KOZAK YAYLASI-AYVALIK TURU 14-16 AĞUSTOS 2018 (Çandarlı-Bergama-Kozak Yaylası-Ayvalık-Altınova-Dikili)
Benim için bir klasik oldu Kozak Yaylası.
O klasik Kozak Yayla gezilerimi ve kampları her yıl biraz daha farklı rotalardan deneyip yapıyorum.Bu yıl yine Kozak Yaylası ziyareti yapıp bir de rotaya Ayvalık taraflarını ekledim.Üç gün, Kozak Yaylası ve çevre için yeterli bir süre, zaten bu süre içinde görebileceğini fazlası ile görme şansına sahip oluyorsunuz. Bir de bölgeyi benim gibi gayet iyi biliyorsan, en keyifli turu nasıl yaparım diye düşünmene gerek yok,keyif ayağına gelir.
Her yıl olduğu gibi bu yılda başlangıç noktam Çandarlı.
Güzel bir Çandarlı gününde Kozak Yaylası için çıktım yola.......

1 nci Gün 14 Ağustos 2018 Çandarlı-Bergama-Yukarıbey-Kozak Yaylası:

Çandarlı.
Güzel bir Çandarlı sabahında Kozak Yaylası için çıktım yola.Sabah güzel,güneş her zaman güzelliği ile Çandarlı üzerine vurmuş ışıklarını.Bunu fırsat bilip doğu sahilinde bu güzel Çandarlı fotoğrafını çekip yola devam ettim.
Bergama.
Çandarlı-Bergama arası 35 kilometre......
Çabuk aldım bu 35 kilometreyi ve Bergama'da kısa bir mola verdim.
Bergama içinden Kozak yazan levhadan dönüp tarihi köprüyü kadrajıma sığdırdıktan sonra Kozak Yaylasına çıkmak için Kozak yolunda yol almaya başladım.

Kahve Molası.
Hafiften tırmanma başladığı bölümde en müsait konumdaki üçüncü çeşmede kahve molası için durdum.
Mevsim itibari ile ve yağışların bu sene az olması nedeniyle bazı çeşmelerin suyu azalmış,burası da azalanlar kervanına katılmış.
Çeşmenin serinliğini,ağaç gölgesinin serinliği ile pekiştirerek kendime güzel bir kahve molası verdim.


Kozak Yolu.
Bergama'dan Kozak Yaylasının tepe noktasına kadar 20 kilometrelik bir tırmanış var.Tırmanış dediysem öyle korkulacak bir tırmanış değil.20 kilometrelik bir yolda 80 metreden 710 metreye çıkılıyor.Bu çıkış anında yukarıda görülen iki fotoğraftaki atmosferde yol alınıyor.
Bol miktarda çeşme susuzluğunuzu giderirken, her daim yeşil olan coğrafya size serinlik veriyor.Yol böyle olunca keyiflerde yerine oluyor.Suyun Hikayesi......
Yıllardır Kozak Yaylasına çıkarım,ne nerede güzel, su nerede var,yaşam nerede var bilirim.
Her yerde durup mola vermem,mola vereceksem muhakkak su başı olmalı.
Su  ve ben birbirimizi çeken adeta iki varlık gibiyiz.Bir çok kişinin göremediği güzellikleri keşfeder, derinliklere inerim.
Bu iki güzellik benim Kozak Yolunda yakaladıklarımdan ve buraya koyduklarımdan.Arayıp,bulmak bu yola baş koyanların hikayesi olmalı.

Kekik Çayı ile Balın Hikayesi.
Bergama-Kozak Yolunun 15 nci kilometresinde Orman İşletme Müdürlüğünün kiraya verdiği mesire alanı var.Buraya yıllardır gelir ballı kekik çayımı içer yoluma öyle devam ederim.İki yıl öncesine kadar burasını İncecikler Köyünden Mustafa kardeşim işletirdi.Sağ olsun çok iyi biriydi,çok muhabbetimiz olmuştur.Kekik çayını sevdiğimi bilir, hemen getirirdi ve yanında kocaman bir bal kavanozu.... Mustafa iflas edeceksin derdim,abim benim, sen yeter ki beni iflas ettir derdi geçerdi.Sen  gel iki muhabbet edelim,bal önemli değil  derdi.
Şimdi yine burasını Mustafa .işletiyor ama başka Mustafa.... kavanoz boyu ve bal miktarı bayağı azalmış,bal da eski lezzetinde değil.İşletme faktörü de eski sıcaklığından yoksun.
Olsun, yine de bir soluklanma için uygun bir yer.

Kozak Yaylası ve Gerçek Sahipleri.
Zirve çeşmesinde sularımı tazeledikten sonra kısa bir iniş ile geldiğim Yukarıbey Köyünde eksiklerimi tamamladım. Sonra da kamp yapmayı planladığım bölgeye geçiş yaparken Kozak Yaylasının gerçek sahiplerinin bakışları arasında aheste aheste yol aldım.
Kozak Yaylasına gelindiğinde karşınıza çıkan ineklerden çekinmenize gerek yok, bakarlar bakarlar sonra işlerine devam ederler.Hepsi sakin ve uysaldır.Stresten uzak bir yaşam sürdüklerinden dolayı sütleri lezzetlidir. Kozak Yaylasının sütü, yoğurdu, peyniri bir başka lezizdir.
Arkadaşlarla bir birimizle bir süre bakıştıktan sonra Göbeller-Aşağıcuma istikametine yol almaya devam ettim.
Kamp Yerim.
Elimle koymuş gibi buldum yerimi,son dört yıldır 

burada kamp yapıyorum.Ağaçları küstürmemek için her yıl bir başkasının altında çadırımı kuruyorum.Burası Göbeller-Aşağıcuma arasında yoldan biraz içeride çeşme yakınında güzel bir yer.Çeşme olduğundan dolayı bir kaç araba piknikçi vardı, ben gelince toparlanıp bana yer açtılar, daha doğrusu ben kendime yer açtım.
Ama sorun yok nasıl olsa hava kararmadan el ayak çekilecek buralardan ve burası bana kalacak.
Her yerde bir anı vardır;Benden bir kaç gün önce burada bir bayan bisikletçi tek başına kamp atmış,korkusuzca. Yabancımıydı? diye sordum,Türk'müş, helal olsun dedim.Nadir görülen bir şey.Bu gün ayın 14' ü, bu yeni ay çıkıyor anlamında ve ay karanlığı var.Siz  ay karanlığını bilirmisiniz? İşte bu cesur korkusuz bayan tek başına ay karanlığında korkusuzca burada kamp atmış.
Taktir ve tebrik ederim.Bunu benim diyen çok az kişi yapabilir.(Ben hariç)
Kozak Akşamı.
Daha hava kararmadan el ayak çekildi bile,başı boş inekler de ağıllarının yolunu tuttu.
Yakındaki yoldan tek tük araba geçiyor başka hiç bir şey yok.
Pardon bir çok şey var, tertemiz hava,çam ağaçlarından arada bir düşen kozalaklar,inek tepinmeleri,rüzgarın sesi..... daha nice güzellikler.

Kozak Yaylasına yakışan bir yemek olsun dedim.Kendime bulgur pilavı yaptım,demlenmeye başladığında da Yukarıbey Köyünden  yolda gördüğüm ineklerin sütünden yapılmış tulum peynirinden koydum.
Tulum peynirli bulgur pilavı yanında da Kozak Yaylasının kendi yoğurdundan.....
Yemekten sonra hava kararınca da sessizliğe bürünen Kozak Yaylasını dinlemeye,kendimde dinlenmeye çekildim.Ne kadar Kozak Yaylasını dinledim bilmiyorum ama uykum gelince çadırımın yolunu tuttum.
Gece ay karanlığı her tarafı zifiri karanlık yaptı bu Kozak Yaylasına  daha da egzotik bir hal aldırdı.
Bu gün fazla yorulmadan 63 kilometre yol yaptım,yarın Kozak Yaylasında bir tur atıp daha önce hiç kullanmadığım yoldan Ayvalık sahiline akacağım. 

1 nci Gün 14 Ağustos 2018 Çandarlı-Bergama-Yukarıbey-Kozak Yaylası Rotası:63 km


Powered by Wikiloc


2 nci Gün 15 Ağustos 2018 Kozak Yaylası-Yukarıbey-Aşağıcuma-Okçular-Ayvalık:

Kozak Yaylasında Sabah.
Gece bir kaç defa ihtiyaç molası verdim, ay karanlığının azizliğine uğrayıp birinde uyku sersemliği çadırın yerini kaybettim.
Sabah önce Aşağıcuma sonra da Göbeller imamı sabah ezanını okudu.Hava daha karanlık olduğu için oyalandım. Gün ağarırken de uyanıp günlük faaliyetlerime başladım.Yaylanın en zevkli yanları da bu olsa gerek.
En keyiflisi de sabahın hafif serinliğinde Kozak Yaylasında kahvaltı yapmak ve sonrasında da keyif çayı içmek.

Kozak Yaylası.
Kozak Yaylası,fıstık çamları ve güneşin yansıması.....
Kahvaltıdan hemen sonra yönümü dün geldiğim Yukarıbey Köyü yönüne çevirdim.Bu gün Yukarıbey Köyünden çengel tabir edilen bir yol yaparak yaylanın bir bölümünü gezip aşağıya ineceğim.
Hayal Et Yaşa.....
Hayal et belki senin de olur.
Ne zaman Yukarıbey-Terzihaliller yoluna girsem bu eve hayranlıkla bakmışımdır.Hayalleri süsleyen bir tarzda, çam ağaçları içinde,bahçesinde koyunlar, tavuklar ve bahçenin bir bölümünde ev sahibinin yetiştirdikleri.
Arkadaş kıskanmıyor değilim ama nazarım değmesin. Gerçekten çok hoşuma gidiyor.Allah sahibine güle güle oturmayı nasip etsin.

Kozak Yaylasının Yeni Sakini.
Yanındakilerin dikkatini çekemedim galiba!!!!! hiç başlarını kaldırmadan yemlerini yemek ile meşguldüler ama arkadaş ile bayağı bakıştık.Fotoğraf çekerken poz vermeyi de ihmal etmedi.
Alışmış Kozak yaylasına,yaylanın ferdi gibi hareket ediyor.
Kozak Hatırası.
Kendi fotoğrafımı pek kullanmam yada çekmem.Koca bir turda belki bir, bazen de hiç çekmem.
Kendi fotoğrafımı çok özel anlarda hatıra mahiyetinde çekerim.Burada da Kozak Yaylası hatırası olsun istedim, başka amacım yok!!!!!

Kahve Molası.
Terzihaliller,Hacıhamzalar,Aşağıcumalar derken mola yapmadan fıstık çamları içinde yoluma devam ederken ve aynı zamanda bu saydığım köylerde taş kırma fabrikaları arasında da yol alırken Aşağıcuma- Okçular arasında gönlüme göre bir yer buldum.
Su ve gölgelik, doğal bir masa da var.....(ağaç seyreltilme amacı ile kesilmiş)
Tabii ki, böyle ortamda mola vermeyeceğim de nerede vereceğim.
Hemen kahve takımı mı çıkardım ve sabah kahvemi yudumlamaya başladım.
Kozak Hatırası.
Ben Kozak hatıra fotoğrafı çekince Küheylanım beni kıskandı her halde ben de isterim dedi.
Oda Kozak Hatıra fotoğrafı çekildi.
Atatürk Anıtı.
Kahve molasından kısa bir süre sonra tekrar görmek arzusunda olduğum yerdeyim.Her şeyin, her yerin,her heykelin bir hikayesi vardır.
Kozak Yaylasındaki Atatürk Heykelinin de bir hikayesi var,gelin birlikte hikayeyi öğrenelim.
Atatürk Anıtı;Türkiye deki Atatürk anıtlarının en farklısı BERGAMA – KOZAK YAYLASI  anıttır. Bu anıtta Atatürk, golf pantolonlu spor takım giysisi , başındaki kasketiyle bir kayanın üzerine oturmuş, elini üst üste dizilmiş beş kitaba dayanmış olarak dinlenirken görülüyor. Kitapların adları : (Milli Mücadele ) , (Cumhuriyet ), (Devrimler ), (Bilim ve Sanat), ve (Nutuk) olan bu kitapların adları uzaktan okunabilecek büyüklükte harflerle kitap sırtlarında yer alıyor.

Yaşamını Almanya da sürdüren 30 yıllık eğitimci, doğa sever SÜHA ŞEN Kozak Yaylasında fıstık çamları arasında yürüyüş yaparken bir heykel kaidesi görünümündeki iri bir kayayı görmüş ve köye giderek muhtara bu kayanın bulunduğu araziyi almak istediğini bildirmiş. Arazi sahibi Bağyüzü Köyünden YÜCEL KORAY , Süha Beye bu araziyi ne amaçla istediğini sormuş, Süha Şen ( Bu kayanın üzerine bir Atatürk Anıtı yaptırmak istiyorum ) yanıtını alınca ; Arazi sahibi (Bu amaçla almak istediğin araziyi parayla satmam ! Çamlığımdan sınırını sen çiz, istediğin kadar araziyi bu amaç için benim armağanım olarak kabul et! ) demiş. Daha sonra Süha Bey Türkiye de 18 ilde Atatürk ve Cumhuriyet konulu heykelleri ile 90 şehitlikte bu çeşit heykelleri bulunan Prof. Dr. TANKUT ÖKTEM beyi bulmuş. (Bu güzel girişime benim de katkım olsun ) diyen ve anıtı hiçbir ücret almadan yapan Prof. Dr. TANKUT ÖKTEM bey bu eseri tamamladıktan çok kısa bir zaman sonra trafik kazasında yaşamını yitirmiş.

Okçular Köyü Fırını.
Atatürk Heykeli ziyaretinden sonra Okçular Köyündeyim.Köyden ne zaman geçsem köyün ortak kullanım fırını bende dikkat uyandırmıştır.Çalışır vaziyette olduğunu biliyorum ama geçtiğim her zaman diliminde çalıştığını görmedim. Her defasında da görsellerimin arasına koymaktayım.


Kozak Yaylası-Ayvalık Yolu.
Okçular Köyü kırsalında bir su kenarında öğle yemeği molası verdim.
Bir süre sonra da Bergama-Ayvalık yoluna çıkış yaptım.Kozak Yaylasında ki yolculuğum Akçapınar Köyü sınırlarına kadar resimde görüldüğü fıstık çamları içinde geçti. Akçapınar' dan sonra ve  Ayvalık dolaylarında ise zeytinlikler içinde yol alarak İzmir-Çanakkale yoluna çıkış yaptım.


Ayvalık.
Ana yolda kısa bir yolculuktan sonra Ayvalık içine, sahiline aktım.
Ayvalık' a vardığımda saat 16:00 sıralarıydı yani daha çok erken.O yüzden marketten içecek bir şeyler alırken akşam nevalemi de düzdüm.
Soğuk içecekler elimde sahilin sessiz bir köşesini tuttum.Bir saatten fazla hem deniz havası kokladım, hem dinlendim hemde manzaranın tadını çıkardım.
Kamp Yerine Hareket VE Tespit.
Bölgeyi bilmek,havayı koklamak,sezgilerime güvenmek,nokta atışı yapmak  ve kendine inanmak....
Nokta atışı, tam isabet, manzaraya hakim yer.
Kamp yapacağım yere vakitlice vardım.Gözüme bir iki yer kestirdim ve çadırı kuracağım yer için kararımı verdim.Bir çift orada kitap okuyordu,az ilerilerinde evlerinin yolunu tutmalarını bekledim, beklerken denize girdim.Yakınlardaki otelin duşu da ücretsiz olarak emrime tahsis edildi (tatlı dilden olsa gerek).
Çift gözüme kestirdiğim yeri bana bırakarak ayrıldılar, yer benim artık.

Denize Sıfırdayım.
Dün akşam 500 rakımda yaylada kamp, bu akşam denize sıfır rakımda kamp.
Rüzgarın esintisi olmasa denize sıfır bir hayal olur, sabaha kadar rutubetle arkadaşlık edersin.Şansıma hafif poyraz nemi alıp götürüyor.
Deniz ile aram 50 cm,o kadar yakın temastayız.Bu kamp yeri bir emeğin ve gözlemin meyvesi.Benden ilerilerde gençler de çadır kurdular ama beni kıskanmadılar diyemem.
Ayvalık Gecesi.
Denize sıfır kamp yerinde güzel bir akşam yemeği yedim.Akşam serinliğinde bir kere daha denize girdim.Yine otel duşundan faydalandım(rica ile...).
Sonra mı?
Denizin hafif şıkırtısı,radyomun hafif hafif müzik çalması eşliğinde güzel ve dinlendirici bir gece geçirdim.
Rahat bir uyku uyudum diyebilirim.
Bu gün 69 kilometre zevkli bir yolculuk yaptım,yarın Çandarlı dönüş yolundayım.

2 nci Gün  Kozak Yaylası-Yukarıbey-Aşağıcuma-Okçular-Ayvalık Rotası:69 km


Powered by Wikiloc

3 ncü Gün 16 Ağustos 2018 Ayvalık-Sarımsaklı-Altınova-Dikili-Çandarlı:


Ayvalık Sabahı.
Güneş kendini tepelerin ardından göstermeden uyandım.Erken kalkan erken yol alır, çabuk toparlanır.
Çadırın içinde güneşe yakalanmak ve çadırı güneş ışığı içinde toparlamak istemem.
Bu felsefe ile hareketle çadırımı topladım,malzemeleri hazırladım.Kahvaltımı burada değil de Sarımsaklı içinde yapmaya niyetlendim ve orada yaptım.
Kahvaltımı da yaptıktan sonra Çanakkale-İzmir yolunda yol almak Çandarlı' ya gitmek için yola koyuldum.

Altınova.
Ana yolda rüzgarında arkadan ittirmesi ile hızlı yol aldım.
Altınova sapağına geldiğimde uzun zamandır Altınova'ya girmediğim aklıma geldi.Ani kararla Altınova' ya giriş yaptım.Köy kahvelerinin bulunduğu meydan da çay molası verdim. Altınova görmeyeli çok büyümüş,çok gelişmiş eski halinden eser yok.
Altınova çıkışına yakın bu minibüs dikkatimi çekti.Sahibi gençten bir delikanlı,merhaba deyip tanıştık.Arkadaki yazıyı sordum, içtenlikle cevap verdi.10 yıldan beri taşımacılık yapıyormuş,o zamandan beri aynı uygulamayı yapıyormuş. Ağabey ben tek başımaydım,şimdi hepimiz bu uygulamayı yapıyoruz dedi.
Ardından bu vatan için hepimiz seve seve can veririz dedi.
Başka söze gerek var mı?
Dikili Molası.
''Otuzumda asılmamı istediler,Kırksekizimde barış madalyasının bana verilmesini''
Nazım Hikmet RAN


Altınova molasından sonra Salihleraltı' ndan girip sahil yolunu kullanarak sakin sakin Dikili'ye kadar vardım.
Kahve molası vermediğim aklıma geldi.Dikili'de bu işi yapayım dedim ve Dikili'de sahildeki parkta kahve molası verdim.

Dikili Sahili.
Öğlen vakti vardığım Dikili sahili daha yoğunluk kazanmamış. Ben buraların ful çektiği zamanları bilirim.
Öğleden sonra ve akşam üzeri daha yoğun olacağını tahmin ederek ben daha sakin olan Çandarlı' ma doğru yol almaya devam ediyorum.

Çandarlı Yolu.
Dikili-Çandarlı arası 19 kilometre ve ben yarısını aldım bile.
Saat 15:00 gibi Çandarlı' ya evime vardım.Üç günlük turunda sonu olmuş oldu.
Çandarlı-Bergama-Kozak Yaylası-Ayvalık-Dikili derken tekrar Çandarlı.
200 kilometreye yakın yol kat edip çok güzel üç gün geçirdim.
Her yıl yaptığım Kozak Yayla turuma Ayvalık sahilini de ekledim.
Yaz bitmeden buralarda bir iki tur daha yapmayı planlıyorum. Bir daha ki nereye olacak acaba!!!!!
Gezmek ve doğada olmak ayrıcalığımdır. Şafak Yollarda.
3 ncü Gün  Ayvalık-Sarımsaklı-Altınova-Dikili-Çandarlı:58 km


Powered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.