ATA YOLU-KURTULUŞ YOLU 12 HAZİRAN-06 TEMMUZ 2019 ( 14 ncü ve 15 nci Gün Nene Hatun Tarihi Milli Parkı- Erzurum-Aşkale-Tercan-Fırat Nehri-Bayırbağ)                       Nene Hatun Tarihi Milli Parkında geceledik.
             Amacımız tabyalarda kamp yapmaktı ama olmadı,hemen milli parkın                           girişinde kamp yaptık,yani milli parkın sınırları içinde.
Gece geç vakit çadırları kurup günün yorgunluğu içinde uyuduk.Sabah gün ağarırken de uyandık.
Dün önemli bir görev yapmanın mutluluğunu yaşadık.Bu gün Erzurum'da bir Şehitlik ziyareti ve kültür turumuz var.
Bu yazımda Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizin 14 ve 15 nci gününü kaleme alacağım.
13 günde Samsun'dan Erzurum'a geldik, Ankara'ya ne kadar zaman da varırız yolların şartları gösterecek.Bu gün doğuya yolculuğumuz son bulup,yönümüzü batıya çevireceğiz.
Ata Yolu-Kurtuluş Yolu bizim için onur duyduğumuz bir yol ve bu güzel günün sabahı ile beraber projemize kaldığımız yerden devam ediyoruz.
(Projeyi Ferdi Kızıl kardeşim ile beraber yapıyoruz haliyle fotoğraflarda da Ferdi Kızıl kardeşimin büyük katkısı var)
14 ncü Gün 25 Haziran 2019 Nene Hatun Tarihi Milli Parkı-Erzurum-Aşkale:


Nene Hatun Tarihi Milli Parkı.
Sabah matım patlamış olarak uyandım.Kahvaltı öncesi onu tamir ettim, denedim iyi gibi, inşallah tekrar hava kaçırmaz,akşama anlayacağım.
Geceyi geçirdiğimiz Nene Hatun Milli Parkı' nda iki fotoğraf alıp yola çıkmaya hazırız.İlk uğrayacağımız yer hemen milli parka çok yakın olan Karskapı Şehitliği.
Güne oradan başlayacağız.


Kars Kapı Şehitliği.
Kısa sürede Karskapı Şehitliğine geldik.Bisikletlerimizi giriş kısmında bırakıp Şehitlik içerisine girdik.
Karskapı Şehitliği;Şehitliğin yapılış tarihi 1914,Şehit sayısı 149.
Şehitlik,1915 yılında Hafız Hakkı Paşa,1922 yılında Tiflis' te şehit olan Cemal Paşa ve kuvvetleri,Kazım Karabekir Paşa tarafından buraya törenle defnedilmiştir.Birinci Dünya Savaşı,İstiklal Harbi Şehitlerimizin bulunduğu Şehitlikte,İç Güvenlik Harekatı' nda Şehit olan 17 askerimizin mezarı bulunmaktadır. Kaynak:www.şehit.net


Kars Kapı Şehitliği.
Karskapı Şehitliğini ziyaret ettik,duamızı okuduk,Şehitlerimize saygımızı sunduk ve Şehitlikten sessizce ayrılarak Erzurum merkeze yol aldık.
Üç Kümbetler.
Karskapı Şehitliği sonrasında dün Erzurum kültür turu gezimizde eksik bıraktığımız Üç Kümbet ziyaretimizi bu gün yapıyoruz.


Üç Kümbetler; Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer almaktadır. Üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuk’ a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılmaktadır. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmezken bunlarında 14. yüzyılda inşa edildikleri tahmin edilmektedir. Kümbetlerin yanında bulunan kare şeklindeki küçük yapının ne olduğu konusunda ise farklı görüşler bulunmaktadır. Bunun da bir kümbet veya mescit olduğu belirtilmektedir. Üç kümbetler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1956 yılında onarılmıştır.
Kaynak:Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

Üç Kümbetler ziyaretinden sonra Erzurum şehir merkezinde eksik kumanyalarımızı tamamladıktan sonra Aşkale yönüne hareket ettik.Kazım Karabekir Paşa.
Erzurum'dan ayrıldık,Aşkale yönüne giderken Aziziye taraflarında Kazım Karabekir Paşa'nın heykelini gördüm ve fotoğrafladım ve birden aklıma geldi,Kazım Karabekir Paşa'dan hiç bahsetmediğimi hatırladım.Oysa Doğu cephesi komutanı olarak bu bölgenin kurtarılması ve İstanbul'un Mustafa Kemal Paşa'nın Ordu Müfettişliğinden azletmesi ve tutuklanma emrine karşı''
Ben ve Kolordum, emrinizdeyim Paşam” diyerek en büyük tarihi görevi yerine getirmiştir. 

Kazım Karabekir Paşa:Doğum 1882,Ölüm 26 ocak 1948.

Musa Kazım Karabekir, Türk asker ve siyasetçi. "Alçıtepe Kahramanı" namıyla tanınır. Türk Kurtuluş Savaşı' nı başlatan komutanların arasında yer alarak Doğu Cephesi' nde gösterdiği başarılardan dolayı Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklal Madalyası ile taltif edildi. 


Erzurum-Aşkale Yolu.
Dün batı-doğu istikametinde aldığımız yolu, bu gün doğu-batı istikametinde kat ediyoruz.
Dün çevre ve gördüklerim hakkında gerekli paylaşımı yaptığımdan şimdi hızlıca Aşkale'ye varma telaşındayız.Aslında telaş değil,bir an önce varalım,kamp yerimiz hazır gibi, iyice dinlenip, enerjimizi toplayalım istiyoruz.
Aşkale Belediye Mesire Alanı.
Aşkale'de kamp yapacağımız mesire alanına öğle vakti geldik,yanından geçerken iki gün öncesine göre farklılık var mı diye yoldan bakış fırlattıktan sonra Aşkale ilçe merkezine akış yaptık.Haliyle eksik ihtiyaçları tamamladık,kendimize bir de ödül verdik,sorup soruşturduktan sonra Aşkale'nin en iyi yemek yapan yerinde öğle yemeğimizi yedik.Sonra da saat 14:00 gibi Aşkale Belediye  Mesire Alanına teşrif ettik.

Kamp Yeri Halleri.
Bu gün hafta içi mesire alanının boş olacağını düşündük ama hiçte öyle değilmiş.Biz yine de uygun yer bulup günün geri kalanını kah uyuyarak,kah sohbet ederek, kah çevreyi seyrederek geçirdik.
Bir yerde fazla oturunca insanın canı sıkılmaya başlıyor ama yapacak başka bir şeyde yok,dinlenmek zorundayız.Önümüzde uzun günler ve uzun yollar var.
Akşam fazla acıkmadık ama çevreden gelen ikramları da geri çevirmedik.
Saat 20:00 gibi tek tek insanlar bulunduğu yerleri terk etmeye başladığında da koskoca mesire alanı bize kaldı,yine iki gün önceki yerlere çadırlarımızı kurduk.Şimdi sıra herkes kendi çeşmesinin yolunu tutmada.Gün boyu dinlendik,karnımız tok,duşumuzu da aldık, daha ne olsun,güzel bir uyku bizi bekliyor.
Erzurum,Aşkale bölgesi projemizin birinci bölümünün bitimi, ikinci bölümünün başlaması konumun da,o yüzden Aşkale' yi bir anlamda üs bölgesi gibi bir şey tayin ettik ve bu dinlenmemiz için çok iyi oldu.
Yarın yol uzun ve yorucu olacak,o yüzden iyice dinlenmeli ve erken yatmalı.
14 ncü Gün Nene Hatun Tarihi Milli Parkı-Erzurum-Aşkale:63 KM

Powered by Wikiloc


15 nci Gün 26 Haziran 2019 Aşkale-Tepebaşı Geçidi-Tercan-Fırat Nehri-Bayırbağ:

Mat Patlağı Ve Kamp Yerine Veda.
Geceyi yine patlak mat ile geçirdim,her kalktığımda şişirdim.Sabah uyandığımda mat komple inikti.Hemen başka delik var mı diye araştırdım yoktu,demek ki dünkü iki yama tam tutmadı. Hakikaten de iyice şişirip,üstüne abanınca dünkü yama yerlerinden hafif kabarcıklar çıkmaya başladı.Hemen eski yamaları söküp,daha kaliteli yama ile ve dikkatlice yapıştırdım,sorun çıkmayacağına bu sefer eminim.Çünkü,yaptıktan sonra 3 defa test ettim.
Ben mat patlağı ile meşgulken Ferdi kahvaltı işini halletti,kahvaltımızı yaptık, toparlandık ve yola çıkmaya hazırız.
Yola çıkmadan önce  bir veda fotoğrafı alıyoruz.
Aşkale.
Kamp yerinden Aşkale'ye geçiş yapıp,yola devam ediyoruz.Daha önceki yazımda Aşkale'den bahsetmiştim,yine kısaca değinip yola devam edelim.

Aşkale;
Erzurum’un 53 km. batısında, Erzincan’ ın 120 km doğusunda yer almaktadır. İlçenin yüz ölçümü 2300 km² dir. Doğusunda Ilıca - Aziziye ilçesi, batısında Erzincan’ a bağlı Çayırlı ve Tercan ilçeleri, kuzeyinde Bayburt, güneyinde ise Çat ilçeleri ile çevrelenmektedir.
1829,1877 ve 1916'da Rus İşgaline uğramış,03 Mart 1918'de düşman elinden kurtulmuştur.

Milli Mücadele 'de Aşkale;
Milli Devlet’in kuruluşu aşamasında, toplanan milli kongrelerde Aşkale delegeleri aktif rol oynamıştır. Bu arada Erzurum Kongresi için teşrif eden Mustafa Kemal Paşa'nın, 3 Temmuz 1919'da Aşkale’den geçişini ve Ülkenin 29 Ekim 1923’ te Cumhuriyet yönetimine girişini coşku ile yaşayan Aşkaleli’ ler, daha sonra Mustafa Kemal Paşa’ nın Reis-i cumhur sıfatıyla, Eylül 1924 sonunda Aşkale yöresinden Yeniköy yolunu kullanarak Hasankale' deki deprem bölgesine gidişini mutlu bir anı olarak tarihlerine kaydetmişlerdir.
Kaynak:Aşkale Kaymakamlığı.
Tırmanış Başlıyor.
Aşkale'den çıkar çıkmaz tırmanmaya,günün ilk ve tek  tırmanışı olan Tepebaşı Geçidi'ne doğru yol almaya başladık.
Ferdi'nin  Nostaljisi.....
Tırmanış anında belli bir yere gelince Ferdi durdu,beni de durdurdu,ağabey beni burada fotoğraf çekermisin dedi.Nasıl çekeceğimi,açıları,bir sürü şey söyledi.Baştan, alt tarafı fotoğraf Ferdi bana bırak ben çekerim deyince,ağabey ben 2013'de buradan geçerken aynı bu yerde fotoğraf çekmiştim, aynısı olsun istedim deyince, işin rengi değişti.Şimdi oldu işte,zor görev ama muhakkak yapılmalı.
Aynısını çektim,zor oldu ama aynısı oldu.Ferdi' de memnun olarak iki fotoğrafa bir arada bakarak mutlu ve mesut oldu.
Ferdi bu yolu daha önce Refahiye-Suşehri sapağına kadar kat etmiş,yani oraya kadar rehber konumunda.

Mükafatımız Tepebaşı Geçidi.
10 Kilometrelik sabah tırmanışından sonra Tepebaşı Geçidi' ndeyiz. Bu fotoğraf tırmanışın mükafatı olsun bizlere.Her geçitte olduğu gibi burada da Ata Yolu-Kurtuluş Yolu stickeri ile kendi stickerlerimizi tabelaya yapıştırıp yola devam ediyoruz.
Erzincan İl Sınırı.
Tepebaşı Geçidinden hızla inerken karşımıza ilk ve tek tünel çıkıyor ve hemen yanı başında da tabela ve Erzincan il sınırı yazıyor. Bu tabela ile Erzurum iline veda edip Erzincan il sınırlarına giriyoruz.
Erzincan, Ata Yolu-Kurtuluş yolu projemizde 9 ncu il olacak.


Yol Manzarası Ve Tercan Baraj Gölü.
Tepebaşı Geçidi' nden itibaren salına salına inerken çevreninde tadını çıkardık.Bu arada Tercan Baraj Göleti de görüş alanımıza girdi.
Tercan Baraj Gölü;Erzincan'ın Tercan ilçesinde Tuzla Çayı üzerinde Sulama ve enerji amaçlı yapılan Tercan Barajı ve HES bölgeye adeta hayat veriyor.Tercan Baraj Gölü' nde yılda yaklaşık 3 bin ton balık üretimi de yapılmaktadır. Baraj gölü hemen her yıl Ocak, Şubat aylarında aşırı soğuklar nedeniyle donmaktadır.

Tercan.
38 kilometrelik yolculuğun sonunda Tercan'dayız. Tercan'a saat 12:00 gibi vardık.Önümüzde kayda değer bir yerleşim yeri olmadığından marketten alışveriş yaptık ve futbol sahasının arka bölümünde bulunan ilçe mesire alanının yolunu tuttuk.Su olunca berekette oluyor,ana menüye ilave karpuz, peynir ziyafeti yaptık ve Tercan sana teşekkür ederiz deyip yolumuza devam ettik.
Tercan;Erzincan ilinin dokuz ilçesinden biri. İlçede üç belde, yetmiş iki köy ve on yedi mahalle bulunmaktadır.Kötür Köprüsü.
Tercan molasından 13 kilometre sonra Akyurt Köyüne varıyoruz.Burada görülmesi gereken Karasu Irmağı üzerine inşa edilmiş bir köprü var,demiryolu köprüsü ile beraber onu görüntülüyoruz, bu köprü tarihi Kötür Köprüsü.

Kötür Köprüsü;Tercan-Erzincan güzergahında Akyurt köyü sınırlarında Karasu Irmağı üzerinde yer alan köprü mevcut izlere göre 180 metre uzunluğundadır.Köprüden geriye kuzey-doğu ve güney-batı kanatlarından rıhtım yolları kalabilmiştir.Yeni yol yapıldıktan sonra eski köprü ayakları kaderine terk edilmiştir.Köprünün inşa kitabesi yoktur.Selçuk çağında ve 13. yüzyılda inşa edilmiş olması muhtemeldir.
Kaynak:Tercan Kaymakamlığı.

Fırat Nehri.
Kötür Köprüsü' nde Karasu Çayı ile Tuzla Çayı' nın birleşmesine tanıklık ettik.
 İki çayın birleşmesi sonucu ise ortaya Fırat Nehri çıkıyor.Biz Erzincan'a kadar Fırat Nehri ile dolayısıyla Fırat Vadisi içinden yol alacağız.
Fırat Nehri;Erzincan’ ın Akyurt beldesinde Karasu Çayı ile Tuzla Çayının birleşmesi sonrası Fırat Nehrinin akışı başlar. Tarihte bir çok savaşa konu olan Mezopotamya’ yı oluşturan Dicle Nehri ile birlikte iki nehirden biri olan Fırat nehri Basra Körfezine dökülür. Ortadoğu' nun hayat kaynaklarından biri olan Nehir Türkiye’ ninde önemli nehirleri arasında yer alır.Toplam uzunluğu 2800 km,Türkiye sınırlarındaki bölümü ise 1263 km'dir.Munzur Dağları.
Fırat Vadisinin içlerine doğru ilerlerken tam önümüz sıra karlı Munzur Dağları bize bir süre görünüyor.Bu görüntüyü kaçırmadan 3 fotoğraf ile süslüyoruz. Fırat Vadisi boyunca ise yolculuğumuz devam ediyor.


Munzur Dağları: Munzur Dağları yahut Mercan sıradağları, Yukarı Fırat bölgesinde, Doğu Anadolu Bölgesi bölgesinin batısında yer alır. Torosların uzantısı olup kalkerli, dişli kütledir. Yerleşim olarak Tunceli ile Erzincan arasındaki platoda 130 km uzunlukta batıdan doğuya Avcı Dağları'na uzanır. Yüksekliği 3300 m'yi geçer.Fırat Nehrinin geçtiği Fırat Vadisi yolculuğumuz devam ediyor,tabii ki görselliklerle beraber.Yol nehir akışına paralel ve akış yönünde olunca rampa aşağı iniş halindeyiz.
Fırat Nehri Hatırası.
Yolumuzun üzerinde Fırat Nehrinin üzerindeki köprüye çıkarak nehri daha yakından seyrettik.Bu arada Fırat Nehri hatırası da almayı ihmal etmedik.

Arkamızda görünen nehre paralel tüneller demiryolu kar tünelleri.
Fırat Vadisi.
Görselliği, akışı, her şeyi ile mükemmel bir güzellik Fırat Nehri.Bu güzellik içinde yol almak çok keyif verici.Görevim dolayısıyla Güneydoğu Anadolu'da kaldığım sürece Birecik yakınlarında Fırat Nehri ile tanışıklığım vardı ama bu sefer doğduğu topraklarda tekrar karşılaştık.Sol tarafımızda görüş alanımızda  Erzincan-Tunceli arasındaki dağları seyrederek yol aldık ve artık hedeflediğimiz Üzümlü yakınlarına vardık.Akşam olmak üzere kamp yeri arama işlerini hızlandırdık.
Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizde Mustafa Kemal Atatürk'ün geçtiği yerleri,müzeleri,kongre binalarını, Şehitlikleri ziyaret edeceğimizi başlangıç yazımda belirtmiştim. Ama buraları ziyaret ederken de ülkemizin güzelliklerini de gözler önüne sereceğimizi de belirtmiştim.İşte bu gün o günlerden biri oldu.Tüm güzellikler bizim ile beraberdi.

Bayırbağ.
Üzümlü'ye girmek için daha kestirme olan Bayırbağ Köyü sapağından içeri girdik.Sapaktan dönerken mesire alanı 4 km tabelası dikkatimizi çekti.Mesire alanı demek,suyun olduğu yer demek düşüncesi ile kamp yapabiliriz düşüncesi ağır bastı. Bayırbağ Köyünde takviye kumanyalarımızı aldık,mesire alanının yerini sorduk ve yola devam ettik.Tabela ana yoldan 4 km diyordu ama biz Bayırbağ köyünden itibaren 4 km daha tırmandık. Ahhhhh!!! tabelalar,sahtekar tabelalar!!!!!.
Son 4 kilometresi tırmanış olan yol bizi çok yıprattı.

Bayırbağ Kamp Yeri.
Sonunda kamp yapacağımız dağın eteğindeki Bayırbağ Mesire alanına geldik.Beklentimizi tam olarak karşılamasa da kötü değildi.Çeşme olmasa da  dağdan gelen su oluklardan buz gibi akıyordu,bu serinlememize yetti.
124 kilometrenin yorgunluğu,son 4 kilometreyi tırmanış bizi iyice yordu.Hiç vakit geçirmeden ve terimiz fazla soğumadan hızlıca yemek işini giriştik,yemeği hazır yiyeceklerden yapmak zorunda kaldık.
Fazla oyalanmadan da çadırlarımızı kurduk.Hava karardığında ise dağdan gelen rüzgarlar bayağı üşüttü,muhabbetin ve günün kıritiğine gerek duymadan çadırlarımızın yolunu tuttuk.
Bu yolculuk başladığından beri ilk defa bu gece sıkı giyinip,uyku tulumunun içine sığındığımı hatırlıyorum.

Bu gün Aşkale'den başlayan yolculuğumuz, genelinde Fırat Vadisi boyunca devam etti.Erzurum il sınırlarını terk edip,Erzincan il sınırlarında yol aldık.Yarın Erzincan'dayız.
Onurlu bir yolda yol aldığımızın bilincindeyiz.Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizin 15 nci günüde bitti ve biz Ankara'ya kadar yol alacağız.Yarın bir başka güne uyanmak üzere iyi geceler.

15 nci Gün  Aşkale-Tepebaşı Geçidi-Tercan-Fırat Nehri-Bayırbağ:124 KMPowered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.