2019 YILI UNUTULMAZLARI


2019 YILININ UNUTULMAZLARI....
1-Nisan ayı Ferdi Kızıl ile beraber Kirazlıyayla' dan Çameli'ne şiddetli fırtınaya karşı mücadele ile geldik,akşam üzeri Çameli'nden gıdamızı alıp yola çıktık 1557 rakıma sahip Kırkbudak Geçidine tırmanmaya başladığımızda kendimizi kar fırtınasının içinde bulduk.Kısa bir bocalamadan sonra şansımıza yol kenarında bir mescit vardı oraya sığınarak geceyi geçirdik.Eksi derecelerin tadına hem dışarı da,hem de mescit içinde baktık.Halimize şükrettik.
2-Yine Nisan ayı, fırtına eşliğinde Ferdi Kızıl ile beraber Gireniz Vadisine indik,Bozdağ' ı aşırtma yapıp Barza Ovasına geçeceğiz.Bunun için ya Akalın ya da Acıpayam üzeri aşırtma yapılmalı, yol orayı gösteriyor ama bir sorun var fırtına bizi engelliyor. Köylülerden bir yol öğrendik Ören köyü üzeri,Bozdağ tırmanışı ve Barza Ovası üstelik kestirme!!!!!
Tabii girdik yola,internet yok harita okunamıyor,telefon çekmiyor ve GPS yolu vermiyor.Bir kısmını kılavuz eşliğinde aldığımız yolu akşam üzeri Ferdi Kızıl ile beraber almak zorunda kaldık.Niye mi? tarif edilenin aksine hiç bir yerde görülmeyen yol bizi nerede ise Bozdağ' ın zirvesine yakın yerlere çıkardı.Gece vakti Ferdi Kızıl' ın GPS' den en yakın yol takibi,benim de yolu takip etmeye çalışmam ile Bozdağ Kayak merkezine çıkan yola ulaşabildik.
Gece 22:00 den sonra dondurucu soğuk altında 1750 metreden aşağıya Barza Ovasına inmek unutulacak gibi değildi.
Cesaretimizi,sabrımızı velhasıl kendimizi test ettik.
3-Ata Yolu-Kurtuluş Yolu:Atamızın Milli Mücadele ateşini yaktığı Samsun'dan başlayıp,onun izinde yol alarak,Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı yerleri,Atatürk Müze Evlerini,Kongre Merkezlerini,Milli Mücadele Müzelerini,Şehitlikleri,kültürel alanları,vatanımın eşsiz güzelliklerini ziyaret ederek,Anıtkabir'de Atamızın huzurunda Anıtkabir'de bitirebileceğim bir proje ve rota oluşturmaktı ve oluşturdum.Toplam uzunluğu 1881 kilometre olan bu anlamlı projeyi Ferdi KIZIL kardeşim ile beraber tamamladık.Her noktası, her kilometresi, her ayrıntısı ile ben de iz bırakan bir proje oldu.
Kolay değil bu projeyi 4 yıl önce hazırlamış,Atamızın Samsun'a ayak bastığı tarihin 100 ncü yılında hayata geçirmek istemiştim ve bunu anlımızın akıyla yapmanın onurunu taşımaktayım.
4-Karçallardan Çıldıra;Ortanca egomu tatmin için yola çıkıyorum dedim ve çıktım.Geçen yıl planladığım ve bu temmuz ayında yaptığım rotam da inanılmaz anlar yaşadım.
Ana unsurum Borçka ve Şavşat Karagöllerine gitmekti, gittim ve tadını çıkardım. Sahara Dağında kamp yapmaktı, yaptım.
En önemlisi Türkiye'nin kışın donan tek gölü olan Çıldır Gölü kenarında kamp yapıp sabah göle girmekti,kampta yaptım, 05:30 da göle de girdim.
Bunun yanında bir çok geçitten geçerek ortanca egomu gündüzleri tatmin ettim,geceleri ise keyfini çıkardım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.