EKİPMANLARIMSizi bilmem ama ben kullandığım ekipmanlar hakkında çok soru ile muhatap oluyorum.Ama ne hikmetse ben daha söze başlamadan soruyu soranlar kendi kullandıklarını anlatmaya,övmeye başlıyor.Toplumun genel yapısı maalesef bu yönde, dinlemek kültürümüzde yok.Bu yazı dizim aslında soruyu sorup ta dinlemeyenlere toplu cevap niteliğinde olduğu gibi, nasıl bir yol kat ederek, nasıl bir sonuca ulaşmışım ve kendime uygun ekipmanlarda nasıl karar kılmışım onu dile getireceğim.
Aslında söyleyeceğim fazla bir şey yok,her ekipman kişiye özeldir.
Herkes nasıl rahat ediyor,nasıl en iyi sonuç alıyorsa, o ekipman en iyisidir.Ben de kendime uygun olan ekipmanlarla yollardayım.Markaların bana göre hiç önemi yok.Ama yazım ve anlatacaklarımın daha iyi anlaşılması için markaları belirtmek zorundayım.Yanlış anlaşılmasın, marka belirtmem kesinlikle reklam amaçlı değildir.
Belki yazdıklarım ve kat ettiğim yol bu işe soyunanlara yoldaşlık yapar.
Belki de etmez!!!!!!

Her şey benim rahatım ve huzurum için,yazdıklarım benim tecrübemdir. Tecrübeler kişiden kişiye değişir!!!!KIYAFETİM:Bisiklete ilk başladığımda neyin ne olduğunu bilmiyordum. Tayt,forma,ayakkabı filan edindim ama hepsinin boş olduğunu zaman ile öğrendim.Uzun zamandır nasıl rahat ediyorsam öyle giyiniyorum, kıyafetlerim genelde Decathlon mağazasının doğa bölümünden.Bana uygun olanları seçip bisiklette kullanıyorum. Ayakkabılarım,sandaletim ve botum hep ona keza aynı mağazanın ürünleri.Gece kamp kıyafetlerimin çoğuda aynı mağazanın ürünü.Çok memnunum.
BİSİKLETİM: MTB' den vazgeçmem.Uzun yıllar Carraro cross bıke kullandım.Adı Küheylan' dı,çokta memnundum,her şeyi ile bütünleştik adeta.Yıllar içinde  bana uyumlu tüm malzemeler üzerinde yerini aldı.Doğduğu günden bu güne değişmeyen parçası kalmadı.Hep bunlar benim rahatım içindi.Sorunsuzca 2018 yılının sonlarına kadar beraber yol aldık.Ve en sonunda kadro da iflas edince,malzemeleri yeni kadroya aktarıp ''KARATAY'ı '' ortaya çıkardım.Artık Karatay ile yollardayım. 
Bisikletim; Uzun yıllar V fren kullandım sonra disk frene geçtim.Şimdi hidrolik-disk fren,26 jant,27 vites bana uygun ve yolda sorun çıkardığında benim müdahalemle giderilebilecek konumda, her şey rahatım için.
BİSİKLET TEKNİK MALZEMELERİM:Ruble anahtarı,allen takımı,anahtar takımı,jant teli,civata torbası,yama,iç lastik,pense vb gibi... elimin altında olması gerekenleri hiç yanımdan ayırmam.
GİDON:Kışın MTB gidon, bahar ve yaz aylarında ise kelebek gidon tercihimdir.Nasıl yol almak istersem onunla yola çıkıyorum.
SELE :2018 yılına kadar hep silikon sele kullandım,tamam artık deri seleye geçme zamanı geldi deyince gyes marka sele kullanmaya başladım.Çokta memnunum.
DIŞ LASTİK:Her lastiği test ettim desem yalan olmaz,son 7 yıldır da zırhlı lastik kullanıyorum. Zırhlı lastiğin Çin malına varıncaya kadar kullandım. Sonra sınıf atladım!!! Maxxis zırhlı lastikten çok memnun kaldım,2 yıldan fazla kullandım.Son 4 yıldır ise zırhlı Schwalbe Marathon lastik kullanıyorum.Yaz döneminde 1.50, kışın ise 2.00 tercihimdir.Bu markada galiba sabit kalacağım, çünkü memnunum.İç lastik ne marka olursa olsun fark etmez.
YEDEK DIŞ LASTİK;En nefret ettiğim şey olmadık yerde dış lastiğin yarılmasıdır, iki defa başıma geldi.O yüzden yanımda katlanır zırhlı maxxis marka dış lastik bulunduruyorum.
BAGAJ:Sağlam olsun benim olsun.....
Ön bagaj;ilk zamanlar arka bagajı öne uyarlayarak yol kat ettim,burada yaratıcılığımı kullandım,sonra xlc ön bagaj kullandım,şimdi ise zefal ön bagaj kullanıyorum.Her halde bu markada devam ederim,bisikletimin bir parçası oldu.
Arka bagaj;markasını hatırlayamadığım bir çok arka bagaj kullandım,alüminyum olduklarından sıkıntım çok oldu.Disk frenle beraber Topeak yükseklik ayarlı tur bagajı kullanmaya başladım.Kullandığım bagajlar içinde en sağlamı ve kalitelisi, çok memnunum.
ÇANTALARIM (ÖN-ARKA):Askeri sırt çantasından yola çıktım, bir süre kullandım. Uzun zaman konnix marka heybe kullandım.Yağmur yağmasın duası yaptım,yağınca da çöp torbasını kılıf niyetine kullandım.Bir ara Şerif KILAVUZ ağabeyimizle yaptığımız çantaları ön-arka olarak kullandım, üstelik su geçirmezdi. 2016 yılı sonu gibi çantalarımı yeniledim,
Ön çantalarım Decathlon' dan aldığım 20 litrelik B'TWİN olarak kullandım,2019 'da VAUDE 'ye geçiş yaptım.
Arka çantalarım ise 2016 dan beri VAUDE marka.
 Vaude ön-arka kalıcı olacak galiba,çantalarımdan çok memnunum.
SOSİS ÇANTA:Ön bagaj ve ön çanta kullanmadığım zamanlarda kurtarıcım sosis çanta.Su geçirmez 33 cm x 90 cm Dry Sack marka sosis çanta kullanmaktayım,hem de sarı renkte,çok işime yarıyor.Zor anlar için ise yine de yanımda katlanmış olarak malzeme çantam içinde yer alıyor.
GİDON ÇANTASI: Uzun zaman IBERA marka gidon çantası kullandım.Yağmur kılıfıyla yağmura meydan okuduk ama bir zaman sonra oda fayda etmez oldu.Su geçirir oldu ve yıprandı. 2019 yılı itibari ile M-Wave Quebec Gidon Çantasına geçiş yaptım.İyi ve çok kullanışlı,yan fileleri ufak şeyleri de barındırıyor.

ÇADIR:İlk defa turlara başladığımda market çadırı tabir edilen tek katmanlı çadırı 1 yıl kullandım.Sonra çift kapılı LOAP SANDE  çadıra  geçiş yaptım ve yıllardır kullanıyorum.İki kişilik,çift kapılı ve çift bagajlı olması bana çok kolaylık tanıyor. Çok rahatım ve memnunum.Ama çadırın da yedeği vardır, yine çift kapılı QUICKHIKER ULTRA LIGHT çadır edindim,artık mevsim koşullarına ve ortama göre dönüşümlü kullanıyorum.Her şey kendim için değil mi?
ÇADIR ALTLIĞI:Naylon, çadır altlığı için ideal bir çözüm ben de öyle yaptım,uzun zaman  kullandım.Sonra Decathlon' daki çadır altlığına geçiş yaptım. Kullanışlı ve sağlam ki uzun zaman bana  dayanabildi, hala sağlam.
MAT:Vazgeçemediğim yadigarım benim.Görev yaptığım 90' lı yıllardan Komando Birliğinden kalma,onunla çok hatıram olduğundan hiç vazgeçemedim.Kamplı turlara başladığımdan beri de benim ayrılmazım. Ayrılacağımı da zannetmiyorum!!!!! derken Ocak 2019 den itibaren Vango Trek 3 şişme matım oldu.Benim düşüncem kısa ve yakın turlarda klasik mat,uzun ve uzak turlarım da ise şişme mat muhtemelen yanımda olur.
Oturma Matı:Yanımdan hiç eksik etmem beni soğuktan ve ıslaklıktan korusun yeter.4 yıldır aynı matı kullanıyordum şimdi gündelik oldu.2019 yılı itibari ile oda markalı oldu. Naturehike katlanır mat kullanmaya başladım.
UYKU TULUMU: Uyku tulumum iki çeşit,yaz aylarında markasını hatırlayamadığım ama kaliteli ve ''0'' derece olan dikdörtgen ve açıldığında kocaman olan bir uyku tulumu kullanıyorum. Kışın ve soğuk havalarda ise 990 gram ağırlığı olan -6 derece de beni sıcak tutan Husky Escape marka muazzam bir uyku tulumu kullanmaktayım.
Yastığım: Yastık çok önemli!!!Quechue aır basıc şişme yastık  ve Quechue helıum trekkigk yastığı kullanıyorum. Aır basıc uzun zamandır benimle beraber, bu üçüncü yastığım. Helıum ise 2019 yılında hayatıma girdi.Bazen ikisini de aynı anda kullanıyorum. Patlamasınlar bana yeter.
KAMP MUTFAĞIM:Keyfine ve midesine düşkün biriyim.Kendi yemeğimi kendim yapar afiyetle yerim. Dışarıdan yemek yemem,niye yiyeyim ki!!! mideyi bozup turumu riske atmak istemem.O yüzdendir ki malzemelerim tamdır.Kahve takımım tam settir, ocağından, kartuşuna kadar ayrı çantadadır.Neresi keyifli ise orada kahvemi yaparım.
Kartuşlar: Nurgaz kullanırım ve çok memnunum.80 gr kahve takımında,230 gram  ve 450 gramlıklar ise mutfak çantamdadır.
Ocak:Kahve çantamda Nurgaz Titanyum,mutfak çantamda ise Nurgaz Mikro Ocak Toros kullanmaktayım çok memnunum,çok dayanıklı.Yadigarım Çin malı ocak ise yedek olarak çantamda beklemede,10 yıldır benimle.
Yemek Takımı: Nurgaz' ın üçü bir arada tencere-tava-çaydanlık setini kullanmaktayım ve çokta memnunum.
Tahta kaşık,salata tabağı,çerez tabağı,ahşap bardaklarım hep rahatım ve konforum için, kamp mutfağındaki yerlerini almışlardır.
DÜRBÜN:Çok uzun zamandır Decathlon' dan aldığım küçük el dürbününü kullanıyorum. Faydası mı? kullanmayan bilmez, ben çok faydasını görüyorum.
 GPS: Gps cihazını 2018 yılında  kullanmaya başladım. Araştırmalarım bana GARMİN etrex 20x uygun olacağını gösterdi.Faydasını gördüm,görmekteyim.
TABURE-KATLANIR SANDALYE-MASA-OTURMA MATI:Her şey benim rahatım için,taburemi ve oturma matımı hiç yanımdan ayırmam.Ufak masamı ise kış aylarında kullanırım.Turu keyifli yapmak elimde,ben  bu tecrübeye kolay ulaşmadım.
Her şey benim rahatım ve huzurum için,yazdıklarım benim tecrübemdir. Tecrübeler kişiden kişiye değişir!!!!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.