ATA YOLU-KURTULUŞ YOLU 12 HAZİRAN-06 TEMMUZ 2019 (5 nci ve 6 ncı Gün Albayrak-Turhal-Tokat-Yazıbaşı,Niksar-Kelkit Vadisi-Reşadiye)Akpınar'da geceyi geçirdik, kamp yaptığımız benzinliğe  yağmur ile beraber girmiştik.Yağmur bir süre devam etti, sonra hava normale döndü.
Sığındığımız benzin istasyonundaki sundurma altına kurduğumuz çadırlarımızda iyi bir uyku uyuduk.
Bu gün Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizde 5 nci gündeyiz.Bu bölümde 5 ve 6 ncı günleri kaleme alacağım.Neler görmüş,neler yapmış,neler yaşamışız bunları anlatacağım.
Günlerden pazar ve sabah güneşi içimizi ısıtıyor.Kahvaltılık kumanya ve ekmeğimiz olsaydı kahvaltımızı burada yapıp yola çıkardık ama yağmur yüzünden olmadı.
Turhal kamp yaptığımız yere 15 kilometre uzaklıkta oraya gidip kahvaltı yapacağız ve güne başlayacağız.
Ata Yolu-Kurtuluş Yolu kaldığı yerden devam ediyor.

(Beraber yola çıktık,beraber bu  projeyi yapıyoruz, fotoğrafların bir kısmı Ferdi Kızıl kardeşim' e aittir.)

5 nci Gün 16 Haziran 2019 Albayrak-Turhal-Tokat-Yazıbaşı:

Akpınar' a Veda.
Hazırlığımız tam olunca yola çıkma zamanı geldi demektir.
Bu gün ilk hedefimiz kahvaltı yapacağımız Turhal,sonra Tokat iline geçeceğiz.Tokat'tan sonra da gidebildiğimiz kadar gidip,uygun yerde geceleyeceğiz.

Tokat İl Sınırı.
Albayrak' tan ayrılalı kısa bir zaman oldu ve Tokat il sınırlarına giriş yapıyoruz, Amasya bitti.Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizde 3 ncü ilin sınırlarına girmiş bulunmaktayız.

Turhal'a Giriyoruz.
Her girdiğimiz il yada ilçe levhasına ve geçitlere Ata Yolu-Kurtuluş Yolu stickerlarımızı yapıştırıyoruz.
Ferdi bu konuda uzmanlaştı, hemen tırmanıp stickerimizi yapıştırdı. Tabii bizden başkaları da kendikilerini yapıştırmış!!!!! tabii ki en değerlisi ise bizimkiydi.
Turhal.
15 kilometrelik yolu çabucak aldık.Günlerden pazar olduğundan her yer kapalı.Çarşı merkezine yakın bir yerde birisine çorbacı sorduk,bize en doğru adresi verdi ve oraya aktık.İşletmenin çok leziz çorbalar ve yemekler yaptığı her yerinden belliydi,pazar sabahı olmasına rağmen çok kalabalıktı.Çorbalar lezzetli,muhabbet ve ilgi de çok olunca 1 saatten fazla kaldık çorbacıda.
Sonra da Turhal'da kültür gezisi yapıp Tokat tarafına yol almaya başladık.

Turhal:
Tokat ilinin il merkezine 46 km uzaklıkta olan ve Ocak 2016'da yayınlanan 2015 ADNKS kayıtlarına göre ilçe merkez nüfusu 61.726, köylerle birlikte ise nüfusu 80.171 olan bir ilçesidir. Turhal, hem ilçe merkez hem de köylerle birlikte toplam nüfus bakımından Erbaa'dan sonra Tokat'ın ikinci büyük ilçesidir
Atatürk 22 kasım 1930'da  Turhal'ı ziyaret etmiştir.
Çok Anlamlı Telefon.
Turhal'dan ayrılalı bir kaç kilometre olmuştu ki telefon uzun uzun çalmaya başladı.Normal zamanlarda yoldayken telefona bakmam ama bu çok uzun çalış olunca açtım.Arayan eşimdi,hiç bu vakitlerde görüşmezdik ama benim unuttuğum bir şeyi hatırlattı, bugün '' babalar günüymüş'' babalar günümü kutlamak için aramış beni.

Ne kadar duygulandım anlatamam, bu görüşme gücüme güç kattı.
Yeşilırmak.
Amasya Kapıkaya bölgesinde ayrıldığımız Yeşilırmak ile Turhal'da yeniden buluştuk ve yine beraber yol almaya başladık.
Tokat Girişindeyiz.
Turhal-Tokat arası 46 km,yükselti olmayıp, rüzgarda arkadan ittirince öğleden önce Tokat levhasının önünde bulduk kendimizi.Artık Tokat'tayız ve birazdan Tokat gezimiz başlayacak.

Atatürk ve Tokat:Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilki 26 Haziran 1919 olmak üzere 6 defa Tokat'a gelmiştir.Aynı yıl 14 Ekim ve 27 Ekim tarihlerinde tekrar gelmiş.Bunun haricinde 1924,1928 ve 1930 yıllarında Cumhurbaşkanı olarak Tokat'a gelmiştir.
Tokat.
Tokat'ta öncelikli olarak ziyaret edeceğimiz bir yer var, orası eski Tokat bölgesinde olduğundan Tokat'ı bir baştan bir başa geçerek ilerlerken kültürel bir gezide yapmış olduk. Tokat Kalesi,Taşhan ve tarihi hamamı dışarıdan gördük.
Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi.
Mustafa Kemal Atatürk milli mücadele yıllarında birçok kez Tokat’ ı ziyaret etmiş, Bandırma Vapuru’ nda yanında bulunan ve Cumhuriyetin ilanından sonra milletvekili de olan arkadaşı Tokatlı Piyade Yüzbaşı Mustafa Vasfi SÜSOY’ a ait bu konakta, dördüncü kez gelişlerinde 25 Eylül 1925 tarihinde eşi Latife Hanım ile birlikte misafir olmuştur. Konak bugün Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açıktır. 
Kaynak:Kültür Portalı.

Evet, bizim ziyaret etmeyi hedeflediğimiz yer burası idi ve önceden hazırlıklı olduğumuz ve yerini nagivasyona yüklediğimizden kimseye sormadan bulduk.
Şimdi müzeyi gezme zamanı.
Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi.
2 katlı konağın her noktasını gezdik,gördük,çok şeyi hafızamıza kazıdık,materyallerin ve Atamızdan izler taşıyan her şeyin fotoğrafını çektik.Burada ancak bir kaçını paylaşabiliyorum ama görülecek çok şey var.
Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi gezimiz 1 saate yakın sürdü,görevlilere teşekkür edip oradan ayrılıp hemen yan konakta bulunan bir başka tarihi olguyu ziyaret edeceğiz.

Gazi Osman Paşa Plevne Anı Evi.

Tokat denilince ilk akla gelen şahsiyet Plevne kahramanı Gazi Osman Paşamızdır.
Paşanın manevi şahsiyetini yaşatmak amacıyla Devegörmez Mahallesinde Atatürk Evi' nin yanındaki tarihi konak restore edilerek,Gazi Osman Paşa Plevne Müze Evi olarak ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Tokat Belediyesi.
Gazi Osman Paşa Plevne Anı Evi.
Anı evi ziyaretimizi de tamamladık.
Her iki konakta da çok iyi zaman geçirdik.Amacımıza ulaştık,şimdi artık ziyaretimizi bitirip, yola kaldığımız yerden devam etmek.

Saat Kulesi.
Atatürk Evi ve Osman Gazi Anı Evi ziyaretleri uzun sürdü.Ziyaretlerimiz bittiğinde vakit öğleyi çoktan geçmişti.Karnımız acıktığından hemen markete girip alışveriş yaptık.
Nerede yemeğimizi yeriz diye bakınırken karşımıza tarihi Tokat Saat Kulesi çıktı.
Saat Kulesinin bahçesi müsait olunca hem kültür gezisi yaptık, hemde bahçesinde yemeğimizi yedik.


Tokat Saat Kulesi; Tokat ilinin merkez ilçesinde bulunan saat kulesi. II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılı şerefine 1902'de yaptırılan kule 33 metre yüksekliğindedir.

Yeşilırmak Köprüsü.
Tokat'tan ayrılmadan önce son bir tarihi yere daha uğradık,Yeşilırmak Köprüsü.


Yeşilırmak Köprüsü:Şehrin kuzeyinde Yeşilırmak üzerindedir.Selçuklu döneminin ilimizdeki ihtişamlı eserlerinden olan Köprü, kesme taştan yapılmış olup, 5 kemerli 151 metre uzunluğunda ve 7 metre enindedir.
Halen kullanılmaktadır.Kaynak:Kültür Portalı.

Tokat-Niksar Yolu.
Tokat'tan ayrıldık yönümüz Niksar yönü.Öğleden önce arkadan hafif ittiren rüzgar şimdi burundan şiddetli olarak esmeye başladı.Bu da hızımızı kesmeye yetti.Üstelik hava bulutlanmaya da başladı, yağmur geliyor!!!!!
Bakımlı Dağı Ve Yağmur.
Sağımıza aldığımız ve Tokat-Almus arasında bulunan 1795 rakımlı Bakımlı Dağında fırtınalar kopmakta,şimşekler çakmakta..... orada yağmur çok şiddetli ki, hafiften bizde nasibimizi almaya başladık.
Yağmura yakalanınca haliyle sığınacak yer aramak Ferdi ile ikimizin önceliği oldu.
Hemen önümüzde Yazıbaşı köyünün görüntüsü gözümüze o kadar güzel göründü ki!!!!! anlatamam.Köy bizim kurtuluşumuz olacak,akşam üzeri ıslanmak pek hoş değil.

Yazıbaşı Köyü.
Yazıbaşı köyünün hemen girişinde bulunan caminin sundurması ve şadırvan bizim kurtarıcımız oldu.Köye girer girmez şiddetli rüzgar ile yağmur etrafı döğmeye başladı.
Sığındığımız şadırvan sıcak yemek yapmak ve yağmur dininceye kadar oyalanma fırsatı doğurdu.Gerçi yağmurun dineceği yok ama bir umut işte.
Uzun zaman geçirdik şadırvan altında.Yağmur hava kararırken dindi,rüzgar etrafı kurutmaya başlayınca,köyün merası ve futbol sağını gözümüze kestirdik.Kampımızı oraya kuracağız.......Yazıbaşı Caminde Misafiriz.
Yağmurdan,fırtınadan kaçar, sonra olayı savuşturur,köyün çayırına yayılıp çadır kurayım dersin.Başına dikilir biri,buraya çadır kuramazsınız der.... al başa bela,niye diye sormadan,camide kalın der.Hemen caminin bayanlar bölümünü açtırır ve bizi misafir ederler.
Eyvallah Yazıbaşı muhtarı ve cemaati.Bu gece sıcacık yerde, huzura ereceğiz.
Bizim işimizde aynen öyle oldu.Tereddüt etmeden caminin yolunu tuttuk.
Yerleştik,hazırlığımızı yaptık,tuvaletlerde hortumda vardı sıra ile duşlarımızı aldık,temizlendik.
Şimdi ise işin rahat bölümündeyiz.
Dışarıda rüzgar şiddetini arttırdı ama bu bizim umurumuzda değil.Rahat,sıcak ve huzurlu bir yerde geceliyoruz.
Yarın Ata Yolu-Kurtuluş Yolundaki yolculuğumuz devam edecek.


(NOT; GPS cihazını gün sonu kapatmayı unuttuğumdan 5 ve 6 ncı günü sayfanın altında tek rota halinde vereceğim.)

6 ncı Gün 17 Haziran 2019 Yazıbaşı-Niksar-Kelkit Vadisi-Reşadiye:


Yazıbaşı' na Veda.
Sıcak bir yerde uyumanın rahatlığı ve huzuru ile güne uyandık.Kahvaltımızı akşam yemeği yediğimiz şadırvan başında yaptık.07:30 gibi de yola çıkmaya hazırız.Geceyi geçirdiğimiz Yazıbaşı camisinden ayrılmadan önce ayrılış fotoğrafı alıp yola çıkıyoruz.

Yoldan Manzaralar.
Yazıbaşı köyünden ayrılır ayrılmaz hafif çıkışla beraber Niksar yönüne yol almaya başladık.Yolumuz güzel,manzara hoş, hava da günlük güneşlik.Böyle olunca bizim de neşemiz tam. 
Çeşme Molası.
Gökdere-Ormanbeyli arasında çeşmeyi görünce tereddüt etmeden oraya giriyoruz. Gürül gürül akan çeşmeden sularımızı tamamlıyoruz.


Niksar Ovası.
Tırmanışın sonunda Niksar yönüne inişe geçtik.Altımızda Niksar Ovası tüm güzelliği ile göze çarpıyor.Kahve Molası.
Niksar Ovasına doğru inişimiz devam ederken sağımızda beliren çeşme gel arkadaş bir mola ver der gibiydi. Bizde kırmadık kendisini ve hemen yanaştık yanına, suyundan yaptık kahvemizi.
Niksar Ovasını seyrederken keyifle yudumladık kahvelerimizi.

Niksar.
10 kilometre kadar iniş yaparak Niksar Ovasına ulaştık. Ovada bir süre yol alarak ziyaret edeceğimiz Niksar ilçesine vardık.Niksar yoldan biraz içeri de olmasına rağmen burayı ziyaret etmek istedik, çünkü merak ediyorduk.Gördüğümüz ve merakımızı yendiğimiz iyi oldu. Niksar'ı da ziyaret ettiğimiz yerlere kattık.
Niksar, 2014 sonu itibarıyla 35.694 ilçe merkez nüfusa, 64.254 toplam nüfusa sahip Orta Karadeniz Bölümünün iç kesiminde yer alan Tokat ilinin bir ilçesidir. Niksar 1891 yılında belediyelik olmuştur.


Kelkit Çayı.
Niksar Ovasında yol alıp tam Niksar ilçe merkezine girerken Kelkit Çayı ile tanıştık. Kelkit Çayı bir süre bize ev sahipliği yapacak ve vadisinde yol alacağız.


Kelkit Çayı;Yeşilırmak' ın kollarından biridir ve uzunluğu 320 km'dir. Gümüşhane'nin Çimen Dağları' ndan kaynaklanıp Yeşilırmak' a katılıp Karadeniz'e dökülmektedir. Gümüşhane topraklarından doğan Kelkit Çayı Suşehri yakınlarında Sivas il sınırlarına girer. Kelkit Çayı' nın Sivas il sınırlarındaki kesimi 50 km dir.
Niksar Alışverişi Ve Mola.
Niksar büyük bir ilçe,biz de bu büyüklüğünden faydalanıp stoklarımızı tamamladık. Yol hali ne olur ne olmaz.Öğlen yaklaşmakta olduğundan fazla oyalanmadan Niksar'dan hareket ettik.Çengelli köyü yakınlarında bu çeşme ve arkasındaki mesire alanı bizim mola yerimiz oldu.
Yemeklerimizi yaptık,afiyetle yedik,dinlendik,kahvemizi de içtikten sonra Reşadiye tarafına yol almaya başladık.


Ara Yollar.
Geriye dönüp ana yoldan yol almaktansa tercihimiz 15 kilometrelik ara yoldan oldu.Bu bizim biraz kafaen dinlenmemize ve yolun keyfini çıkarmamıza sebep oldu.Bizde bunu bu fotoğraflarla ödüllendirdik.

Kelkit Çayı.
15 kilometre sonra tekrar Kelkit Çayı ile buluştuk Onun oluşturduğu vadide bu gün Reşadiye'ye kadar yol alacağız. Bakalım Vadi de neler bekliyor bizi.


Kelkit Vadisinde Yolculuk.
Kilometreleri hızla almaya başladık. Stickerlerimiz de kilometre levhalarındaki yerlerini aldı. Kelkit Vadisinin bu bölümünde çok sayıda HES var. Hes'ler maalesef Kelkit Çayının doğal görüntüsünü yok etmiş o yüzden fotoğrafları buraya koymayı uygun görmedim. Ama bazı vadi boşluklarında bir çok çeşme mevcut,hemen hemen hepsinde durup susuzluğumuzu giderdik.Reşadiye levhaları yol hikayemizi biraz olsun anlatmaya yeter.

Heyelanlı Bölge.
Dar bir vadi,bol yağış olunca ve de doğanın yapısı ile fazla oynayınca heyelan kaçınılmaz oluyor.


Reşadiye.
Reşadiye'ye girerken hafif yağmur başladı,hafif yağmur ile beraber Reşadiye'ye giriş yaptık.
Ben planlamayı yaparken kamp yeri olarak en sorunlu yer Reşadiye olur diyordum, tam aksine hiç sorun olmadı.Daha ilçeye girerken yukarıdan futbol sahası yanındaki yeşil alan ve park gözümüze ilişti ve yüzümüz gülmeye başladı.

Reşadiye;Tokat il merkezine 89 km. uzaklıkta rakımı 450 olup nüfusu 9100'dür. Kelkit Çayı kıyısındadır. Doğuda Koyulhisar, kuzeydoğusunda Mesudiye, batısında Niksar, kuzeyinde Aybastı, Başçiftlik ve Gölköy ile güneyinde Almus, Hafik ve Doğanşar ilçeleri ile sınırları vardır. Reşadiye'nin en önemli özelliği doğal güzellikleri, Yaylaları ve kaplıcalarıdır.

Reşadiye Kampı.
Ata Yolu-Kurtuluş Yolunda bu gün 6 ncı gündeydik ve Reşadiye'ye ulaştık.
Hemen kamp yapmaya elverişli yere hareket ettik.Ön sıradaki yerlerde aileler çocukları ile beraber günü geçiriyordu, biz biraz daha arkaya geçince aradığımız yer kendiliğinden bulundu.Hemen planlama yaptık,ben yeri işgal edeceğim (çünkü diğer yerlerde gençler var,burayı kaptırmak istemedik) Ferdi Kızıl kardeşimde eksilen kumanya ve akşam  ihtiyaçları  için alışverişe çıkacak.
Uygulamaya geçtik ve yaptık,iş tamam olunca yağmurun hafiften yağması nedeni ile önceliği yemek işine verdik,yağmur dinince de çadırlarımızı kurduk.
 Sevdik biz bu Reşadiye' yi, daha gezme imkanı bulamadık ama güzel yere benziyor.Çünkü sorunsuz kamp yeri bulduk ve bizi kimse rahatsız etmedi.
Güzel bir günün sonunda, biraz dinlendik,muhabbet ettik,uykumuz gelince de çadırların yolunu tuttuk.
Yolumuz uzun ama bir o kadar da onurlu yol.
Biz çünkü Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projesinde bir ilki gerçekleştiriyoruz,inşallah izlediğimiz bu yol çok kişiye ilham olur ve yaparlar.
Yarın Suşehri'ne doğru hareket var,iyi uyuyup öyle yola çıkmalı.

5 ve 6 ncı Gün Albayrak-Turhal-Tokat-Yazıbaşı-Niksar-Kelkit Vadisi-Reşadiye:170 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.