GÜNEYBATI KIYILARI 20-29 EKİM 2019 ( 5 ve 6 ncı Gün Katrancı Koyu-İnlice-Göcek-Dalaman-Ortaca-Köyceğiz-Akyaka-Ören)Güneybatı Kıyıları adını verdiğim turum tüm güzelliği ile devam ediyor.
20 Ekim'de Kemer'den başlayan turum 4 ncü günün sonunda Katrancı Koyu' nda sona erdi.Geçen 4 günlük süreçte vatanımızın güzel coğrafyasında yol almanın, tüm güzelliklerini bir bir görmenin tadına vardım.
Dün akşam üzeri vardığım Katrancı Koyu' nda çok güzel bir gece geçirdim,çok iyi uyudum,dinlendim ve yeni bir sabaha 06:00 gibi zifiri karanlıkta günaydın dedim.
Sonbahar ayındayız malum, hava erken kararmaya,sabah güneşi geç doğmaya başladı.O yüzden geceyi de, gündüzü de idareli kullanmak gerek.Sonbahar ve kış aylarındaki turlar, yazın yapılan turlar gibi olmuyor.Zamana karşı yarış daha fazla ön planda. 
Bu bölümde Katrancı Koyu' ndan başlayıp,Akyaka,Ören bölgesini içine alan rota da neler yapmış,neler görmüş,neler yaşamışım onları kaleme alacağım.Yani 5 ve 6 ncı gün, bu bölümün konusu.
5 nci Gün 24 Ekim 2019 Katrancı Koyu-Göcek-Dalaman-Ortaca-Köyceğiz-Akyaka:

Katrancı Koyu Sabahı.
Uykumu almış olarak 06:00'da uyandığımda hava zifiri karanlık idi.
Kamp yerinin gece ışıkları (loş) yandığı için kalktım,aheste aheste kahvaltımı yaptım.Çadırımı yavaş ve sessizce, etraftakileri rahatsız etmeden topladım.
Toparlandım ve yola çıkmaya hazırım ama çıkmadan önce sabah töreni yapmalıyım.

Katrancı Koyu' na Veda Pozu.
Bir gece kamp yaptığım Katrancı Koyu' ndan ayrılmadan önce ayrılık pozu alıp öyle ayrılmak istedim.


Katrancı Koyu Tabiat Parkı.
Katrancı Koyu' ndan ayrılmadan tekrar bu koy hakkında biraz bahsedip yoluma devam etmek isterim.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı;
Fethiye karayolu üzerinde,Fethiye'ye 15 km mesafede,çam ve okaliptus ağaçları ile kaplı ormanı,iki koydan oluşan denize girme imkanı bulunan,çadır ve karavancıların tercih ettiği doğa ile iç içe bir tabiat parkı.Burası tüm yıl boyunca açık.

Göcek Yolu.
Gece kamp yaptığım Katrancı Koyu'na veda edip ana yola kadar orman içinden sakin bir tırmanış yaptım. Sonra yönümü Göcek-Dalaman tarafına çevirip yol almaya başladım.Katrancı Koyu-İnlice-Göcek arası 3 defa indili çıktılı ama enfes manzaralı bir yolda yolculuk yaptım.Sabahın serinliği ile Katrancı Koyu-Göcek arasını nasıl aldım anlamadım.
Göcek.
Son tepeciği çıktığımda aşağıya inerken hemen altımda Göcek belirdi.Belde merkezine girmeyeceğimden yukarıdan bir poz alıp yoluma devam ettim. Ama her geçtiğim yerden kısaca bahsettiğimden bunu Göcek' ten de bahsederek devam ettirmek istedim.
Göcek; Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.Yerleşik nüfusu 6.590 'dır. Yaz aylarında bu sayı 9.000 inin üzerine çıktığı düşünülmektedir. Mavi Yolculuk çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun yat trafiğine sahiptir.Göcek Rampaları Ve Tüneli.
Göcek' i 4 kilometre kadar geçtikten sonra 2006 yılında açılan Göcek Tünellerine vardım.Tünele girecek değilim,girmem de,zaten tünel girişinde bisiklet giremez tabelası da var, yani yasak.Bu tünelden  geçişlerin arabalar için çok pahalı olduğu gerçeği de var. O yüzden tüneli protesto eden bir çok araba eşliğinde Göcek rampalarını tırmanmaya başladım.Bir çok yerinde sıkıntı çeksem de yine de zevk almayı bildim.
Not:Burayı kullanacaklara bir uyarım olacak,dikkatli ve tedbirli olun,yol iki şeritli ve dar.
Göcek Geçidi' ndeyim.
Geçit varken tünel neyime..... Her tırmanışın bir mükafatı vardır,o mükafatta bu fotoğraf oldu.Bu turumda 340 metrenin üzerilerine çok çıktım ve çıkacağım da ama ilk ve tek geçit olarak Güneybatı Turumun Göcek Geçidi bu turumun içinde yerini alacak.
Dalaman.
Bu turumda tabelalar ile aram çok iyi galiba ki, bol bol tabela fotoğrafı koymaya başladım.
Göcek Geçidi' nden itibaren 8 kilometrelik bir iniş yaparak Dalaman' a giriş yaptım.Dalaman merkezi yoldan içeride olduğundan Dalaman'a girmeyip, tabelasını fotoğraflayıp yoluma devam ettim.
Dalaman; Rakımı 15,nüfusu 41400 olan Dalaman,Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. Dalaman Hava limanı bu ilçe sınırları içerisindedir. Ortaca'nın da ilçe haline getirilmesinden sonra bağlı beldesi kalmamıştır. 26 mahallesi bulunmaktadır.

Dalaman Çayı.
Nisan ayının sonunda Sandras Dağı-Bozdağ-Gireniz Vadisi taraflarına 10 günlük tur yaptığımızda Dalaman Çayı ile doğduğu topraklarda tanışmıştık.Şimdi denize döküldüğü topraklarda tekrar beraberim.


Dalaman Çayı;Gölhisar ilçesinin güneyindeki Yeşilgöl dağlarından doğar, Gireniz Vadisini oluşturur, Ortaca ve Dalaman ilçe sınırlarını çizerek, Akdeniz'e dökülür. Dalaman Çayı Akdeniz ve Ege bölgelerinin sınırını oluşturur. Toplam uzunluğu 229 km, havza alanı 3.500 km²'dir.
Ortaca Molası.
Katrancı Koyu' ndan Ortaca'ya kadar 35 kilometrelik bir yol kat etmişim.Ortaca öğle molası vermek için ideal bir yer.Onu ideal kılan ana yola yakın ve düz bir konumda olması.Kahvaltımı erken yaptığımdan karnımda acıkmaya başlamıştı.
Ortaca'da öğle molası verirken kısa bir kültür turu da attım.

Ortaca;
Ortaca, Muğla'nın 13 ilçesinden birisi olup nüfusu 48.373 tür.Ortaca, Muğla ilinin doğusunda yer alır. Batı ve kuzeyinde Köyceğiz, doğusunda Dalaman ve güneyinde Akdeniz bulunur. Muğla ile Fethiye arasındaki ana karayolu ilçenin kuzeyinden geçer. Önceleri Köyceğiz'e bağlı bir belde iken 1987 yılında ilçe haline getirilmiştir.
Tırmanış Tırmanıştır.
Yemekten sonra iyi gelmedi ama yapacak başka bir şey yok,sonuna kadar tırmanılacak.
Köyceğiz.
Ortaca, Köyceğiz arası 18 kilometre, geneli düz sayılabilecek bir yolda yol alarak, Ortaca'dan ayrıldıktan 1 saat sonra Köyceğiz'deydim.İlçe merkezi yoldan içeri de olduğundan yoluma devam ettim.


Köyceğiz;36.400 nüfusa sahip,Muğla'nın 13 ilçesinden biridir.Köyceğiz'in tarihi M.Ö 3400 yıllarına kadar uzanır.Bu bölgedeki ilk uygarlık Karyalılardır. Akdeniz iklimi hüküm sürer.52 km2 alana sahip Köyceğiz Gölü bulunmaktadır.                                                               Köyceğiz -Akyaka Yolu.
Bugünkü hedefim Akyaka,bu gece Akyaka'da kamp yapmayı planlıyorum ve uzun bir yolum var,Köyceğiz-Akyaka arası 37 kilometre.Geneli düz olan yolda birazda hızlı yol almaya gayret ettim.Yorucu oldu ama Akyaka bu yorgunluğumu alır.Zaten yol manzaraları da güzel olduğundan yol daha da keyifli hale geldi.

Gökoava.
Artık gün kavuşmak üzere ve ben Gökova' ya vardım.Akyaka merkeze girebilmek için Gökova sapağında içeri girdim ve burayı hızlıca alarak Akyaka'ya devam ettim.
Akyaka Kadın Azmağı.
Akyaka'ya vardım ve ilk karşıma çıkan Kadın Azmağı. 

Yarın göremeyeceğim ama akşam üzeri gün batımında görmek iyi oldu.Gün batımı ve Azmak,güzel bir görüntüye sebep oldular.

Kadın Azmağı;Türkiye’ nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka Kadın Azmağı, Gökova körfezinin doğu ucundadır.Eskiden köylerde su olmadığı için, köylü kadınlar çamaşırlarını bu nehirde yıkarlarmış. Bu sebeple Azmak Nehri’ne yöre halkı Kadın Azmağı demiş. Azmak Nehri 2 km boyunca uzanmakta ve oradan da denize bağlanmaktadır.
Akyaka'dayım.
Akyaka,Muğla'nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle ve Gökova Körfezi' nin doğu ucunda bulunmaktadır.Ve önemli turizm merkezidir.
Ben bu turizm cennetine hava kararmaya yakın vardım ve hemen çarşı merkezinin yolunu tuttum ama merkeze çıkan yokuş,ah o yokuş, beni zorladı, ittirerek çıktım yokuşu.Alışverişimi hızlıca yaptım, içeceğimi de aldım ve doğruca kamp yapmayı planladığım Orman Kampının yolunu tuttum.
Akyaka Orman Kampında Kamp Halleri.
Geçen yıl Nisan ayında burada kamp yapmış ve 30 TL gibi bir rakam ödemiştim.Bu sefer para vermek niyetinde değilim ve izleyeceğim yolu gayet iyi biliyorum.Öyle de oluyor,giriyor içeri ve çadırımı hemen kuruyorum.Geçen yıl ödediğime saysınlar.
Çadır işi olup, eşyalarımı da yerleştirince sıra geldi duş yapmaya.Girişte bulunan çeşme bu iş için ideal (benim için tabii),gereğini yapıp güzelce serinledim.Sonra da sıkıca giyinip yemek faaliyetine giriştim.
Temizlendim,rahatladım, yemeğimi de tadını çıkara çıkara yedim.
Eh artık iş ortamın da tadını çıkarma da!!!!!!
Bana, kamp kurdun, nasıl vakit geçiriyorsun,yalnız canın sıkılmıyor mu? korkmuyormusun? sorusu çok geliyor.
Can sıkıntısı ve korku beynindedir,bir kere onu beyninden silip atacaksın.Yalnızlıktan,sessizlikten,doğadan zevk alanın canı sıkılmaz,yani benim.
Yarın yolculuk Ören tarafına,bakalım Ören her zamanki güzelliğini muhafaza ediyor mu?
5 nci Gün Katrancı Koyu-Göcek-Dalaman-Ortaca-Köyceğiz-
Akyaka:97 km


Powered by Wikiloc

6 ncı Gün 25 Ekim 2019 Akyaka-Akbük-Kultak-Ören:

Akyaka Sabahı.
Planlı olduktan,keyif almasını da bildikten sonra sana her şey güzel.
Dün 06:00 da zifiri karanlıkta uyanmıştım,çünkü yolum uzundu.Bu gün ise tabiri caizse gerine gerine uyandım,çünkü bu gün yolum kısa,öyle planladım.
Önce kahvaltımı t
adını çıkara çıkara yaptım,fotoğrafı da çay demlenirken çektim, hatıram, anım olsun.
Çadırımı topladım ve 09.00 gibi yola çıkmaya hazır hale geldim.
Akyaka Orman Kampına Veda.
Bir gece geçirdiğim Akyaka Orman Kampından ayrılmadan önce ayrılık pozumu verip, fotoğraflayıp yola çıkıyorum.

Akyaka-Ören Yolundan.
Akyaka Orman Kampından, Akyaka merkeze girmeden hemen yönümü Ören tarafına çevirdim ve eşsiz güzelliklere adım attım.Benim için bu gün Güneybatı Kıyıları Turumun ikinci bölümü başlıyor.Kemer'den başlayarak Akyaka'ya kadar daha önce %95 ni pedallamadığım 400 kilometreyi 5 günde geldim.
Şimdi coğrafyasını ve doğasını her yönü ile bildiğim önümde 300 kilometre yolum var  ve ben bu yolu da 5 günde alacağım.

Mola Zamanı.
Kahve molasını nerede vereceğimi gayet ili biliyordum ve öyle de oldu.Mola vermek için ideal yerde durdum,mevsiminde gelseydim burada böyle sere serpe yayılamazdım,Ekim ayı olunca el ayak çekilmiş.Ben de bunun tadını çıkarıp kahvemi yudumlarken, Karatay'da manzaranın tadını kendince çıkardı.
Akbük.
Akyaka'dan ayrılalı 24 kilometre oldu,deyim yerindeyse buraya kadar lay lay lom geldim.Ne zaman ki Akbük rampasını tırmanmaya başladım,sıcakta kendini göstermeye başladı.
Evet Akbük Koyu' nun hemen üzerindeyim. Akbük,Muğla'nın cennet köşelerinden biri,tatil beldesi.Denizi ve doğası ile eşsiz güzellikte bir yer.Çok geldiğim,gördüğüm,denize de girdiğim Akbük Koyu' nu bu sefer yukarıdan seyretmekle yetiniyorum.

Akbük' ten Sonrası!!!!!
Akbük' ten sonra sanki bir başka dünyaya geçiş yaptım.Zaten rampa var,Kultak rampası,bir de sıcak bastırdı mı? bunaltıcı ve rutubetli.
Aman Allah' ım.... dayanılmaz,10 kilometrelik Akbük,Kultak,Alatepe yolu beni mahvetmeye yetti. Kultak' ta yemek ve serinleme molası vermem bile kafi gelmedi.Çok rampalar çıktım,hem de rakımı çok,çok sıcaklarda gördüm ama bu sefer ki kötüydü.Hem de bildiğim mevkide yakalandım.Ama her neyse bunun da bir sonucu olacaktır elbette.


Ören'deyim.
Alatepe' den sonra 10 kilometrelik iniş ve Kultak rampalarından ve sıcaktan sonra kendimi cennete gelmiş gibi hissettim.Bu gün yolum kısa demiştim,kısa yolun sonunda sıcakla baş ederek ulaştım Ören'e. Vazgeçemediğim yerlerden biri Ören,buraya gelmekten her zaman büyük keyif almışımdır.Her geldiğimde kendimi evimde gibi hissederim.

Ören; Gökova Körfezi sahilinde yer alan ve günümüzde Muğla'nın Milas ilçesine bağlı bir mahalledir.Yakın zamanlara kadar kullanılan eski ismi Gereme, antik çağdaki ismi Keramos' tur. 
Fazla Söze Gerek Var mı?
Tereddüt bile etmedim,bisikletimi sahile yanaştırdım ve olduğum gibi kendimi, Gökova' nın serin sularına attım.Öyle iyi geldi ki anlatamam.Ören'i bilenler bilir,burası halk plajı,deniz bedava,şezlonglar bedava,hava bedava,duş bedava.... Milas Belediyesi' nin her yere,her kuruma  örnek olacak bir tutumu.
Dinlenme Zamanı.
Saat 15:00 gibi Ören sahile gelirken, denizde ve güneşlenirken bana gerekli şeyleri marketten  almıştım.Denize girdim,güneşlendim,işin keyfini çıkardım. Akşama kadar sahilde dinlendim.Zaten bu günü kendime tatil ilan etmiş,o yüzden kilometreyi kısa tutmuştum.Bu deniz keyfi kendimi yenilememe sebep oldu.
Ören Akşamları.
Yemeğimi de sahilde yedim,hava kararıncaya kadar sahildeydim.
Hava karardıktan sonra çadırımı kuracağım en emin yere geçiş yaptım.Hiç acele etmeden çadırımı kurdum,içini ayarladım.Nedense Ören'e her geldiğimde hep aynı yere çadırımı kuruyorum,bu bende bir kural haline geldi.O kadar çok yer olmasına rağmen tercihim bir tek yer oluyor.Demek ki,orada huzur buluyorum.
Çadır işi de bittikten sonra,işin gece bölümü başlar.
En çok sevdiğim şey,dalgaların sesini dinlemektir.Dalgaların sesini dinlerken başka alemlere akarım,bana huzur verir,rahatlatır, içim bir başka olur.
Sahilde ne kadar kaldım hatırlamıyorum,üşümüşüm,biyolojik saatim de uyku zamanının geldiğini söyleyince çadırımın sıcak atmosferinde buldum kendimi.
O sıcak atmosfer beni fazlası ile ele geçirip,uyku alemlerine göndermiş.
Yarın ve yarından sonra neler olmuş,nerelere geçiş yapmışım onları anlatacağım.7 ve 8 nci günde görüşmek üzere.

6 ncı Gün 
 Akyaka-Akbük-Kultak-Ören:46 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.