GEBEKİRSE YOLUNDA 8-11 ŞUBAT 2019 ( 3 ve 4 ncü gün Ahmetbeyli-Pamucak-Kazan Gölü-Zeytinköy-Gebekirse Gölü-Ataköy-Değirmendere-Menderes-İzmir)
Bu gün üçüncü günün sabahı ve Ahmetbeyli' de Notion Antik Kentinin hemen yanında  güne uyandım.
Sürekli inen mata rağmen iyi uyudum sayılır.Demek ki klasik mata vücut alışmış,betonda dahi yatsam yadırgamıyorum.İlk işim rüzgar olmasına rağmen nemlenen çadırı sahile yakın yerde rüzgar ve doğacak güneşin ısısına teslim ederek kahvaltı hazırlığına giriştim.
Hep kahvaltı yaptım derim geçerim,bu sefer kahvaltı menümü de açıklayayım, tabii kış kahvaltısı olarak.
Elbette ki çay, 2 yumurta,tahin-pekmez,tulum peyniri,siyah zeytin ve ekşi maya ekmek.Kahvaltıyı sağlam tutar,yoluma öyle giderim.
Yol hikayeme başlayabilirim artık, bakalım neler var.

3 ncü Gün 10 Şubat 2019 Ahmetbeyli-Kazan Gölü-Zeytinköy-Gebekirse Gölü-Ahmetbeyli:

Yola Çıkma Zamanı.
Akşam yerim aşina olduğum yerdi ama rüzgarın etkisi vardı.Bir de farklı yer olsun düşüncesi ile çevrede akşam dönüşünde nerede kamp atarım arayışına girdim ve 5 dakika sonra çözüme ulaştım.
Bu resmi unutmayın,akşama farklı olacak.

Bu gün Gebekirse Yolunda  üçüncü günüm, güzel şeyler olacak.... 

Yol Manzaraları.
Ahmetbeyli' den Selçuk-Kuşadası tarafına dönüş yapar yapmaz rampa tırmanmaya başlıyorsunuz. Kısa ama zevkli rampa sonunda Notion Antik Kenti üzerindeki bu güzel sırta ulaşıyorsunuz.
Sabah manzarası bu güzellikte karşımıza seriliyor.

Ben de fırsatı kaçırmıyorum.
Pamucak Sahili.
Bir kaç iniş çıkıştan sonra önümde Pamucak Sahili belirdi. Pamucak Sahilinden dönüşte bahsedeceğim ama buranın 5 km uzunluğu ve 80 metre genişliği ile Türkiye'nin en uzun sahili olduğunu şimdilik bilin.
Zeytinköy Yolu.
Pamucak Sahilini gördükten kısa bir süre sonra papatyaların süslediği Zeytinköy yoluna sapıyorum.
Önümde görülecek güzellikler var.


Kazan Gölü.
Zeytinköy' e bir kaç yüz metre kala doğal güzelliği  ve suyunun berraklığı ile doyumsuz ve bir o kadarda küçük olan Kazan Gölü'ne uğradım. Suyu ile elimi yüzümü yıkadım,gerçekten de su harika ve gel atla bana diyor....
Tamam Kazan Gölü geri döneceğim,aklımdasın deyip başka bir güzelliğe hareket ettim.Gebekirse Gölü.
Turumun adı Gebekirse Yolunda idi.... şimdi hedefimdeki
 Gebekirse Gölü' ndeyim. Şimdiye kadar gelişimi yazmıştım şimdi dönüşümü kaleme alacağım ama önce Gebekirse Gölü ile haşır neşir olayım.
Son yağan yağmurlarla beraber Gebekirse Gölü yatağından taşmış.Etrafında,  Çatal Gölü'de dahil tur atıp öyle dönüşe geçecektim ama yollar taşkın sulardan balçık çamura bulanmış,durum bu olunca planımı  değiştirdim!!! zamanı erkene aldım.
Fotoğrafta görülen ağaçlar daha önce geldiğim zamanlarda suyun dışındaydı,şimdi gölün içinde kalmışlar.
 Şimdi  Gebekirse Gölü' nden bahsetme zamanı.


Gebekirse Gölü;Selçuk İlçesi, Zeytinköy yöresinde Küçük Menderes Deltası içerisinde yer almaktadır. İzmir il merkezi, Kuşadası, Selçuk, Gümüldür gibi turistik merkezlere çok yakındır. 839,2 hektarlık alan içinde yer almaktadır. Tatlı ve tuzlu su eko sistemine sahiptir. 50 kadar kuş türünü barındırmaktadır.  Sahanın tamamı 1.Derece Doğal Sittir. Göl,küçük bir kanalla Küçük Menderes Nehri'ne bağlıdır.Bu bölgenin tamamı Milli Park ilan edilmiş durumda ve koruma altındadır.
Tekrar Kazan Gölü...
Tekrar Kazan Gölü ama başka türlü bir sistem ile!!!!
Bu günün pazar olduğunu unutmuştum, Gebekirse Gölü' nden ayrılırken aklıma geldi ve seri olarak Kazan Gölü'ne dönüp attım kendimi sularına.
Tarih 10 Şubat 2019 ve Kazan Gölü sularında serinliyorum.
İyi ki seri gelmişim ulaştığımda kimse yoktu ama ben yarım saat kadar gölün keyfini sürdükten sonra tek tek ziyaretçiler gelmeye başladı.
Kahve Zamanı.
Hep söylerim ''kahvenin yerini ve zamanını bileceksin''.Ben de bir gelenek oldu her yerde kahvemi cezveye sürmüyorum,benim için önemi yer olmalı.İşte o önemli anlardan birindeyim, Şubat güneşinde güneşlenirken kahvemi de yudumluyorum.


Kazan Göl'nün Kaynağı.
Kazan Gölü'nü besleyen kaynak suyu resimde görülen kayaların arasından göle karışıyor.Şubat ayında göle mi? girilir,girilir tabii ki.....Doğal kaynak suları kış aylarında havaya nazaran daha ılımandır,yaz aylarında ise daha soğuk.Benim girdiğim Kazan Gölünün su sıcaklığı, dışarıdaki havadan daha iyi idi,hiç titreme, ürkme göstermeden girdim ve yarım saat serinledim.
Şimdi yola çıkma zamanı.
Pamucak.
Dönüş yolundayım ve geceyi yine Ahmetbeyli' de geçireceğim.Ve yine Pamucak' tan geçiyorum, işte şimdi Pamucak' tan bahsetme zamanı.

Pamucak;Selçuk'un 9 km,Efes Antik Kenti' nin 6 km kuzeyinde,yaklaşık uzunluğu 5 km'yi bulan Pamucak Sahili uzanmaktadır.Kumlu sahilin genişliği 80 metredir.Sahilin ortalarında Küçük Menderes Nehri deniz ile buluşmaktadır. Pamucak sahili kum zambaklarının doğal yetişme alanıdır. Pamucak Türkiye'nin en uzun plajıdır.
Tekrar Ahmetbeyli....
Geldiğim yoldan geri döndüm ve sabah keşif yaptığım yerdeyim.Zaten başka yere gitme şansımda yoktu!!!!! günlerden pazar olduğundan her yer işgal edilmişti.Burası biraz küçük bir alan ve araba giremediğinden işgale uğramamış.Tam benim istediğim kıvamda.
Şimdi Kutlama Zamanı.
Yer ve manzara bana ait  ve etrafımda kimseler olmadığından işin keyif bölümüne erken başlıyorum. Gerçi fazla da erken sayılmaz saat 17:30 olmuş bile.Zamanım bol, finalini yaptığım turumun,şimdi 
aheste aheste kutlamasını yapmalıyım, yapıyorum da....
Çadırı Kurma Zamanı.
Güneş tepenin ardından kaybolmaya ve insanların evinin yolunu tutmaya başladığında da ben mevki değiştirip kutlama yaptığım yerin farklı yerine geçip çadırımı kurdum.Buranında manzarası da diğer yeri aratmayacak derecede.İki yer arasında ki mesafe 30 metre.

Burada bir tiyo vermek isterim;
Bisikleti Nasıl Korurum?
Her bisiklet turcusunun bir derdi vardır,ben ve çantalarım çadırda emniyette sayılırız!!!!! ama bisikletimi ne yapacağım? o dışarıda kaldı.
Her şeyi kafamıza takarsak tur güme gider.Sen çadırında ne kadar emniyetteysen,bisikletinde çadırın dışında o kadar emniyette.Emniyet işine girersek iş çok uzar, fazla uzatmayayım, ben konuya gireyim, tabii ki kendi tarzımla.
1-)Çadırı kuracağım yer uygun ama bisikleti bağlayacak ağaç yok ise bisikleti baş ucuma yatırırım.Pedalı çadırıma hem çadır bağı, hem de ip ile bağlarım.En ufak harekette ben uyanabilirim.Kendimce önlem.
2-) Kamp yapacağım çevrede köpek varsa,zaten dostumda yanımda demektir.Onlar çok sadıktır,senin zararsız olduğunu anladıkları vakit çadır etrafında nöbet tutar,hele yemeğini paylaştınız mı? tam bir emniyet halleri.Normal havlama seslerine alışın,ne zaman ki sert havlama var o zaman alarm hallerini alırsınız.Benim yanımda da var.
3-)Sözü fazla uzatmaya gerek yok, bu kadar yeter, her ne kadar çadırda deliksiz uyku uyuyorum denilse de yine de uyunmuyor. Her sese duyarlı olunuyor.
Ama yine de çadır da geceyi geçirmek dayanılmaz zevkli.
Notion' a Birde Buradan Bakmalı.
Kutlamayı yaptım,çadırımı kurdum şimdi kayalar üzerinde tekrar kutlamaya devam hemde Notion Antik Kenti manzarası eşliğinde ....
Bu gün turumun final günüydü,Kazan Gölü'ne de girip güzelce serinledim.Güzel bir yerde kamp yaptım.
Çadırımın hemen altımdaki kayalıklarda uzun süre vakit geçirdim,Notion' u seyrettim, Ahmetbeyli sahilini seyrettim,dalgaların sesi radyomdan çıkan müziğe karıştı.
Rüzgarda vardı ama rahatsız eden  boyutta değildi.Burada çok zevkli vakit geçirdim.Bir süre sonra sonra üstümün rutubetlenmeye başladığının farkına varmam ve üşümemle beraber çadırımın yolunu tuttum.
Kısa zaman sonra da uyuya kalmışım.Yarın son gün ve dönüş olacak ama hiç bir zaman kampçının,turcunun macerası bitmez.

3 ncü Gün 10 Şubat 2019 Ahmetbeyli-Kazan Gölü-Zeytinköy-Gebekirse Gölü-Ahmetbeyli Rotası:32 KM


Powered by Wikiloc


4 ncü Gün 11 Şubat 2019 Ahmetbeyli-Ataköy-Değirmendere-Menderes-İzmir:

Üşüyor,Donuyorum!!!!!
Biraz abartı oldu ama gerçek payı da var....
Sabaha karşı uyku tulumu içinde dahi üşüme hali geldi,aynı zamanda titreme de başladı.Üstüme birer kat daha giyindim,çift çorap yaptım ama nafile donuyorum.Bu arada ihtiyaç için dışarı çıktım,çadırım sırılsıklamdı!!!! işte şimdi anlaşıldı,tahmin ediyordum ama birden bire olacağı aklıma gelmemişti.Zifiri karanlık çökmüş,korku filmlerindeki senaryo eşliğinde işimi halledip çadırıma girdim.Sabah inşallah olay devam eder dedim.


Muhteşem Doğa Olayı.
Saati gelince çadırımdan çıktım ve bu muhteşem doğa olayına gözlerimle  tanık oldum.Ne mutlu bana herkese nasip olmayacak şeyleri yaşıyorum.Denizden buhar çıkıyor ve rüzgarın etkisi ile sağa sola koşuşturuyorlar. Notion ve Ahmetbeyli sahili zor seçiliyor.Daha önce Kalkım Göletinde ve Bozdağlar Gölcük Gölünde bu doğa olayına şahitlik etmiştim.Şimdi de Ahmetbeyli Sahilinde.
Nedeni ise deniz suyunun havanın ısısından daha fazla olmasından deniz suyunun buharlaşması.Güzel bir anı olarak hatıramdaki yerini aldı.

Ayrılık Vakti.
Doğa olayının artıları gönlümde yer tutarken, götürüleri de oldu.Hava muhteşem soğuk,çadırım sırılsıklam,güneş bulutların arasından geç göründü ve rüzgar denizin rutubetini üzerime salıyor.
Hal böyle olunca kahvaltımı yapmam,çadırın kuruması, benim toparlanmam ve yola çıkmaya hazır hale gelmem 11:00 'i buldu. Bu benim için geç bir saat dilimi ama yapılacak bir şey yok,yol hali her şeye hazırlıklı olmak gerek.
Yol Halleri.
Kamp yerimden ayrıldım, Menderes tarafına yol almaya başladım.Burası ana yol ve trafik var, ben bunu dert etmeyen koyun sürülerini selamlayarak yoluma devam ediyorum.

Ataköy-Çamönü-Değirmendere.
Kısa bir alternatif yol olan köy yoluna dönerek ana yolun keşmekeşinden ayrıldım.Zaten yeterince Menderes'ten eve kadar trafik ile boğuşacağım,bari burada olmasın.
Çamönü Köyüne geldiğimde saat 12:00' di. Karnım pek aç değil ama burada kaçırılmayacak bir lezzet var,kuru fasulye-pilav ziyafeti.....
Köy kadınının ev yemekleri yaptığı lokantaya girip siparişi veriyorum.Ben kuru fasulye, pilav söyledim masaya su,cacık,salata ve tatlı da geldi.Hepsi bir birinden lezzetliydi, afiyetle yedim.Teşekkür edip ayrılırken 15 TL gibi ufak bir ücret ödedim.Ve evin yolunu tuttum.

Tahtalı Baraj Gölü.
Tam önünden geçerken yüzüm güldü. İzmir'e su sağlayan hayat damarlarından biri olan Tahtalı Baraj Göletinin doluluk oranı yüksekti,adeta yatağından taşmak üzere. Bu çok sevindirici bir şey,su hayat demektir.
Son yağan yağmurlarla barajlar dolduğu gibi,toprakta suya doydu.
Hoş Gördük.
Tahtalı Baraj Gölünden Menderes'e oradan da Adnan Menderes Hava Limanına kadar sıkıntısız geldim.Burada Havaalanı bahçesindeki Hoş geldiniz yazısı herkese olduğu gibi bana da hoş geldin diyor.
Buradan sonra 20 kilometrelik yoğun bir trafik beni bekliyor ve bu son fotoğrafım oluyor.
Bana göre 4 günlük özel bir tur oldu.Daha önce gezdiğim yerleri tekrar gezdim ama farklı zevkler alarak.
Köyleri,koyları,gölleri,doğa olayları ile çok farklı bir turum burada sona erdi.
Daha da farklı ve güzel turlarda yol almak,projelere imza atmak duygusu ile burada yazıma son noktayı koyuyorum.Nice turlara.....
4 ncü Gün 11 Şubat 2019 Ahmetbeyli-Ataköy-Değirmendere-Menderes-İzmir Rotası:55 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.