HERAKLEİA YOLUNDA 22-26 ŞUBAT 2020 (4 ve 5 nci Gün Kapıkırı-Herakleia Antik Kenti-Bafa Gölü-Söke-Davutlar-Güzelçamlı-Kuşadası-Selçuk)Geceyi Herakleia Antik Kenti' nin bulunduğu Kapıkırı Köyünde,Bafa Gölü'nün kenarında, Manastır Adasının tam karşısında geçirdim.
Cümle uzun oldu değil mi? 
Tur planlaması yaparken yoldaki güzellikleri göz önünde bulundurarak yol alacaktım, yaptım ama benim en önemli hedefim Herakleia' dı ve ben mutlu sona, amacıma ulaştım,istediğimi elde ettim.
Gün batımını seyrettim,Bafa Gölü'ne gün batarken girip yüzdüm,Herakleia' da,Manastır Adası karşısında kamp kurarak geceyi geçirdim, benden bahtiyarı olabilir mi?
Rüzgar,ayaz derken gece yarısından sonra çok durgun bir hava ile beraber,çok güzel bir uyku uyudum.Bu gün Herakleia Antik Kenti,Kapıkırı' ndan ayrılıp Bafa Gölü kenarından Söke istikametine yol alacağım.Sonra bir başka güzelliğe devam,eh o zaman yola çıkayım ben.

4 ncü Gün 25 Şubat 2020 Kapıkırı-Herakleia-Bafa Gölü-Söke-Davutlar-Güzelçamlı:

Herakleia Sabahı.
Saat 06:30 gibi uyandım,çadır içi toparlanma,çadırı toplayıp rüzgara serme derken hava aydınlanmadan kahvaltıya başladım.Ben kahvaltımı yaparken güneş daha Latmos (Beşparmak) Dağlarının ardından doğmamıştı,kızıllığı Bafa Gölü'ne vuruyordu.O anı değerlendirip bu fotoğrafı çekerken de bir balıkçı kardeşimiz akşam bıraktığı ağları toplamak için teknesi ile yola çıkıyordu.

Herakleia Antik Kentine Veda.
Hazırım,yola çıkma zamanı,bu gün uzun  bir gün olacak.
Herakleia Antik Kenti' nden ayrılmadan önce kamp yerimde bir fotoğraf alıp yola çıkıyorum.


Herakleia Antik Kenti.
Bir önce ki yazımda anlattığım Herakleia Antik Kenti' ni kısaca hatırlayıp yoluma devam edeyim.

Herakleia Antik Kenti;Bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’ a 39 kilometre uzaklıktadır. Kent,Antik Çağda Ege Denizi’ nin bir uzantısı olan Latmos Körfezi’ne sahipti. Kent, coğrafi olarak İonya ile Karya sınırında hatta İonya bölgesinde yer almasına rağmen karakter ve tarihi geçmişiyle tipik bir Karya şehri olarak kabul görmüştür.Kent, adını ünlü mitoloji kahramanı Herakles’ ten almıştır.
Kaynak: T.C.Turizm ve Kültür Bakanlığı.

Latmos (Beşparmak Dağları ).
Bir önceki gün anlattığım Latmos Dağı'na da kısaca değinerek Herakleia Antik Kenti' ni geride bırakıp Bafa Köyüne varıyorum.
Latmos (Beşparmak Dağları;Günümüzde Milas-Söke Karayolu üzerinde yer alan Herakleia’ nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları sarp ve ormanlarla kaplı olup Latmos Körfezi’ ni çevirmektedir. Beşparmak (Latmos)’ ın Tekerlek Zirvesi 1.375 metredir.
Kaynak: T.C.Turizm Ve Kültür Bakanlığı

Bafa Gölü Ve Kahve Zamanı.
Bafa Köyü vardıktan sonra  Milas-Söke ana yolunda Bafa Gölü'ne paralel yol almaya başladım.Bu gün bir kaç saat daha Bafa Gölü ile beraberim.Yönüm kuzey,kafadan rüzgar almaya başladım ama sorun yok.
Şimdi Bafa Gölü seyir yerinde kahve molası verme zamanı.Kahvemi yudumlarken,Bafa Gölünü tekrar seyrettim,sonra da Bafa Gölü'nü tekrar hafızamda canlandırdım.

Bafa Gölü.
Bafa Gölü (Çamiçi Gölü olarak da bilinir, eskiden Vafi Denizi),Ege Bölgesi' nin en büyük gölüdür. Bafa Gölü,Büyük Menderes Nehri  deltasının güneydoğu kesiminde, Menteşe Dağlarının içine sokulmuş sığ bir tatlı su gölüdür. Yaklaşık 60 km²'lik yüzölçüme sahip olan Bafa Gölü'nün denizden yüksekliği 2 metre, en derin bölümü 21 metre, uzun ekseni 16 km ve en geniş yeri 6 km'dir. 
Aydın ve Muğla  il topraklarında yer alır.
 Eski zamanlarda Ege Denizi' nin  bir parçası olan göl Büyük Menderes'in taşıdığı alüvyonlar   ile birlikte, kıyıdan kilometrelerce içeride kalmıştır. Bugün Büyük Menderes Nehrinin Ege Denizine döküldüğü alandan yaklaşık 17 km uzaklıktadır.

Büyük Menderes Nehri.
Bafa Gölü boyunca yol aldım,Bafa gölü gözden kaybolunca az bir tırmanış ile Didim kavşağına geldim.Buradan 4 km'lik bir iniş ile Büyük Menderes Nehri'nin oluşturduğu Söke Ovasına vardım. İlk durağım Büyük Menderes Nehri üzerindeki köprü oldu.Yine balık avlayanlar yoktu,bende nehri albümüme koyup kendimi Söke Ovasında karşıdan gelen rüzgarın kollarına saldım.


Büyük Menderes; Batı Anadolu’ nun en büyük nehridir ve Menderes Havzası’ nın ana sulama kaynağıdır. Küfi Suyu ve Banaz Çayı kollarının birleşmesiyle oluşur ve Ege denizine dökülür. Uzunluğu 548 km’dir. Büyük Menderes ovası bataklıkları kurutulduktan sonra Türkiye’ nin en verimli alanlarından birisi olmuştur. 

Söke Ovası Yolculuğu.
Söke Ovasında rüzgara karşı kaç kilometre yol aldığımı yazmama gerek yok,ovada şiddetli rüzgara, hele karşıdan gelen rüzgara maruz kalmayı en iyi benim gibi uzun turcular bilir.Söke tabelasına vardığımda soğuk ve rüzgardan yüzüm haşlanmış vaziyetteydi. 

Söke'nin içi biraz olsun rüzgardan korunmamı sağladı.

Ağaçlı Rampası.
Bu gece Güzelçamlı' da kamp yapacağım, oraya gitmek için %10 eğime sahip Ağaçlı rampası çıkılmalı.Ben de öyle yapıyorum ama Söke Ovası beni yıpratmış olacak ki, rampayı zorlanarak çıktım.
İniş mi? inişler her zaman iyidir.

Güzelçamlı Kampı.
Davutlar içinde akşam ve sabah için ihtiyaçlarımı giderdim.Güneş Dilek Yarımadası üzerinden batmadan Güzelçamlı' ya ulaştım.Bir kaç alternatif kamp yeri içinde daha önceleri de bir çok kez kamp yaptığım yere çadırımı gün kavuşmadan kurdum.
Bu gece burası bana ev sahipliği yapacak, yakında tuvaleti ve suyu da var,bu iyi bir şey ve yer korunaklı.Zaten burası Jandarma devriye alanı içinde olduğundan daha ben yemeğimi yerken ziyarete geldiler,daha da emniyetteyim vesselam..

Güzelçamlı Geceleri.
Herakleia Yolunda bu gece 4 ncü ve son gecem.Günü batırırken yemeğimi yedim,jandarma kardeşlerim burada olduğumu biliyor,ara sıra geçerken kontrol ederler.Bu gece rüzgar yok,soğuk ta yok, ben nasibimi 1 ve 2 nci günlerde fazlası ile aldım.Bu günde karşıdan aldım, olsun artık.
Çok güzel 4 gün geçirdim Herakleia Yolunda.Bu gece bunun keyfini sonuna kadar sürmeliyim dedim ve öylede oldu.Radyomun (MP 3 Çalarlı) çaldığı özel yüklediğim, sevdiğim parçalar eşliğinde hafiften hafiften ateş suyu arkadaşlığı ile geceyi geçirdim.
Dışarıda hareketsizlikten iyice üşüyünceye kadar kaldım,sonra sıcak çadırımın ve uyku tulumumun içine attım kendimi.
Vakit de zaten gelmiş,şimdi uyku zamanı, yarın son gün.

4 ncü Gün 25 Şubat 2020 Kapıkırı-Herakleia-Bafa Gölü-Söke-Davutlar-Güzelçamlı: 84 kmPowered by Wikiloc

5 nci gün 26 Şubat 2020 Güzelçamlı-Kuşadası-Selçuk:

Güzelçamlı Sabahı.
Gün doğmadan uyandım,hemen çadırı toparlayıp rüzgara çıkardım ve sabah kahvaltımı bitirdiğimde hala güneş doğmamıştı.Kış aylarında turlar maalesef bu şekilde oluyor,geceler uzun çünkü.Saat 07:30 gibi hazır olduğumda ancak güneş doğmaya başlamıştı.

Güzelçamlı' ya Veda.
Kahvaltıdan sonra yolda yapamayacağım kahvemi de yapıp öyle yola çıkmak istedim. Bu arada da güneş kendini göstermeye başladı.
Kahve faslı da bittikten sonra yola çıkmaya hazırım ve Güzelçamlı' da kamp yerimden ayrılırken bir ayrılık fotoğrafı alıp yola çıkıyorum.

Güzelçamlı.
Güzelçamlı benim en gözde yerlerimden biri,yılda bir kaç defa muhakkak giderim ama bisiklet ile ama araba ile.
Aydın Büyük Şehir Belediyesi sahil şeridini çok güzel yaptı,inşallah kıymet bilinir ve hep böyle kalır.Biraz Güzelçamlı' dan bahsetmek isterim.

Güzelçamlı;
 Aydın ili sınırları içinde,Kuşadası'nın  kıyı şeridi üzerinden 25 km. güneyinde, Dilek Yarımadası- Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 'na  komşu bir sahil beldesidir. Sürekli yerleşik nüfusu 10000 kadar olup, turizm sezonunda bu nüfus yazlık sahipleri ile yaklaşık 50000`e, turistlerle birlikte de daha fazlasına erişmektedir. Güzelçamlı, birçok turistik belde ve merkezden farklı bir turizm potansiyeline ve çeşitliliğine sahiptir. 30 Km`ye yakın bir kıyı şeridi içinde plajlarda ve koylarda sörf, yelken, kano, su kayağı, balık avcılığı tekne turları yapma imkanları mevcuttur. Güzelçamlı' yı çevreleyen Dilek Milli Parkı ve Samsun Dağları ise gerçek anlamda bir cennettir.


İl Sınırındayım.
Bu gün rüzgar karşıdan  hafif esiyor daha fazla hızlanmadan ve İzban saatlerine uygun olarak Güzelçamlı-Kuşadası arasını çok hızlı aldım. Kuşadası'nda kısa bir ihtiyaç molası verip seri vaziyette Kuşadası-Selçuk arasındaki kısa rampayı tırmandım ve rampanın sonunda İzmir il sınırlarına girmiş bulunmaktayım.

Ağaçlı Yol- Selçuk.
Kuşadası-Selçuk arası inişimi de yaptıktan sonra kendimi ana yola paralel ağaçlı yola attım.Bir kaç kilometrelik bu yol günün son kilometrelerinde bana ilaç gibi geldi.Çok seri vaziyette Selçuk'a vardım.

Eve Dönüş.
Herakleia Yolunda adını verdiğim turumu Selçuk'ta nihayete kavuşturdum.Bana göre rüya gibi bir tur oldu,çok güzel beş gün yaşadım.Planladığım turu güzel bir şekilde tamamladım, 12:11 hareket saatli İzbana harekete 5 dakika kala vardım ve fotoğrafta görüldüğü gibi yerimi aldım.
Selçuk-Tepeköy ve sonrasında Şirinyer' de İzbandan inerek evime kavuştum.
22 Şubat 2020 de başlayıp ilk iki günü acı soğuk ve şiddetli rüzgar ile geçen,3 ncü günü Herakleia Antik Kenti (Kapıkırı)'de Bafa Gölü'ne girerek taçlandırdığım Herakleia Yolunda turumun,4 ve 5 nci gününü ise bu bölümde kaleme aldığım şekli ile bitirdim.
Herakleia Yolunda adını verdiğim turum son buldu,sıra nerelerde, bir sonraki yazılarımda.

5 nci gün 26 Şubat 2020 Güzelçamlı-Kuşadası-Selçuk:37 kmPowered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.