KARÇALLARDAN ÇILDIRA 23 TEMMUZ-03 AĞUSTOS 2019 ( 3 ve 4 ncü Gün Aralık-Karçal Dağları-Karagöl-Borçka-Çoruh Nehri-Artvin-Çoruh Vadisi-Cehennem Deresi Kanyonu-Ardanuç)Geceyi Aralık''ta okulun bahçesinde kamp yaparak geçirdim.Yağmur durdu, durdu yağdı.
Sabah uyandığımda her taraf sırılsıklamdı. Bu gün bölgedeki 3 ncü günüm daha güneşi göremedim.Karadeniz bölgesine gelindiğinde bu duruma hazırlıklı olunmalı, bunun bilincindeyim.
Kahvaltımı kamp yerinde yaptım,malzemelerimi toparladım.
Erken olmasına rağmen yola çıkma arzusundayım,bu coğrafya da görülecek çok yer var.
Bu bölümde Karçallardan Çıldıra Turumun 3 ve 4 ncü günlerini kaleme alacağım.
Neler olmuş,neler yaşamış,neler görmüşüm paylaşacağım.
Şimdi yola çıkma zamanı.

3 ncü Gün 25 Temmuz 2019 Aralık-Atanoğlu-Karagöl-Karçal Dağları-Aralık:
Kamp Yerime Veda.
Hazırlığımı yaptım yola çıkma zamanı,geceyi geçirdiğim Aralık Köy okuluna veda edip yola çıkıyorum.


Aralık'tan Ayrılış.
Aralık Köyünden ayrıldım,üzerimde bulutların çökmesinden dolayı ıslaklık var,üstüm zaten hiç kurumadı.Hemen tırmanışa başladım, Atanoğlu' na doğru tırmanışım devam ediyor.
Aydınlık-Karagöl Yolu.
Sabah erken yola çıktığımdan yollar sakin.Sakinlikte yol almak kadar güzel bir şey yok.Yağmurun çiselemesi bile bu sakin yolda beni rahatsız etmedi, yoluma devam ettim.
Atanoğlu.
Aralık ve Atanoğlu bölgesinde bol miktarda pansiyon ve salaş işletmeler var,buraları Karagöl' e gidenler için dinlenme ve mola yerleri.
Atanoğlu,Karagöl arasında bayanların işlettiği salaş bir yerde durup manzaranın eşliğinde odun ateşinde çayımı keyifle yudumladım.
Tabii çayı sobanın başında içerek, çünkü hiç kurumayan tişörtüm durunca  vücuduma buz etkisi yapıyor.
Borçka Karagöl Tabiat Parkı.
Aralık köyünden itibaren 11 kilometrelik tırmanışın sonunda Karagöl sapağına ulaştım.
Karagöl, Borçka-Cumalı sapağından 6 kilometre içeride olduğundan ve bende aynı yolu tekrar geri gelip Cumalı yönüne devam edeceğimden,çantalarımı  sapakta bulunan gözlemeciye bıraktım.Şimdi hızlıca Karagöl' e gidip dönebilirim.

Karagöl Yolu.
Çok güzel manzaralar eşliğinde yol alırken hafta içi olmasına rağmen Karagöl Tabiat Parkı ziyaretçileri de gelmeye başladı.Özel arabalar olduğu gibi tur arabaları da çoğaldı.Aralarından sıyrılarak Karagöl' e doğru yol almaya devam ettim.Borçka Karagöl Tabiat Parkı.
Kısa süre sonra Karagöl' e vardım.Motorlu araçlar ücretli,bisiklete her hangi bir ücret yok,içeri girdim.
Girişin olduğu yer ve kamp alanı çok kalabalık,ben daha sakin olan tarafa yönelip Karagöl' ü gezdim.Buralara kadar gelip gezmeyen eksiklik hisseder. Coğrafya çok güzel ama birde insanoğlu daha temiz ve koruyucu olsa.
Karagöl; Kuzey Anadolu Dağları’ nın devamı niteliğinde olan Karçal Dağları’ nın (3415 m) kuzeybatısında yer almaktadır. Yönetim bakımından Artvin ilinin Borçka İlçesi sınırlarında kalan gölün, ilçe merkezine uzaklığı 27 km dir. Bir heyelanla meydana gelen göl, deniz seviyesinden 1450-1480 m aralığında yer alır. Biri büyük diğeri küçük iki gölden oluşan Karagöl' ün alanı yaklaşık 
50 000 m² olup en derin yeri 25 m yi bulmaktadır. Gölün suyu tatlı olup, bir gidegenle dış drenaja bağlanmaktadır. 
Kaynak:Borçka Belediyesi.


Karagöl' den Çıkış!!!!
Karagöl gezimi bitirdim,gerçekten çok güzeldi,dönüş yoluna geçtim.
Sapağa kadar yolum 6 kilometre, daha 3 kilometre gitmeden yağmura yakalandım.
Hafif başlayan yağmur,sapağa varmadan şiddetlendi.Kendimi çantalarımı bıraktığım gözlemeciye zor attım.

Üç Saatlik Zorunlu Bekleme ve Plan Değişikliği....
Çantalarıma aşırı ıslanmış vaziyette kavuştum.İlk işim sobanın başına çökmek oldu.
Bu günkü planım Karagöl gezisi yapmak, sonrasında 1800 rakımlardaki Maçahel Geçidini geçip Maçahel Yaylasında kamp yapmaktı.
3 saat aralıksız sağanak şekilde yağan ve yağmaya devam edecek olan yağmur plan değişikliğine gitmeme neden oldu.
Zaten bu sağanak yağmurda ve yolu görünmez hale getiren bulutlar içinde tırmanış delilik olur,sonrası zaten muamma... o yüzden Maçahel Yaylası başka zamana kaldı.Bazen doğa koşullarında yenilgiyi kabul etmek en doğru hareket,zorlamak ise bedel ödemek olur.
Plan değişti madem ki, hiç olmazsa karnımı doyurayım,pek te iyi olmayan gözleme ile biraz açlığımı bastırdım.

Aralık' a Geri dönüş.
Sabah ter içinde ve hafif yağmurun ıslattığı bedenim ile çıktığım 11 kilometrelik yolu bu sefer yine yağmur ile hızlıca iniş yaparak aldım.
Gözlemeci Aralık Köyünden  olunca onun telefon trafiği,benim pazarlığımla Aralık'ta uygun bir pansiyon buldum.Bu gün ancak beni pansiyon kurutabilir.
Pansiyona iyice yerleştikten,duşumu da aldıktan sonra balkonumda  dışarıda yağan yağmuru seyrederek keyif kahvemi yudumladım.
Gece yağmur çok şiddetlendi,sabaha kadar dinmedi. 

Maçahel tarafına geçmemekte isabetli karar aldığımı sanıyorum,her işte bir hayır vardır. Maçahel Yaylası başka zamana kaldı.
Bu gün Karagöl Tabiat Parkı Gezim ve sağanak yağmur yeterli oldu sanırım.
Yarın Çoruh Nehri ve Vadisi ile uzun bir yolculuğum olacak, Cehennem Deresi Kanyonuna giriş yapacağım.

3 ncü Gün  Aralık-Atanoğlu-Karagöl-Karçal Dağları-Aralık:35 KMPowered by Wikiloc

4 ncü Gün 26 Temmuz 2019 Aralık-Borçka-Çoruh Nehri-Artvin-Çoruh Vadisi-Deriner Barajı-Cehennem Deresi Kanyonu-Ardanuç:

Aralık Sabahı.
Sabaha kadar yağan yağmur sabah dinmiş ama kapalı bir hava var.
Pansiyondaki anlaşmam oda+ kahvaltı, yani bu gün hazır kahvaltı yapacağım.
Kahvaltı menüsü çok güçlüydü,tereyağlı 3 yumurta doping gibiydi.
Pansiyonun annesi (yaşlı teyzem) beni çok sevmiş olacak ki,kahvaltı tabağımı iki defa doldurdu.Yetmedi yanıma kendi yaptığı ekmekten verdi.
İyi bir kahvaltı ve yola çıkmaya hazırım.
Dereler Ne Hale Gelmiş.
Dün sakin sakin akan dere,sabah bu haldeydi.Demek ki,yukarılarda yağmur çok şiddetli yağmış.
Aralık'tan şiddetli derenin uğultusu ile ayrılarak Borçka yönüne inişe geçtim.

Borçka,Borçka Barajı ve Çoruh Nehri.
Aralık'tan 5 kilometrelik bir inişle Çoruh Nehri kenarına geldim.Çoruh Nehri'ni takiben Borçka'ya ulaştım. Borçka' yı dün gezdiğimden yönümü Artvin'e çevirdim. Borçka' yı 3 kilometre geçtikten sonra Borçka Barajı ve Borçka Baraj Gölü ile buluştum.Sabahın ışık kırılmaları  içinde Çoruh Nehri yansımasını albümüme koydum.
Borçka Barajı; Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998-2005 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 7.785.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 86,00 metredir. Normal su kotunda göl hacmi 419,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 10,84 km²'dir.

Tüneller.
En masum ve en güzel tünel Borçka-Artvin arasındaki bu tünel olsa gerek!!!
Karadeniz bölgesine hakim olan uzun ve tehlikeli tünellere alıştığımdan bu tünel bana çok sevimli geldi.


Çoruh Nehri İle Arkadaşlığa Devam.
Borçka-Artvin arası 30 kilometre,Artvin' e kadar Çoruh Nehri ile beraber yol alacağım.Enfes bir manzara hep sağ yanımda.
Bu gün, gün boyunca Çoruh Nehri ve Vadisi ile beraber olacağım.O yüzden tadını çıkara çıkara Artvin' e doğru yol alıyorum.


Çoruh Nehri;Çoruh nehrini barındıran Artvin ilinin topraklarının büyük bir bölümünü sarp ve geçit vermeyen dağlar kaplamıştır. Çoruh nehri bu dağlık bölgelerin arasından geçerek Karadeniz'e ulaşmaktadır. Çoruh'un Artvin sınırları içerisindeki uzunluğu yaklaşık 150 kilometreyi bulur.3225 metre rakımlı Mescit Dağları' ndan doğarak toplam 466 kilometre kat ettikten sonra Gürcistan sınırları içerisinde Karadeniz'e dökülen Çoruh nehri aynı zamanda dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir.
Artvin'deyim.
Artvin'i parça parça görebiliyordum ama orta uzunlukta bir tüneli geçtikten hemen sonra Artvin tabelası önündeyim.
İlk defa Artvin'e geliyorum, bu anı belgelemem gerek.


Artvin ve Artvin Kalesi.
Artvin;Şehir merkezinin nüfusu 25.500 kişi,köylerinin nüfusu ise 8.517 kişidir.Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin'in; doğu ve güneydoğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında Rize, kuzeybatısında Karadeniz, kuzeyinde Gürcistan Cumhuriyeti bulunmaktadır. İl topraklarının büyük bir bölümü sarp ve geçit vermeyen dağlarla kaplıdır.7 temmuz 1921’de sancak olarak kurulan Artvin, 24 Nisan 1924’de İl olmuştur.

Artvin Kalesi; Erzurum–Samsun karayolunun Artvin şehir merkezine çıkış sağlayan noktasında, Çoruh Nehri üzerinde bulunan Artvin Köprüsü’nün karşı yanında, ırmak tabanından 70 m. yükseklikte ana kayaya bağlanmış konumdadır.   Kaynak:Türkiye Kültür Portalı.

Artvin Atatürk Heykeli.
          22 metre yüksekliğinde 60 ton ağırlığındaki Artvin Atatürk Heykeli
      Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmıştır. 
     Heykel, Atatürk'ün Kocatepe' de kayaların üzerinde yürüdüğü anı canlandırmaktadır.  
        Dünyanın en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanmaktadır. Kaynak:Türkiye Kültür Portalı.

Artvin'den Ayrılış.
Öğlene yakın vardığım Artvin'e şehir merkezine girip girmemekte tereddüt yaşadım.Malum Artvin merkeze girmek için bayağı tırmanış yapmam gerek.
Girmekten vazgeçtim, Artvin' nin giriş köprüsü başında kahvehane ve lokantaların olduğu yerde mola verip,dinlendim, yemek yedim ve sonra günün ikinci yarısında hedeflediğim Ardanuç tarafına  yol almaya başladım.


Varyant Ve Tırmanış.
Önümde varyant ve devamı 16 kilometrelik sağlam bir tırmanış var ve ben tırmanıyorum, bana kolay gelsin....240 metreden 810 metreye dik bir tırmanış,sıcakta çekilmez oluyor.
Unutmadan yazayım,bu gün dördüncü günüm ve ben güneşi ancak Artvin'e varınca görebildim.
Deriner Barajı.
Tırmanmanın varyant bölümünü bitirdim,tahminime göre 8 nci kilometrede Deriner Barajı ile karşılıklı bakışmaya başladık.Bulunduğum alanda bir tesis var,ben tesisin hemen üzerinde gölgelik bir yerde kısa bir mola verip,hep manzarayı ve barajı seyrettim hem de iyice dinlendim.
Deriner Barajı;Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998 yılında inşasına başlanmış bir barajdır. Sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın 6. yüksek barajıdır. 

Su Hayattır.....
İçme suyum yeterince var ama sıcak ve tırmanış sıkıntı yaratıyor derken şelaleye denk gelmek...bir anda insan kendini, cennette gibi hissediyor.
Su buz gibi, elimi yüzümü yıkadım, kesmedi,ayaklarımı soktum, kesmedi.
En sonunda suyun altına giriverdim, işte şimdi oldu.
Kendime öyle bir geldim ki, bir 16 kilometre daha olsa çıkarım.


Artvin'e Buruk Veda.
Tırmanışın sonuna geldim,son virajı aldıktan sonra Artvin görüş alanımdan kaybolacak.
Artvin'e bakarken il merkezine giremediğim için üzgünüm, çok yukarılardasın dedim.
Aşağılara Çoruh Nehri'ne doğru bakınca ise her tarafın şantiye olduğu gözlerimden kaçmadı.
Çoruh Nehri Ve Çoruh Vadisi.
Artvin-Ardanuç arasında Deriner Barajı Seyir Yeri var.Buradan her geçenin girmesini tavsiye ederim.
 Ben girdim ve seyir terasından Çoruh Nehri ve Çoruh Vadisinin tüm güzelliklerini doyasıya seyrettim.
Berta Köprüsü Ve Ardanuç.
Seyir terasından Berta Köprüsüne kadar rüzgara karşı iyi bir iniş yaptım!!!.Aslında pek iyi sayılmaz ama sözün gelişi söyledim.
Berta Köprüsünden karşıya geçtikten sonra sola Şavşat'a, sağa ise Ardanuç' a gidiliyor.Ben bu gün Ardanuç'a gideceğim, yarın ise geri dönüp Şavşat tarafına yol alacağım.


Ardanuç Yolu.
Şavşat yol ayrımından Ardanuç 12 kilometre içeride.Ardanuç Deresine paralel yol alıyorsunuz.İlk 7 kilometre doğal güzellikler içinde,manzaralı yol alırken, sonradan sarp vadi içinde yine Ardanuç Deresine paralel yol alıyorsunuz.
İnsan da olağanüstü bir duygu yaratıyor.Yol sakin, manzara ve vadi içi muhteşem,görülmeye değer bir yolculuk yapıyorum.

Cehennem Deresi Kanyonu.
Hedefteyim.... Ardanuç yönüne girmemin  nedeni Cehennem Deresi Kanyonu idi ve ben kanyonun girişindeyim.
Geldiğimde girişinde bir kaç kişi vardı,bana güven vermediklerinden gitmelerini bekledi, gittikten sonra bisikletimi girişte bırakıp kanyon için giriş yaptım.
Ne kadar gidebilirsem gideceğim.


Cehennem Deresi Kanyonu.
Cehennem Deresi Kanyonu; Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km'sinde bulunmaktadır. Dünyadaki sayılı kanyon vadileri arasında yer alır. Cehennem Deresi tipik bir kanyon vadidir. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindedir. Ardanuç suyuna açılmaktadır. Dağların arasında oluşmuş bir coğrafi yapıdır. Yani kanyonun en derin yeri deniz seviyesinden çok yüksektir.Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Hatta bazı aralıklardan tek tek geçerken, bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmak gerekir ki bu güzelliğin bekçiliğini yapan hayvanlar, özellikle yılanlar sizin dost olduğunuzu anlasın ve zarar vermesin.
Kaynak.Türkiye Kültür Portalı.

Cehennem Deresi Kanyonu Veda.
Kanyon içinde gidebildiğim kadar gittim ama aklım bisikletim de,bütün sermayem o,ona bir şey olursa cıscıbıldak 
 ortada kalırım!!!!
Tahminime göre kanyon içinde 100 metre kadar yol aldım,sonra geri dönüş yaptım. Ben görmek istediğimin fazlası ile gördüm, çok hoşuma gitti.Ben de değişik duygular uyandırdı.Bisikletim emin yerde olsaydı sonuna kadar gidip,tepeye tırmanmayı isterdim.İnşallah başka zaman.
Ardanuç.
Kanyondan ayrıldım, yine vadi içinden Ardanuç' a doğru yoluma devam ettim,
artık Ardanuç'tayım. 

Ardanuç; Karadeniz Bölgesi’ nin doğu ucunda, Artvin iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezidir. Rakım 558,nüfus 6300 dür. İlçe; kuzeyde Şavşat, güneyde Yusufeli ve Erzurum’un Olur İlçeleri, doğuda Ardahan, batıda ise Artvin Merkez İlçe ile komşudur. 
Ardanuç Akşamı.
Ardanuç'a akşam üzeri vardım.Öncelikli olarak ilçe kenarında, etrafında kamp yapılacak yer baktım,kafama göre yer bulamadım.Futbol sahası iyiydi ama futbol oynayanlar vardı ve akşam kapılar kilitlenecekmiş.
Öğretmenevi en iyi çözüm,çok uygun fiyat seçeneği ile dört dörtlük bir dinlenme yeri.
Çok komik sayılacak bir ücret ile hemen öğretmen evine yerleştim.
Ve rutin işlerime başladım.Alışveriş,duş,yemek vb gibi....
Bu gün 78 kilometrelik muhteşem bir doğada yolculuk yaptım.
Çoruh Nehri,Çoruh Vadisi,Artvin,Cehennem Deresi Kanyonu hafızamda yer etti.
Yarın yolum Şavşat tarafına olacak ama sabah Cehennem Deresi Kanyonunu tekrar ziyaret etmek arzusundayım.
Bu bölümde Karçallardan Çıldıra Turumun 3 ve 4 ncü günlerini kaleme aldım,turum devam ediyor, en güzel haliyle.
4 ncü Gün  Aralık-Borçka-Çoruh Nehri-Artvin-Çoruh Vadisi-Deriner Barajı-Cehennem Deresi Kanyonu-Ardanuç:78 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.