SANDRAS DAĞI-GİRENİZ VADİSİ-BARZA OVASI-ARAPAPIŞTI KANYONU 16-25 NİSAN 2019 ( 3 ncü gün Beyağaç-Sandras Dağı-Topuklu Yaylası-Karagöl-Beyağaç)Sandras Dağı tırmanışı....bugün çok farklı bir gün,tura adını veren bir dağa tırmanış yapacağız.Evet bu günkü yolculuğumuz Sandras Dağı'na olacak.İnsan bir amaç için yola çıkmalı öyle değil mi? Geçen yıl Beyağaç' a geldiğimde haşmetine ve karlı zirvesine hayran kaldığım Sandras Dağı'na bu yıl Ferdi Kızıl kardeşim ile beraber tırmanış yapacağız.
Geceyi Beyağaç'ta kapalı pazar yerinde kamp yaparak geçirdik,beklenen yağmur bizi teğet geçti,kahvaltımızı da aynı yerde yaptık.Toparlanıp yola çıkma hazırlığına giriştik.
Ama önce Sandras Dağı' ndan bahsetmeliyim ki,niye bu dağı tırmanış için seçmişim daha iyi anlaşılsın. 

Sandras Dağı;Sandras Dağı 2295 metre yüksekliğinde Toros Dağları' nın batı ucunda Beyağaç ilçesinin güneyinde,Köyceğiz Gölünün hemen kuzeyinde yer alır.Dalaman Çayı,Namnam Çayı,Köyceğiz ve Beyağaç ilçeleri ile sınırlıdır.En yüksek noktası Çiçekbaba Tepesi olan alanın güney yamaçlarında yerleşim birimleri daha yoğundur.Genelde orman ve makiliklerle kaplı alanda anıtsal nitelikli, çok sayıda ağaç bulunmaktadır.Bölgenin alçak kesimlerinde kızılçam,daha yüksek kesimlerde ise karaçam ormanları yer alır.Sığla ormanları,Dalaman Çayı ve kollarını çevreleyen sulak düzlüklerde bulunur.Dağın yüksek kesimlerinde ise alpin bitki örtüsü toplulukları bulunur. Sandras Dağı ülkemizde bitki çeşitliliği açısından önde gelen alanlardan birisidir.

İşte böyle bir şey zirvesi karlı Sandras Dağı....Çiçeklibaba Tepesi,Kartal Gölü,Topuklu Yaylası,Karagöl...... bakalım Sandras Dağında neler yapacağız, nereye kadar yol alacağız.
Not:Görselliği bol yazısı az olacak bir tur yazısı olacak,eminim.
Benim fotoğraflarımın yetersiz kaldığı yerlerde Ferdi Kızıl' ın fotoğraflarını kendi izni ile kullandım.

3 ncü Gün 18 Nisan 2019 Beyağaç-Sandras Dağı-Topuklu Yaylası-Karagöl-Beyağaç:

Çantalar Beklemede!!!!
Bu gün Sandras Dağı'na tırmanıp akşam yine Beyağaç'ta kamp yapacağımızdan çantaları nereye bırakabiliriz diye Ferdi ile kritik yaparken yanımıza birisi geldi,kendini tanıttı, farklı bir kişi olduğunu hemen anladık.
Hakan Kalafat,kendisi Anadolu Lisesinde Müdür Yardımcısı ve Coğrafya Öğretmeniymiş ve aynı zaman da bisiklet sevdalısıymış. Tanışma ve  muhabbetten sonra durumu anladı ve çantalarımızı okul içinde müsait alana bırakabileceğimizi söyleyince keyfimiz daha da yerine geldi. Sağ ol Hakan hocam.
Akçay.
Sandras Dağı' nın zirvelerinden doğup gelen Akçay' ın üzerinden geçip
 Sandras' a tırmanış için hazırlığa başlıyoruz.


Tırmanış Öncesi.
Levhalar nereye gideceğimizi gösteriyor.... Karagöl,Kartal Gölü yazılmış ama Topuklu Yaylası yazılmamış bence oda yazılmalıydı.Ayrıca bu yolun Köyceğiz'e kadar uzandığını da biliyoruz ama levha da oda yok,olsun biz ve köylüler biliyor bu yeterli.
Bu pozumuz Sandras Dağı'na tırmanmadan önceki son fotoğraf şimdi tırmanma zamanı.

Sandras Dağına sıkı bir rampa ile tırmanmaya başladık,Eskere Ovası, köyler ve Beyağaç hemen altımızda kalmaya başladı.

Yolun mıcırlı olması tırmanış anında biraz sıkıntı yaratmadı değil, bu iniş için bizde soru işareti yarattı.Çıkışta ve inişte dikkatli olmalı deyip yola devam ettik.
Tırmanış anında Sandras Dağı' ndan manzaralar.

1250 metre de bulunan yangın Göletine vardığımızda karşımıza çıkan manzara bu güzellikte,söze gerek var mı?
 
Sandras Dağı'na Tırmanırken.
Ferdi ile sabah planladığımız, 1350 rakımdaki Karagöl' e girmek, sonra Topuklu Yaylasına geçmek idi,Kartal Gölü ise zirveye yakın olduğundan ve karla kaplı olduğundan soru işaretli idi.
Yangın Göletinin orada bir çift ve Karagöl sapağında kuzu kulağı toplayan Halil adlı vatandaş Karagöl' de su olmadığını (3-4 ay önce görmüşler) söyleyince önceliği Topuklu Yaylasına verdik,dönüşte yine de Karagöl' e uğrarız dedik.Ama Karagöl sapağından 1-2 km ayrılmıştık ki,Kuzu Kulağı toplayan Halil motor ile arkamızdan yetişti ve bize müjdeyi verdi,Karagöl 'de muhteşem bir su kütlesi varmış.Bu haberi bize vermek için göle bakmış ve bize yetişmiş.
Biz zaten Karagöl' e girecektik ama şimdi kesinleşti.

Bu arada biz Topuklu yaylasına doğru adım adım tırmanıştayız.

Topuklu Yaylası.
Beyağaç'tan çıkalı 25 kilometre olmuştu ki 1500 rakımdaki Sandras Dağının bağrındaki Topuklu Yaylasına vardık.Ferdi bir tarafa ben bir tarafa dağılarak Topuklu Yaylasını keşfe başladık.Yolda gelirken zirveye kar nedeni ile çıkamayacağımızı ve yolun kapalı olduğunu anladığımızdan ve öğrendiğimizden Topuklu Yaylası keşfini ağırdan aldık.

Topuklu Yaylası: Sandras Dağı' nda 1500 rakımda bulunmaktadır.Etrafında heybetli ağaçları,havası,soğuk ve kaliteli içme suyu kaynakları ile ünlüdür.Dalgalı bir düzlüğe sahiptir.Günü birlik ve çadırlı kamp için uygundur.Restoran,tadır kuyusu,fırın,alabalık havuzları vardır.Futbol ve voleybol sahaları mevcuttur.Çeşme,duş ve tuvalet imkanları vardır.Her yıl haziran ayında Topuklu Yaylası' nda şenlikler düzenlenmektedir.

Kaynak:Kültür ve Turizm Müdürlüğü
(Not:Tesisler kış aylarında terk edilmiş durumda, sonradan öğrendiğime göre yaz aylarında faaliyetteymiş.)

Her şey tamam olunca terimizin fazla soğumasına müsaade etmeden ve bol fotoğraf yedeği ile Topuklu Yaylası' ndan ayrılıp dönüşe geçtik.

Bu iki fotoğraf karesi her şeyi anlatmaya yeter....Topuklu Yaylas' ından inişe geçtiğimiz anlarda zirveden, Kartal Gölü istikametinden gelen ve gürül gürül akan derenin yanında durduk. Ferdi,Karların eriyerek dere haline geldiği ve aşağılara Eskere Ovasında Akçay'a hayat veren suyun tadına bakmadan geçmedi.Bu yükseklerde tertemiz ve buz gibi olan su aşağılarda aynı temizlikte mi acaba!!!Sandras Dağı' ndan inişte son kare fotoğrafları da alıp dikkatli bir şekilde inişimize devam ettik.Karagöl.
Sözümüzü tuttuk dönüş yolunda Karagöl' e girdik.Ve yukarıda bu muhteşem manzara ile karşılaştık.
Karagöl: 1350 metre yükseklikte Sandras Dağının eteklerinde 200 hektarlık bir yayla gölüdür.Ona daha üstten Kartal Gölü bakar. Sandras ve Çiçeklibaba dağları bekçisi gibidir bu saklı cennetin.
Zirveden karaçam ağaçlarının ardında saklı duran Karagöl' e hayranlıkla bakarsınız.
Çevreleyen dağlardan gelen kar ve yağmur suları doldurur bu gölü,yaz aylarında kısa süreliğine kuruyan bu göl kuşların yaşam alanıdır.

Yukarıdan baktık Karagöl' e çok istedik yanına kadar gitmeyi ama yağmur bulutları Bozdağ üzerinden Karagöl' e kadar ulaşmıştı.Aşağıya göle inmeye niyetlendiysek te,her şeyi tadında bırakmalı düşüncesi ile yağmura yakalanmamak için geri dönüş yaptık.
Bu gördüğümüz manzara bile yüreğimizi okşamaya yetti.
İnişteyiz,Beyağaç' a az kaldı.Hemen altımız da Beyağaç ve Eskere ovası,karşıda ise Bozdağ.

Eşyalarımızı Alma Zamanı.
Sabah eşyalarımızı Hakan Kalafat hocamıza emanet etmiştik .Sağ olsun onlara gözü gibi bakmış.Biz dönünceye kadar okul kapanmıştı ama Hakan hocamızı aradık geldi ve eşyalarımızı aldık.Ve okul bahçesinde birlikte bir hatıra fotoğrafı aldık.
Kendisine teşekkürlerimizi sunarız ama sabah veda için yine uğrayacağız.
Beyağaç Akşamı.
İlk etapta bu gece futbol sahası ve güreş alanının olduğu yerde kalmayı planlamıştık (kamp yapılacak yer müsait ve su var) ama inişi yaparken bir başka güzel yer keşfedince ilk plan rafa kalktı ve Akçay kenarında Belediyenin Taş Evlerinin karşısında güzel  ve korunaklı yerde kamp yapmaya karar verdik.
İlçe merkezinde alışverişimizi yaptık, kamp yerine bu sefer kalıcı olarak geçtik.Tuvalet,su,korunaklı alan,elektrik her şey var,biz burada kalmayacağız da kim kalacak.
Temizlik imandan gelir deyip ilk olarak soğuk suların tadına ben baktım ve hemen akabinde sıkıca giyindim.Kıyafetleri de rüzgarın insafına bıraktım.
Ferdi' de aynı uygulamaları yaptıktan sonra, karnımızın acıktığını anlayarak yemek işine giriştik.
Hem günün kritiğini,hem de yarın ne yapacağımızı konuşarak uzun bir sohbetten sonra yorulmuş olarak çadırlarımızın yolunu tuttuk.
Yarın benim ve Ferdi'nin ilk defa gireceği bölgelerde pedallayacağız.
3 ncü Gün Beyağaç-Sandras Dağı-Topuklu Yaylası-Karagöl-Beyağaç:
56 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.