşacağı ve doğa severlerin, yürüyüş guruplarının mutlak uğrayacağı rotalar arasında yer alacaktır. İstenilir ise kamp bölgeleri oluşturularak kamp turizmi için ideal ortamda yaratılmış olur, yine doğa sporları yapılması için hazırlıklar yapılabilir. Böylece Aydın ve bölgenin ekonomisine katkı sağlayacak. Aydın’da tur düzenleyen acenteların belki de tur programlarına dahil edilerek Aydın’da yerli yabancı turistlerin gelmesi sağlanabilir. Belki de önümüzdeki yıllarda göreceğiz ki Arapapıştı Kanyonu Dünyanın ilgisi çekmiş ve 8 nci harikası olarak tescillenmiş hatta Dünya Mirası listesine dahil edilerek koruma altına bile alınabilir.(Aydın Büyük Şehir Belediyesi Broşüründen Alıntıdır.) 

Doğu Menteşe Dağlarına Tırmanış.
Güvenir Köyünü geride bıraktım,Örencik kavşağından önce biraz tırmanış,sonrasında da orman içinde muazzam güzellikte sürekli tırmanışın olduğu bölgedeyim, yani Doğu Menteşe Dağlarına tırmanış başladı.Bu arada geriye bıraktıklarıma bakmayı da ihmal etmiyorum.
Geride neler mi? bırakmışım; Kemer Baraj Gölü,Arapapıştı Kanyonu,Karıncalı Dağları hep geride kalmış.

Doğu Menteşe Dağları.
Bu gün ve yarın yolculuğum Doğu Menteşe Dağlarında geçecek.
Rotamda bir çok köy var, orman içinde dar ama güzel asfalt bir yolda yukarı tırmanırken nedir bu Doğu Menteşe Dağları diye düşünmedim değil ama daha önce araştırmamı yapmıştım,biraz bahsetmek isterim.
Doğu Menteşe Dağları;Ege Bölgesinin ve Büyük Menderes Nehrinin güneyinde bulunan dağ grubu, kıyı Ege dağlarının aksine Güney -Doğu,Kuzey -Batı  yönündedir.Çine Bölgesinden başlar, Marmaris'in Karaağaç Koyuna kadar uzanır.Doğu Menteşe Dağları üzerinde bir çok yerleşim yeri mevcut olup,1000 metrenin üzerinde bir yükseltiye sahiptir.
Körteke Kalesi (Kale Tepe).
Körteke Köyüne doğru yol alırken sağ yanımda tepenin üzerinde kalıntıları fark edince Körteke Kalesine geldiğimi anladım.Tepe yoldan uzak, bisikleti bırakacak yer bulamadığımdan tepeye tırmanamadım ama çeşitli açılardan seyretmek ve fotoğraf çekmek nasip oldu.
Körteke Kalesine (Kale Tepe'ye) gelmişken biraz bahsetmekte fayda var.

Körteke Kalesi (Kale Tepe):Aydın ili Bozdoğan ilçesi, Körteke Köyünün Kuzey doğusunda yer alan yüksek bir tepe (Kale Tepe) üzerine kurulmuş İç Karya'nın leleg tipi kale kentlerinden biridir.Bu kent muhtemelen XYATİS kentidir.Kayalık tepe üzerinde akropol yer almaktadır.Doğu ve batıda birer kule ile ortada bir sarnıç bulunmaktadır.Akropol M.Ö 5. Yüzyıla tarihlediğimiz,üç kuleli iç sur ile güneyden kuşatılmıştır. Kaynakça;Aydın Kültür Ve Turizm Müdürlüğü.

Su Ve Orman Bol.
Güzel yollardan yoluma devam ediyorum.
Bu bölgede çok az trafik olması rahat rahat yol almama neden oluyor.Yola çıkalı 2 saatten fazla oldu tek bir araba ile karşılaştım o kadar.
Kısa aralıklarla  çeşmeler olunca hemen hemen hepsinde durup serinliyorum.
Keyfim yerinde yani.....

Bir üstadımın sözü aklıma geldi '' Su buldun mu duracak,içecek ve mataranı tam edeceksin, ileride ne ile karşılaşacağın belli olmaz'' derdi.
Geriye Son Bir Bakış.
Sabah hareket noktam olan Kemer Baraj Gölü artık çok aşağılarda kaldı.
Önce altından,sonra yanından geçtiğim Körteke Kalesi artık aşağılarda kaldı.
Aslında fazla bir yükselti çıkmadım, hep tırmanış halindeyim ama bunlar sert tırmanışlar değil tatlı tatlı tırmanış, yol ve atmosferde güzel olunca buralara ne çabuk geldiğimi bile anlamadım.
290 rakımda kamp atmıştım,fotoğrafı çektiğim yerin  rakımı ise tahmini 700 rakıma sahip.Yanlızlık,Terkedilmişlik,Hüzün.....
Üç gün içerinde bu tarz evlere o kadar çok rastladım ki anlatamam.Bir çoğunu fotoğraf albümüme koydum.Hepsinin de kendine has hikayesi olduğuna inanıyorum.
Bu üç ev Doğu Menteşe Dağlarına tırmanış anımda Kemer Köyü ile Nebiler Köyü arasında yer almakta.Bu tarz evlerden bölgede çok var.


Kahve Zamanı.
Kahve ve keyif zamanım geldi.
Körteke-Nebiler arasında manzarası, doğası çok güzel bir alanda yine bir çeşme ve yanında sundurma, tabii ki oturulacak sıra ve masa.
Yani her şey hazır, eeee ben de hazırım,kahve saatimde gelmişti.
Hayata Tutunmak....
Sanki elle konulmuş gibiler.
İlginç geldiği için buraya albüme koydum. Sonradan fark ettim yakınlardaki çobanın sığınağı olmalı burası,çıkınını kayalar arasına koymuş, muhtemelen nevaleler sıcaktan zarar görmesin diye.Nebiler, Rakım 1031.
Nebiler köyü girişindeyim.Bölgenin bazı köy levhalarına rakımları yazılmış.İyi de olmuş, hangi rakıma kadar çıktığımız net belli olur.
Nebiler Köyüne kadar 27 kilometreyi tatlı tırmanışlarla  geldim.Bir süre bu rakımda yol alıp biraz daha az rakıma sahip bölgeye iniş yapacağım.Planlamam bu yönde!!!!
Bu arada fren balataları su koy vermeye başladı, arka balata  ses yapmaya başladı,muhtemelen bitti.Bu benim ihmalkarlığım, yola çıkarken değiştirmem gerekirdi yada yanıma  yedek almalıydım, bu bana ders olsun (Aklıma da gelmişti).

Menteşe Yolu.
Nebiler Köyünü de geçtikten bir süre sonra yol ayrımından dönüp Kavaklıdere yönüne yol aldım. Kavaklıdere'ye girmeden istikametim olan Menteşe yönüne dönüş yaparak yoluma devam ettim.
Kavaklıdere-Menteşe yolu çok farklı güzelliklere sahip.Zevkle Menteşe'ye doğru yol alıyorum.Zaman öğleden sonra ve ben çok acıktım.
Menteşe' yi  yemek mola yerim olarak seçtim.Bir an önce gidip yemeğimi yemek istiyorum.

Menteşe.
Kavaklıdere'nin büyük köylerinden biri olan Menteşe'deyim.
Menteşe yamaçta olması nedeniyle bayağı dik iniş ve çıkışları olan sokaklara sahip.Merkeze inerken zorlandım, çünkü arka fren balatalarım bitti ve ön fren ile zor indim.Hayal ettiğim şey,lokanta da yemek yemek idi ama maalesef tek lokanta var ve oda kapalı. Kumanyam var ama akşam ve yarına ayırmam gerek.Çok şükür meydanda üç bakkal var, favorim olan yoğurt ekmeğe talim ettim.Sonrasında da meyve yerine bir kaç domates ve salatalığı mideye indirdim.
Şimdi bomba gibiyim.

Orman Ve Dağlar.
Bomba gibi oldum, bomba gibi manzarada yoluma devam ediyorum.
Sağım solum orman,ilerisi Doğu Menteşe Dağlarının uzantısı ve dağa ilerisi Yılanlı Dağ.
Tekrar Menteşe!!!!!
Menteşe'den uzaklaşıp Çamlıbel yakınlarındayım,köyün etrafını dolaşmadan önce yeşillikler içindeki geride bıraktığım Menteşe Köyünü fotoğraflayıp yoluma devam ediyorum.Dokuzçam Yolu.
Dokuzçam Köyüne girmek üzereyim.Dar,yeşillikler içinde şahane bir yolda yol alıyorum.Bulunduğum yer güneş ama önümde hava kapanmaya ve uzaktan yoğun şimşek sesleri gelmeye başladı.
Bu günkü planımda Dokuzçam' da yada Şenyayla' da kamp atmak var,bakalım hangisinde kamp atacağım?


Dokuzçam.
Dokuzçam Köyüne vardım, hava kapandı, ileri de şimşekler çakıyor ama bulunduğum yerde yağmur yoktu!!!!
 Dokuzçam Köyünden geçerken Sağlık Ocağı bahçesini görmüştüm, yanından geçerken burada ne güzel de kamp atılır diye düşünüp yoluma devam ettim.
Ama daha köyün dışına yeni çıkıyordum ki, tam mezarlığın önün de o ilerde  çakan şimşekler üzerimde çakmaya ve yağmur yağmaya başladı.
Hemen gerisi geri dönüp biraz evvel aklımdan geçen Sağlık Ocağı bahçesine alel acele çadırımı kurdum.

Yağmur Ve Dokuzçam.
Kırk ikindi yağmurlarından nasibimi aldım.
Çadırı kurdum, eşyaları çadıra yerleştim geri kalan eşyalarım ile Sağlık Ocağının küçük kapı girişindeki yerimi almıştım ki,yağmur bardaktan boşanırcasına yağmaya başladı.İki saatlik yağmur ortalığı sele döndürdü.Çadır ile aram 3 metre ama yanına ancak yağmur dindikten sonra ulaşabildim. Bereket çadır hiç su almamış kazıkları iyi çakmış,gerdirmiştim, yani günü kazasız belasız atlattık,şükürler olsun.

Dokuzçam Kampı Ve Benim Halim.
Yağmur dindi, arada bir çiseliyor ama o önemli değil.Akasya ağacı altına çadırımı kurmuştum,akasya meyvelerini hep çadırın üstüne dökmüş.
Dokuzçam yada Şenyayla, ikisinden biri kamp yerim olacaktı, Dokuzçam oldu.
Şimdi biraz da bisiklet ile ilgilenme zamanı.
İzmir'deki Selim Zıraman (Özge-Bıke) ustamı arayarak teknik bilgi istedim.Onun dedikleri doğrultusunda tekeri söküp pistonları geri ittirip, tekeri tekrar taktım,artık sürtme yapmayacak.Yarın ki yolculuğum ön fren üzerinden olacak, arka freni sıkarsam piston sıkışması yaşayabilirim.Muğla'da başımın çaresine bakarım.Orada nasıl olsa Serkan Taşdelen var.

Hadi hayırlısı, yarın ola hayır ola.
Bu kadar teknik konu yeter.
Yan evin bahçesinde çeşme vardı izin isteyip elimi yüzümü yıkadım,sularımı tamamladım ve hava kararmadan sığındığım yerde yemeğimi yedim.
Bu gece yapılacak fazla bir şey yok, mecburi olarak erkenden yatacağım, çünkü yağmur aralıklarla yağıyor.Her taraf ıslak ama ben sığındığım yerde hala kuruyum ve öyle kalmak istiyorum.(Bisiklet kıyafetleri hariç onları ipe astım yıkanıyorlar,gece rüzgar çıkarsa kururlar.)
Yarın,bu coğrafyanın güzellikleri içinde yol almaya devam edeceğim.Doğu Menteşe Dağlarında ve Yılanlı Dağda yol alıp,yarın ki hedefim olan Muğla'ya varmak arzusundayım.

 3 ncü  Gün  Arapapıştı Kanyonu (Kemer Barajı)-Doğu Menteşe Dağları-Körteke-Nebiler-Menteşe-Dokuzçam:49 KM


Powered by Wikiloc


4 ncü Gün 06 Mayıs 2018 Dokuzçam-Doğu Menteşe Dağları-Şenyayla-Yılanlı Dağ-Muğla:

Dokuzçam'dan Ayrılık Vakti.
Erken yatınca uykumu da çok erken aldım.Daha hava aydınlanmadan çadırdan çıkıp toparlanmaya başladım.
Sabaha karşı çıkan rüzgar ortalığı biraz kurutmuş ama çadır hala ıslak.
Rüzgar ve doğacak güneşi hesap ederek ıslak ne varsa ipe dizdim, onlar kuruyuncaya kadar arka plandaki sırada yerimi alarak sabah kahvaltımı ettim.
Kahvaltının bitmesi ile havalandırma işi de bitti ve toparlanıp yola çıkmaya hazırım.

Yine  Yağmur!!!
Dokuzçam Köyünden yeni çıktım Doğu Menteşe Dağları silsilesi içinde yol almaya devam ederken yine yağmur başladı.
İleri de Yılanlı Dağ tarafında yoğun şimşekler çakarken, bulunduğum yerde hafif hafif yağıyor.Ama şikayetim yok,muhteşem bir doğa içinde yol alıyorum, yağmurda bu muhteşem doğanın bir parçası.Hazırlığım tam, yağmurdan bir şekilde korunurum.

Hızını Arttıran Yağmur.
Yağmur hızını iyice arttırdı,her türlü tedbiri aldım. Üstümde yağmurluk, ıslanacak her şey sarıldı.Gidon çantasının kılıfı yoğun yağmurda su geçirdiğinden ona poşet bile geçirdim, boştaki ayakkabılarımı da poşet içine aldım.
Katır tırnağı çiçekleri arasında yolcu yoluna gerek, yola devam.

Şenyayla.
Şenyayla' ya vardığımda yağmur şiddetini iyice arttırdı, arada doluda yapıyor.Görüş mesafesinin de  iyice azaldığı sırada yayla evlerini fark ettim.Hemen bir evin sundurmasının altına sığındım.Evin kapısında ayakkabıları görünce evde birinin olacağını tahmin ederek kapıyı tıklattım.Yanılmamışım bir ablamız kapıyı açtı.
-''Ablacığım yağmur dininceye kadar sundurma altına sığınabilirmiyim'' dedim.
-''Olmaz, hemen içeri gir,donacaksın orada,içeride soba yanıyor ısınırsın'' dedi.
Güzel yurdumun güzel insanı beni sobanın baş köşesine oturttu,güzelce ısındım,çay demledi, içtim, içimi ısıttım.
Yağmur dinince müsaade istedim, ''Yolun ne zaman buraya düşerse gel evladım, sen Tanrı misafirisin'' deyip beni uğurladı.

Yol Hali...
Bazen yağan,bazen dinen, arada bir dolu yapan bir havada Doğu Menteşe Dağları silsilesi içinde yol almaya devam ediyorum.
Yılanlı Dağ yükseltisindeyim.
Olumsuz hava koşullarına rağmen keyfim yerinde, yollarda kimseler olmadığı gibi araçta yok,çam ormanı içinde güzel güzel yol alıyorum.

Kar mı? Dolu mu?
Artık Yılanlı Dağdayım, yükselti artıyor biraz daha tırmanış halindeyim.
Hava  biraz daha farklı.Resimdekiler kar değil,bazı yerlerde dolu şiddetini arttırmış.Yolum oralardan geçtikçe dolu birikimi ve erimemiş dolu kütleleri yoluma çıkıyor.
Dolunun yeşil orman içindeki görüntüsü ise bir başka güzel.
Yılanlı Dağda Yalnızlık.
Bu fotoğrafa yorum gerek yok bence!!!

Yalnızlığın hikayesi, bu ev ve çevresinde yatıyor gibi.Yılanlı Dağ.
Yılanlı Dağda yağmurlu bir havada güzel bir tur yaptım.
Şimdi Yılanlı Dağ geçitindeyim, aşağısı Muğla Ovası ve ovaya kadar 15 kilometrelik bir iniş beni bekliyor.
Yukarıdaki tabelada zaten bana güle güle diyor.
Bu inişi tek fren ile kazasız belasız bitirmeyi umut ediyorum.

Yılanlı Dağ;Düğerek'in kurulduğu yamaçların gerisinde rakım hızla artar ve Menteşe Dağları silsilesi içinde yer alan Yılanlı Dağı’ nda yükseklik 2.000 metreye yaklaşır.

Yılanlı Dağ'dan Muğla.
Yol ıslak,arada yağmur serpiştiriyor,arka fren balatalarım bitik,ön fren ile 15 kilometrelik bir iniş yapıyorum.1325 metreden 650 metreye ineceğim.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen çok dikkatli ve muazzam zevk alarak Yılanlı Dağdan Muğla'ya iniş yapıyorum.
Muğla'ya giriş yapmadan yukarıdan Muğla fotoğrafı almak istedim.
Bu fotoğraf Muğla hatırası olsun istedim.
Muğla'da Konaklama.
Saat 15:00 gibi Muğla'ya vardım.Hiç arayışa girmeden doğruca öğretmen evinin yolunu tuttum.
Hemen odaya çıkıp sıcak suyun altına kendimi attım.Bu 4  günün mükafatı olsun bana.
Islanan, kirlenen kıyafetlerde güzelce yıkanıp, kurumaya bırakıldı.
Şimdi alışveriş zamanı deyip,alışverişe çıktım ama markette 1 saat kadar mahsur kaldım.Öyle bir dolu yağdı ki,anlatılmaz.
Öğretmenevine geldiğimde balkondan görünen manzara buydu.
Bu akşam çadırda değil, yatak ta yatacağım.
Kendi yaptığım değil, lokanta yemeği yiyeceğim.
Kendimi yenileyip, yarınki ve sonraki günler için enerji depolayacağım.

Akşam yemeğinden sonra Muğla içinde güzel bir yürüyüş yaptım, yeni keşiflerde bulundum.Yürüyüş anında Pedalla.com Serkan Taşdelen'in dükkanının olduğu yeri de öğrendim. Eh artık yarın balatalar Serkan'ın elinden öper.

Tura çıkalı 4 gün oldu,1 ve 2 nci gün yazılarımda Yayla Gölü ve Arapapıştı Kanyonu maceramı ağırlıklı olarak anlattım.
3 ve 4 ncü gün yazılarımda da Arapapıştı Kanyonundan yola çıkarak Doğu Menteşe Dağlarındaki yolculuğum ile Yılanlı Dağ maceram anlatıldı.
Turum daha bitmedi yolum uzun, rotam güzel,yarın ve yarından sonra güzel yerlerde gezeceğim.

4 ncü Gün  Dokuzçam-Doğu Menteşe Dağları-Şenyayla-Yılanlı Dağ-Muğla:43 KMPowered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.