YARIMADA İZMİR 05-09 ARALIK 2019 ( 5 nci Gün Kocagöl-Uzunkuyu-Tatar Köprüsü-Urla-Güzelbahçe-İzmir)Dünkü yağmurun etkisi ve göle yakın olmam dolayısıyla gece ayazı kendini gösterdi.Soğuk sayılacak bir geceydi ama benim için değil!!!! ihtiyaç molası için dışarı çıktığımda bunları hissettim o kadar,yoksa uyku tulumumun içinde sıcak kalmanın tadını doyasıya yaşadım.
Bana göre normal saatte,kış saatine göre erken saat olan 06:30'da uyandım.Bu saat dilimi genel olarak uyanma saatim,hemen çadır içi toparlanma sürecine girdim.Çadır bayağı nemlenmişti,rüzgar fazla etkili olmamasına rağmen hemen çadırı söküp,en fazla rüzgar alan ve güneşin doğması muhtemel tarafa çadırımı ipe serdim.
Ben bu işleri yaparken sabah ezanı da okunmaya başladı.1 saate kalmaz gün ağarmaya başlar,şimdi işime bakabilirim.
Kahvaltımı hazırladım, acele etmeden kahvaltımı yaptım,malzemelerimi toplayıp bisikletime yerleştirmeme rağmen daha gün yeni yeni ağarmaya başlamıştı.Ama benim beklediğim özel bir an vardı,işte gün doğuyor ve göl kenarındayım.Gecenin ayazı bana güzel bir doğa olayı sunacak,önce Kocagöl ziyaretim var, sonra güne başlarım.
Hadi göl kenarına gidelim.

09 Aralık 2019 5 nci gün Kocagöl-Uzunkuyu-Tatar Köprüsü-Urla-Güzelbahçe-İzmir:Kocagöl ve Doğa Olayı.
Çoğu kişi farkına varmaz, ne olduğunu bile anlamaz ancak doğa ile iç içe olanlar farkına varabilir.
Evet gece ayazı bana sabah bir doğa olayının gerçekleşeceğini haber vermişti!!! Bunu bildiğimden o anı yakalamak ve canlı olarak görmek arzusu ile gözlerim sürekli göl üzerindeydi ve gün doğumunu bekliyordum işte o anı yaşıyorum.
Bu tamamen bir doğa olayı,
gece hava sıcaklığının  su sıcaklığından daha az seviyeye düşmesi nedeniyle su üzerinde buharlaşma oluşması.
Kahve Vakti.
Beklediğim doğa olayını gördüm.Hazırım ama çadırın kurumasını bekliyorum,güneş daha kendini yeni gösteriyor.
Bu vakti değerlendirmeli değil mi?
Hep derim '' Kahveyi içeceğin yer çok önemli olduğu kadar keyfinde yerinde olmalı''. 

Fazla söze gerek var mı? kahve vakti.


Kocagöl'e Veda....
Geceyi geçirdim,sabah gün doğarken doğa olayını gözlemledim,

şimdi Kocagöl' e veda vakti ama doğa olayını gözlemlediğim yol tarafındaki gölden değil, hemen 100 metre arka plandaki Kocagöl' den.
Evet burada 2 adet büyük göl var,geliş yazımda bahsetmiştim, ayrılık pozumu da arka taraftaki gölde verip bölgeye ve göllere veda ediyorum.
Tatar Köprüsü Yolu.
Kocagöl' den ayrıldım,Birgi' yi geçtim,Uzunkuyu içerisinden Tatar Köprüsü tarafına gidiyorum.Sabah bu bölümde ana yol görmeyecek doğanın ve ortamın keyfini süreceğim.
Gizli Gölcük.
Yeri ben de saklı kalsın, yoldan görülmeyecek bir konumda ve yağmur sularının birikmesi ile oluşuyor, önüne yapılan set ile gölcük haline gelmiş.
Mevsim itibari ile suyu azalmış durumda ama bahar aylarında çok güzel bir manzara sunuyor.Aklımın bir köşesinde kalsın,bir daha ki sefere ilkbahara bu yöne geldiğimde buraya kamp kurarım.

Tatar Köprüsü.
Sevdalısıyım her halde yine Tatar Köprüsü' ndeyim. Zaten başka yerden de gitmem ki!!!! nedense hoşuma gider,bir süre oyalanır,bir kaç fotoğraf çeker, bazen yamacında kahvemi yudumlarım.

Tatar Köprüsü; Urla ilçesinin, Zeytinler köyünden, Kokar Koy’a gidiş yolundadır. Zeytinler köyünden yaklaşık 1 km. uzaklığında eski faal yol üzerinde iken otoyol açılması nedeniyle kullanılmaz olan köprüdür.
Tatar çayının üzerinde olduğundan TATAR KÖPRÜSÜ diye adlandırılan köprünün, Zeytinler köyüne yakınlığı nedeniyle ZEYTİNLER KÖPRÜSÜ ayrıca Kokar Koy yolu üzerinde olduğundan da ayrıca KOKAR KOY KÖPRÜSÜ diye de anılmaktadır.
Halen sağlam ve kullanılabilir durumdadır. Yapımı hakkında kesin bilgi yoktur.Yaklaşık 30 m. Yüksekliğinde 5-6 m. Genişliğindedir. Büyük köprünün hemen ilerisinde yıkık küçük bir köprü daha vardır.
Artık Ana Yoldayım.
Tatar Köprüsü' nü de ziyaret ettim.Yarımada İzmir Turumda görmek istediğim her yeri gördüm ve kamp yaptım.
İYTÜ kavşağına kadar toprak yolda yol alıp,kavşak itibari ile İzmir yoluna çıkış yaptım ve İçmeler mevkinden Urla'ya doğru devam ediyorum.
Hayat Size Güzel!!!
Ana yoldayım sürat ile yol alıyorum bir ara sağa kafamı çevirdiğimde arkadaşları gördüm.Ne güzel de yayılmışlar yeşilliklere,dert yok, tasa yok.Biraz bakıştık sonra yoluma devam ettim.
Eray Köseler Anısına.
Güzelbahçe-Narlıdere arasındaki askeri birliğin önünde 24-05-2018 tarihinde bir arabanın çarpası sonucu hayatını kaybeden Eray KÖSELER'i rahmet ile anıyorum.Yollarda hayatını kaybeden tüm bisikletliler anısına ve Eray Köseler anısına İzmir Büyükşehir Belediyesi kaza yerine bu anıtı yaptı.

Trafik kazalarında kimseyi kurban vermemek dileğiyle....

Buradan sonra şehir merkezinde yol alarak eve ulaştım.05 Aralık 2019 tarihinde başlayıp 09 Aralık 2019'da Yarımada İzmir Turumu nihayete erdirdim.
Yılda 1 yada 2 defa yaptığım Karaburun Yarımadası Turları, her defasında bana iyi geliyor, keyif alıyorum. 2019' u kapattım, bakalım 2020 yılı neler getirecek, ne güzelliklere açılacağım,yeter ki ALAH sağlık ve ömür versin.
5 nci gün Kocagöl-Uzunkuyu-Tatar Köprüsü-Urla-Güzelbahçe-
İzmir:60 kmPowered by Wikiloc
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.