HERAKLEİA YOLUNDA 22-26 ŞUBAT 2020 ( 3 ncü Gün Saplı Ada-Akbük-Kazıklı-Gürçamlar-Selimiye-Herakleia Antik Kenti-Kapıkırı)Bu gün Herakleia Yolunda üçüncü günüm, akşam Saplı Ada karşısında kamp yapıp rüzgar ve soğuk ile beraber çadırımın içine erken girmiş, uyumuştum.Gecenin ilerleyen saatlerinde soğuk baki kalsa bile rüzgar ortalarda yoktu.Rüzgar dinince de ortalık rutubetlenmeye başladı.
Sabah erken sayılabilecek (gün doğmadan) bir zaman diliminde uyandım,çok iyi bir uyku uyuduğumu söyleyebilirim.Hemen çadırımı toplayıp muhtemel güneş  ve biraz da rüzgar alabilecek yere astım.O kururken bende kahvaltımı yaptım,toparlandım ve gitmeye hazır olmama rağmen güneş kendini tam göstermediğinden çadırı ıslak olarak sarıp bisiklete bağladım,yolda kuruturum.
Bu gün bol indili,çıktılı bir rota izleyerek Herakleia Antik Kentine varacağım.
Bu egzotik yerde beni neler karşılayacak.Ben ne bulacağımı ve yaşayacağımı tahmin ediyorum ama yine de heyecanlıyım.
Hazırsam yola çıkma vakti gelmiş demektir,hadi Herakleia' ya.....

3 ncü Gün 24 Şubat 2020 Saplı Ada-Akbük-Kazıklı-Gürçamlar-Selimiye-Herakleia Antik Kenti-Kapıkırı:

Saplı Ada'ya Veda.
Arka planda görülen Saplı Ada'dan dün bahsetmiştim.Akşamda tam karşısında kamp yaptım.Şimdi yola çıkmadan önce Saplı Ada hatırası olarak bu fotoğrafı çekip Akbük ve yukarıları doğru yola çıkıyorum.

Akbük Geride Kaldı.
Saplı Ada kamp yerinden Akbük'e doğru 2 km kadar yol aldım,Akbük içine giden yola sapmadan çevre yolundan Kazıklı yönüne yöneldim.Bu yol beni hedefime taşıyacak. Akbük sapağından itibaren hafif olan tırmanış, zirveye yakın iyice sertleşerek devam etti.Zirveye yakın ise geride bıraktığım Akbük' e el sallayıp tepenin öbür yanına geçiş yaptım.
Sabah sabah 5 km'lik bir tırmanış beni biraz açtı.

Kazıklı Koyu.
Tepe noktasından inişe geçtiğimde ise sağ tarafımda Kazıklı Koyu görüş alanıma girdi.Havanın puslu olmasına rağmen nete yakın bir görüntü yakalayabildim.

Kazıklı Köyü.
Bir kaç kilometre gittikten sonra Kazıklı Köyü girişine geldim.Daha önce köye çok girdiğimden bu sefer çevre yolunu kullanmayı tercih ettim ama yine de Kazıklı adının köye nereden geldiğinden bahsedeceğim.

Kazıklı Köy;
Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir. Eskiden yerleşim yokken Yörükler zamanında dağın yamacında kazıklar kullanarak kendilerine çadırlar yapmışlardır.Bundan dolayı mahallenin adı KAZIKLI olarak kalmıştır


Kazıklı-Gürçamlar-Kızılağaç  Yolu.
Kazıklı'dan sonra biraz iniş,sonra Gürçamlar mevkiinde çıkış,iniş ve en son Kızılağaç mevkiinde bir daha çıkış derken orman yolu içerisinde bir süre indili çıktılı yol aldım.Yolun güzel atmosferi olmasa bu kadar indi çıktıya dayanılmaz.

Kahve Molası.
Kızılağaç' ı geçtikten sonra güneş alan, çok uygun bir yerde kendime kahve molası verdim.Önce sabah ıslak olarak çantaya yerleştirdiğim çadırı ve diğerlerini güneşin ve rüzgarın kollarına attıktan sonra cezveyi ocağa sürdüm.
İşte şimdi keyif kahvemi içebilirim.

%10!!!!
Burası Kıyıkışlacık-Milas yolu.
Bu güne kadar bu tür levhaların yanından çok geçtim %16 harici hiç yayınlamamıştım ama bu sefer bu % 10 luk tırmanışı yayınlayacağım.Bu gün bu tırmanışlardan kısa kısa da olsa çok yaptım ve günün son tırmanışı olduğundan buraya girmeye hak etti.
Sarıçay Deltası  ve Bodrum-Milas Havaalanı.
Son tepenin üzerindeyim ve sağ yanımda Bodrum-Milas yolu, daha ileride Sarıçay Deltası ve daha da ileride Bodrum-Milas Havaalanı görüş alanıma girdi.

Ovakışlacık Yolu.
Tepeden kendimi Sarıçay ovasının kuzeydoğusuna saldım.Ovada ilk geldiğim köy Ovakışlacık köyü oldu,sonra da Karakuyu köyü ile beraber Milas-Söke ana yoluna çıkış yaptım.

Euromos Antik Kenti.
Ana yola çıktıktan bir süre sonra Selimiye yakınlarında Euromos Antik Kenti' nin önünden geçtim.Ekim ayının sonlarında Güneybatı Kıyıları Turumda burasını detaylı bir şekilde gezip ve anlattığım için tekrar gezmedim.Kısaca 
Euromos, Muğla'nın Milas ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki antik yerleşim yeri. Euromos'un M.Ö. 8. yüzyılda kurulduğu öne sürülmektedir.
Burayı detaylı gezilmesini şiddetle tavsiye ederim,giriş ücreti yok.

Karacabel Tüneli.
Turumun ilk ve son tüneli olan Karacabel Tünelinden geçmek üzereyim.Tünelin sonunda iniş ile beraber Bafa' ya varıyorum. Bafa küçük bir yer olduğundan tüm eksiklerimi Selimiye' den düzmüştüm,Bafa' dan ise sadece içecek alıp yoluma devam ettim, tabii ki Kapıkırı tarafına.

Herakleia Yolunda....
Evet Herakleia Yolundayım..... Bundan sonra Herakleia Antik Kenti sınırları içine adımımı atmış bulunmaktayım.Egzotik demiştim,daha işin başında kaya oluşumlarından sizlere ip ucu olsun ve Latmos (Beşparmak Dağları) ile Herakleia Antik Kenti tanıtımını yaptıktan sonra Herakleia gecelerine beraber akalım.Latmos (Beşparmak Dağları).
Günümüzde Milas-Söke Karayolu üzerinde yer alan Herakleia’nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları sarp ve ormanlarla kaplı olup Latmos Körfezi’ ni çevirmektedir. Doğal güzelliği ile tanınan bu antik şehre aynı zamanda Latmos veya Latmia ismi de yakıştırılmıştır. Latmos Herakleia' sı en parlak devrini Helenistik Dönem’de yaşamıştır. Özellikle deniz ticareti sayesinde çok zenginleşmiştir. Antik zamana tarihlenen kalıntıları Latmos Dağı' nın Bafa Gölü’ne uzantılarının bulunduğu yerdeki Kapıkırı Köyü ile iç içedir. Beşparmak (Latmos)’ ın Tekerlek Zirvesi 1.375 metredir.
Kaynak: T.C.Turizm Ve Kültür BakanlığıHerakleia Antik Kenti.
Bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’ a 39 kilometre uzaklıktadır. Kent,Antik Çağda Ege Denizi’ nin bir uzantısı olan Latmos Körfezi’ne sahipti. Ancak Menderes Nehri’ nin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bu günkü Bafa Gölü’ne dönüşmüştür. Kent, coğrafi olarak İonya ile Karya sınırında hatta İonya bölgesinde yer almasına rağmen karekter ve tarihi geçmişiyle tipik bir Karya şehri olarak kabul görmüştür.Kent, adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ ten almıştır. MÖ 8' nci yüzyılda adı Latmos iken, Persler zamanında Karia Satrabı Mausolos’ un eline geçmiştir.  MÖ 1' nci yüzyılda denizle ilişkisinin kesilmesi üzerine eski önemini kaybeden Herakleia, ulaşımdaki güçlük nedeniyle Hıristiyan keşişlerin gizlenme yeri olmuştur
Kaynak: T.C.Turizm ve Kültür Bakanlığı.

Şimdi Kamp ve İş  Zamanı.
Turumun 3 ncü gününün akşamı, çok özel ve egzotik anlara başlama zamanı.O yüzden hemen konumumu alıp çadırımı kurdum.Aslında bu anlarda zaman ile yarışıyorum,çadırı kurar kurmaz eşyaları çadıra koydum.
Şimdi ne mi? yapacağım? anlatayım.

Sen Hiç Şubat Ayında Bafa Gölüne Girdin mi?.
 Hayır deyişinizi duydum,g
ünlerden 24 Şubat 2020 gün batmak üzere,Kapıkırı (Herakleia)'ya vardım, yorgun ve terliyim,temizlenme zamanı.Göl kenarındaki tesisin hortumunu ayaklarımda test ettim su soğuk gelince kendimi Bafa Gölü'nün sularına attım. 3 günün terini Bafa Gölü'ne bıraktım, Bafa Gölü rahatsız olmadı.
Bende gölün keyfini sürdüm,dışarıda ise ayazın!!!! ama korunmasını bilerek!!!Kapıkırı (Herakleia)'da Gün Batımı.
Yoluna gitmeye,bu anı yaşamaya,Bafa Gölü'ne girmeye değer.
Yani bu anlar her şeye değer.
Tura çıkmanın bir ince hesabı vardır,ne ile karşılacağını, ne yapacağını, nereden tat alacağını iyi bileceksin,en çok ben biliyorum.
Tur başlangıç yazımda  beni çok özel ve egzotik anlar bekliyor dediğim anlar işte bu anlar idi.Bazı şeyler vardır ki!!! üste para versen yaşayamazsın.Ben bu günlerime şükrediyor ve bu güzel anları doyasıya yaşıyorum.


Herakleia Geceleri.
Herakleia (Kapıkırı),ne diyebilirim ki!!!!!
Bazı şeyler anlatılmak yada yazılamak ile tam  ifade edilemiyor,yaşanmalı.Bulunduğum yerde işletme kapatıldığından çevremde kimse yok. Herakleia' da yalnızım,karşımda Manastır Adası ve manastır kalıntıları, gün batımının tüm güzelliğini yaşadım.
Şimdi gecenin sessizliğini,hafif rüzgarın uğultusunu ve hafiften dalgaların sesini dinlemekteyim.
Gün tamamen battıktan sonra da gecenin tadını çıkardım,burada bana ateş suyum ve radyom yarenlik etti.
Uzun zaman gölün kenarında kaldım,gecenin tadını sonuna kadar çıkardım,zaten ben bunun için buraya gelmiştim.
Ne zaman ki,gecenin ayazı ısırmaya başladı, çadırımın yolunu tuttum,zaten uykum da gelmişti,şimdi Bafa Gölü'ne girmenin rahatlığı ile güzelce uyuyabilirim.

3 ncü Gün 24 Şubat 2020 Saplı Ada-Akbük-Kazıklı-Gürçamlar-Selimiye-Herakleia Antik Kenti-Kapıkırı:68 KmPowered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.