ATA YOLU-KURTULUŞ YOLU 12 HAZİRAN-06 TEMMUZ 2019 (Samsun-Havza-Amasya-Tokat-Bayburt-Erzurum-Erzincan-Sivas-Kayseri-Kırşehir-Ankara-Anıtkabir)

ATA YOLU-KURTULUŞ YOLU;

Dağ Başını Duman Almış 
Gümüş Dere Durmaz Akar 
Güneş Ufuktan Şimdi Doğar 
Yürüyelim Arkadaşlar 

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin 
Sert Adımlarla Her Yer İnlesin 

Bu Gök, Deniz Nerede Var 
Nerede Bu Dağlar Taşlar 
Bu Ağaçlar Güzel Kuşlar 
Yürüyelim Arkadaşlar 

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin 
Sert Adımlarla Her Yer İnlesin 

Dağlar Taşlar Güzel Kuşlar 
Ya Bu İnsanlar İnsanlar 
Güneş Ufuktan Bir Gün Doğar 
Yürüyelim Arkadaşlar 

Sesimizi Yer, Gök, Su Dinlesin 
Sert Adımlarla Her Yer İnlesin


Yazıma Gençlik Marşı ile başlamak istedim.Gezginim,bisiklet turcusuyum  ve kampçıyım,cennet vatanımın her noktasını geziyorum.Sene de bir defa da olsa yakın tarihimize ışık tutan,Atamızın izlerini taşıyan yerlere gitmek,milli duygularımı harekete geçiren yerlerde yol almak ve bu konuda çalışmalar,projeler yapmak benim sevdam oldu.
Zaten ben her yerdeyim, niye böyle projeler yapmayayım dedim ve 2015 yılından beri uygulamaya başladım.

Bu güne kadar; Büyük Taarruz Bisiklet Turu,Gelibolu Yarımadası Şehitlere Saygı Turu (2 kez),İstiklal Yolundan Zafer Yoluna projelerini yaptım.2019 yılı için ise dört yıl önceden çalışmaya başladım.
1919'dan 2019' a 100 yıl geçmiş,bu yıl Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basışının,Milli Mücadele ateşini yakışının 100' ncü yılı.Bu anlamlı yılda böyle bir projeyi gerçekleştirmek bana yakışır dedim ve uygulamaya geçtim.

Amacım;Atamızın Milli Mücadele ateşini yaktığı Samsun'dan başlayıp,
onun izinde yol alarak,Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı yerleri,Atatürk Müze Evlerini,Kongre Merkezlerini,Milli Mücadele Müzelerini,Şehitlikleri,kültürel alanları,vatanımın eşsiz güzelliklerini ziyaret ederek,Anıtkabir'de Atamızın huzurunda bitirebileceğim bir proje ve rota oluşturmaktı ve oluşturdum.
Öyle anlamlı bir Ata Yolu ki yaptığım rota çalışması, sonucunda anlamlı bir kilometreye ulaşınca haritayı elimden bıraktım.Samsun'dan başlayıp,Ankara'da Anıtkabir'de sonuçlandırdığım rotanın uzunluğu 1881 kilometre.... inşallah projenin sonunda da aynı kilometre karşıma çıkar,bunu projenin sonunda göreceğim.

Projemin adını belirlerken  tereddüt yaşadım,ama tereddütü yenmenin yolunu da sonunda buldum.Malumunuz Samsun'dan başlayıp,Havza,Amasya yönüne giden Atamızın izlediği  yolun ismi yakın zamana kadar Ata Yolu olarak anılmakta ve halk arasında böyle bilinmekteydi ve yine böyle bilinmekte,levhalarda Ata Yolu yazılı idi.Ancak 2017 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi bu isimleri Kurtuluş Yolu olarak değiştirdi.
Benim tercihim ise projemde her iki ismi kullanmak oldu.
Projemin adı Ata Yolu-Kurtuluş Yolu.

Projemi hazırlarken yola 19 Mayıs 2019 tarihinde başlamayı planlamıştım ama tecrübelerim ve sezgilerim bu tarihte başlamam,istediğim sonuca ulaşamamak anlamı taşıması,o tarihte Samsun ve diğer gezilecek,ziyaret edilecek yerlerde yoğunluk olacağı düşüncesi ile proje başlangıç tarihimi 12 Haziran 2019 tarihine aldım,iyi bir seçim yaptığımı da daha başlangıç zamanında anladım.

Bu projem uzun soluklu,günlerce sürecek ve rota uzun olduğundan ya tek başıma yapacak yada benim gibi düşünen aynı olgunlukta biri ile yol alacaktım.
Ferdi Kızıl; daha önceden böyle projem olduğunu biliyor destekliyor ve gelmek istiyordu.Kendisi daha önce sağlık nedeniyle Gelibolu Yarımadası Şehitlere Saygı Turuna gelememiş onun üzüntüsünü yaşamaktaydı ama geçen yıl İstiklal Yolundan Zafer Yoluna projemin ikinci bölümüne katılarak bana güç ve destek vermişti.
Şimdi ise Ağabey dediğin tarihte oradayım ve her zaman senin yanındayım deyince tamam bu iş şimdi oldu dedim.Benim gibi düşünen,bana uyumlu,yol alabileceğim,güvenilir biri ile böyle anlamlı projeyi yapmak bana güç ve kuvvet verecek ve verdi de.....

Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projem 12 Haziran 2019  tarihinde Samsun Tütün İskelesi' nde başladı ve 06 Temmuz 2019' da Ankara Anıtkabir'de  son buldu.
25 gün süren bu yolda yol almanın onurunu taşımaktayım, taşımaktayız.Bu anlamlı 25 günün yazılarına başlamadan önce giriş yazısı olarak bu yazıyı derlemeyi uygun gördüm.
Tarihçi değilim,tarihi de yeniden yazacak değilim ama Milli duygularım ve hislerim ile gördüklerimizi, yaşadıklarımızı burada bu sayfada elimden geldiğince anlatmaya çalışacak,Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projesini yansıtmaya çalışacağım.
Biz yaptık, başardık,bizden sonrakiler niye yapmasın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.