HUYSUZ İHTİYAR VE ÖZGÜR ADAM 02-04 ŞUBAT 2020 (İzmir-Urla-Tatar Köprüsü-Ildırı-Barbaros-Kocagöl)


 Şerif ağabeyime geçen yıl bisikletle kamplı tur için söz vermiştim,olmadı,zamanı uyduramadım.Verdiğim söz hep aklımdaydı, gerçekleştirmek istiyor,zamanı yaratmaya çalışıyordum.Ama Şerif ağabey rahatsızlanıp doktor amcalar bisikleti yasaklayınca sözüm havada mı kalacak derken,Şerif Ağabey ATV' ye geçiş yaptı.
Ben de öyle olmadı, bari böyle olsun planlaması ile bisiklet ve ATV' li bir kamplı tur planladım ve sözümü yerine getirdim.
Huysuz İhtiyar Şerif Kılavuz ile Özgür Adam Şafak Omaç' ın serüveni de böylece başlamış oldu.
Bisiklet ve ATV, bir arada nasıl olur sorusu kafaları kurcalamasın.İnsan istedikten sonra her şey olabilir,yeter ki istesin.Yol planlamasını ve mola yerlerini planladık,
kamp yerleri de hazır,bir tek yola çıkma zamanını kollamak kaldı.İşin püf noktası yol boyu yakın takip olmayacak,mola yerlerinde kararlaştırdığımız saat diliminde bulunacağız.
Havalar bir kaç günlüğüne müsaade edince yola çıkmaya karar verdik.

1 nci Gün 02 Şubat 2020 İzmir-Güzelbahçe-Urla İskele-Gülbahçe-
Tatar Köprüsü;

Tura Başlama Zamanı.
Şerif Kılavuz ağabey ile 09:30' da Üçkuyular iskelede buluşma sözü verdim.Dediğim saatte iskeleye vardığımda bizim Huysuz İhtiyar benden önce gelmiş, sabırsızlık ile beni bekliyordu.Hal hatır sormadan sonra ilk mola yeri olan Güzelbahçe'de buluşmak üzere yola çıktık.

Urla İskele...
Güzelbahçe'de çay,kahve molası verdik, biraz dinlenip muhabbet ettik,sonra Urla iskele girişinde buluşmak üzere sözleştik.Urla iskele'ye vardığımızda saat 12:30 civarıydı.Zaten öğle molasını burada vermeyi düşündüğümüzden molayı uzun tutup balık ekmek,köfte ekmek gibi şeyler ile yemek işini halledip tekrar yola çıktık ama bu sefer mesafeleri koruyarak yol alacağız, Huysuz İhtiyar beni uzaktan takip edecek.

İskenderin Köprüsü.
Urla iskeleden ana yola çıkıp İçmeler tarafına yol aldık.İçmelerde göreceğimiz  bir yer var İskenderin Köprüsü.Burada kısa bir fotoğraf molası verdik,ben çok fotoğraf çekip arşivime koydum, buraya da ilk defa Şerif Ağabeyimin fotoğrafını koyarak yola devam ettik.
Tatar Köprüsü Yolu.
İçmeler'den Karaburun kavşağına kadar serbest sürüş yapıp Gülbahçe' ye giriş yaptık. Gülbahçe bizim ikmal noktamız,burada tüm eksiklerimizi tamamladık ve tekrar kavşağa geri dönüp geceyi geçireceğimiz, kamp yapacağımız Tatar Köprüsü yoluna giriş yaptık.


Tatar Köprüsü.
Tatar Köprüsü kavşaktan 8 kilometre içeride,burayı kısa zamanda aldık.Huysuz İhtiyar Şerif Kılavuz ağabeyim buraya ilk defa geliyor ve hayran kaldı.Ona köprüyü hangi açıdan daha iyi görebileceğini gösterdikten sonra bende yanına kahve malzemelerimi alıp geldim ve Tatar Köprüsü hakkında küçük bir brifing verdim.
Tatar Köprüsü;
Urla ilçesinin, Zeytinler köyünden, Kokar Koy’a gidiş yolundadır. Zeytinler köyünden yaklaşık 1 km. uzaklığında eski faal yol üzerinde iken otoyol açılması nedeniyle kullanılmaz olan köprüdür.
Tatar çayının üzerinde olduğundan TATAR KÖPRÜSÜ diye adlandırılan köprünün, Zeytinler köyüne yakınlığı nedeniyle ZEYTİNLER KÖPRÜSÜ ayrıca Kokar Koy yolu üzerinde olduğundan da ayrıca KOKAR KOY KÖPRÜSÜ diye de anılmaktadır.
Halen sağlam ve kullanılabilir durumdadır. Yapımı hakkında kesin bilgi yoktur.Yaklaşık 30 m. Yüksekliğinde 5-6 m. Genişliğindedir. Büyük köprünün hemen ilerisinde yıkık küçük bir köprü daha vardır.

Tatar Köprüsünde Kahve Zamanı.
''Kahveyi içeceğin yer çok önemli olduğu kadar keyfinde yerinde olmalı''.
Bunların hepsi bir araya geldi şimdi Şerif Ağabey ile beraber kahvelerimizi yudumlayabiliriz.
Tatar Köprüsü Kamp Yeri.
Tatar Köprüsü ziyaretimizi yaptık, kahvemizi de içtik saat 16:30 gibi kamp yapacağımız Tatar Köprüsünün hemen üst tarafındaki yağmur göleti tarafına geçtik.Çadır yerlerini ayarlayıp, çadırlarımızı da kurduktan sonra günün kamp fotoğrafını da albüme koyduk.
Şimdi kamp yaşantısına geçebiliriz.

Kamp Ateşi de Tamam.
Bir kısım odunu Şerif Ağabey yoldan toplamıştı,yakınlardan da bir sürü odun ayarladık.Ayarladığımız odunlar gece yarısına yetecek kadar olunca ateşimizi yaktık. Doğadasın ve kamp ateşin var ve üstelik kış aylarındasın tabii ki en güzel şey sucuk ekmektir bizde onu yaptık.
Sonra gece yeni başlıyor deyip,çerezlerimizi ve meyvelerimizi hazır edip Dimitri' yi de muhabbetimize ortak ettik. 

Tatar Köprüsü Gecesi.
Ateşimiz gece yarısına,odunlarımız bitinceye kadar yandı.Ateşin etrafında ben Özgür Adam ve Şerif Kılavuz Huysuz İhtiyar güzel güzel muhabbet ettik.
Bu gün güzel
,dakik ve muazzam bir ölçüde yol aldık,hiç aksilik ve sorun yaşamadan,1 nci gün kamp yapacağımız Tatar Köprüsüne kadar geldik ve Tatar Köprüsünde kamp yaptık.
ATV ve Bisiklet nasıl birlikte yol alır sorusuna cevabımız insan isteyince olur, ama önce uyum gerek.
Gece yarısına yakın ateş sönünce üşümeye başladık, tabii ki de uyku da geldi.
Herkes çadırlarının yolunu tuttu,sabah ola hayır ola.

1 nci Gün 02 Şubat 2020 İzmir-Güzelbahçe-Urla İskele-Gülbahçe-
Tatar Köprüsü;61 km

Powered by Wikiloc

2 nci Gün 03 Şubat 2020 Tatar Köprüsü-Germiyan-Ildırı-Barbaros-
Koca Göl;

Tatar Köprüsü Sabahı.
Sabah ayazında gün ışımadan uyandık.İlk işimiz gecenin nemini alan çadırlarımızı havalandırmak oldu.Sonrada kahvaltı işine giriştik.Bu sabah lodos şiddetini biraz arttırmış ve kara bulutlar her yanımızı sarmış vaziyetteydi.
Biz kahvaltımızı bitirdik,toparlanma aşamasına geçtiğimizde güneş bazen bulutlar arasında görünür gibi yapmaya başladı. 

Veda Zamanı.
Her şey tamam yola çıkacağız ama önce veda fotoğrafı alalım istedik ve aldık.
Bu turun en anlamlı ve en güzel fotoğraflarından biri olarak kalacak bu fotoğraf.

Özgür Adam ve Huysuz İhtiyar bir arada.

Ayrılık Vakti.
2 nci güne başlamak için tam yola çıkacağız ATV isyan etti,maalesef arızalandı.Orada uğraştık, yapamadık ATV' yi,Şerif Ağabey Baattin ŞİMŞEK'ten yardım istedi, oda olumlu cevap verince Şerif ağabey beni azat etti.
Saat 11:00 gibi yanından ayrıldım.
Şerif ağabey için güzel giden bir günün ardındaki ikinci gün arıza ile başladı,geri dönmek zorunda kaldı.Üzülme be Şerif Kılavuz  ağabey bizde başka planlar yaparız.Nasılsa ATV ile Bisiklet bir arada oluyormuş, biz bunu ispatladık.Ama bunun için en büyük etken kişilerin birbirini anlaması değil mi?
Huysuz ihtiyar ve Özgür Adam burada ayrılmak zorunda kaldı, ben tek devam edeceğim.


Germiyan-Yalı-Ildırı Yolundan.
Huysuz İhtiyar'dan ayrıldım ama içim rahat değil.Böyle çıktım yola ve Uzunkuyu ile birlikte Çeşme yoluna çıkıp kuvvetli lodosa karşı yol almaya başladım. Germiyan,Yalı taraflarında da sol yanımı dövdü lodos.
Ildırı' ya kadar ise arkadan ittirdi.

Ildırı-Barbaros Yolu.
Turu ilk planladığımda 2 nci gün için Balıklıova düşünmüştüm ama Şerif Ağabey'in ATV' si sorun çıkarınca Balıklıova' dan vazgeçtim bu gece Koca Göl'de kamp yapacağım, bunda lodosunda büyük etkisi var.O yüzden yönümü Barbaros tarafına çevirdim.

Mola Zamanı.
Bu gün öğle yemeğini bisküvi ile yolda geçiştirdim ama kahveyi geçiştirecek değilim.
Ildırı-Kadıovacık arasında Kadıovacık' lı Kara Ahmet'in yerinde kahve molası için durdum,kendi de oradaydı,biraz muhabbet ettik.O işlerini hallederken ben de kahvemi yudumladım.
Buradaki doğal kaynak çeşme suyu yolda olanlar için bir kurtarıcı gibi,hiç bir zaman kesilmez.

Barbaros Köyü.
Mola yerinden Kadıovacık köyüne kadar orman içinden tırmanış yaptıktan sonra Barbaros köyüne iniş yaptım, buradaki ilk durağım Çanakkale Şehitleri Anıtı oldu.
Üzerinde 36 ismin yazdığı anıt, Barbaros’tan Çanakkale Savaşı’na giden ve dönmeyenleri simgeler. Çünkü savaştan sadece 4 kişi geri gelmiş, diğerleri şehit olmuştur.
Sonra köy içerisine geçip eksiklerimi tamamladım.

Koca Göl' e Varış.
Şerif ağabeyimi yoldayken bir kaç kere aradım, saat 14:30 gibi Baattin ile buluşmuşlardı,onu Baattin' e teslim ettim,şimdi içim dahada rahatladı. En son Koca Göl ' e vardığımda 
ATV' yi Urla'ya çektiklerini öğrendim.Şimdi içim bir kat daha rahat, günün geri kalanı daha farklı olacak.Onlar ATV' yi yaptırırken bende kamp hazırlığına girişeceğim.


Koca Göl (Çamlık Göl).
En son Aralık ayının ilk haftası  ziyaret etmiştim Koca Göl' ü ve yine kamp yapmıştım,şimdi yine ziyaret ediyorum.Şiddetli lodos altında iki gölde de kısa bir gezinti ve fotoğraflama yaptım, Kazları da ziyaret ettim.
Burada iki göl var,ikisi de bir birinden güzel, araları 100 metre kadar.

Kamp Yerim.
Göl ziyaretimden sonra Koca Göl'ün hemen yanında bulunan Çamlık Göl restaurantın bahçesine geçtim.Burada görevlinin yardımıyla en az rüzgar alan yere çadırımı kurdum.Ben çadırı kurmaya başladığımda lodos hızını iyice arttırmıştı ama bu gece limon çamları benim rüzgar kesicim olacak.

Koca Göl Gecesi.
Öğlen yemeğim bir bisküvi olunca akşam olmadan karnımda iyice acıktı,fazla oyalanmadan rüzgarın az hissedildiği alanda akşam yemeğimi erkenden yedim.Yemek bir nebze olsun beni kendime getirmeye yetti,şimdi kendimi daha dinç hissediyor ve rüzgar daha az etkiliyor.
Limon çamlarının rüzgar kesiciliği sayesinde radyomun eşliğinde çadır dışında uzun zaman geçirdim,sonra da uykuya daldım.
Lodos 02:00 gibi buraları terk etti ve ardından soğuk bir gece başladı.Uyku tulumunun içinde adeta kayboldum, çadır ise kısa süren yağmurun ve ardından bastıran nemli hava sayesinde sırılsıklam oldu.
Ama ben buna sıkılmadım, aksine sevindim, sabah beni güzel bir doğa olayı bekliyor......

2 nci Gün 03 Şubat 2020 Tatar Köprüsü-Germiyan-Ildırı-Barbaros-
Koca Göl;44 km


Powered by Wikiloc

3 ncü Gün 04 Şubat 2020 Koca Göl-Tatar Köprüsü-Urla-İzmir;Koca Göl Sabahı.
Evet sabaha doğa olayı ile uyandım,daha doğrusu daha gün aydınlanmadan uyandım.
Nedir bu doğa olayı? Sabaha karşı hava iyice soğumuştu ve üşümüştüm. Hava sıcaklığının suyun sıcaklığından daha düşük seviyeye düşmesi  nedeniyle suyun buharlaşması  böyle bir doğa olayı meydana getirmekte.Aralık ayında da aynı yerde aynı olayı yaşamıştım.
Çadırım sırılsıklam,ama ben hiç telaş etmeden çadırımı topladım ve paketledim, sonra müsait bir yer de çadırı kuruturum.Hava çok nemli o yüzden kahvaltımı da Uzunkuyu' da  yapacağım.

Koca Göl'e Veda.
Sisler,puslar,doğa olayları diyarı Koca Göl' e veda zamanı.Bu anı belgeleyip kahvaltımı yapacağım Uzunkuyu Köyüne hareket diyorum.

Tatar Köprü Yolu.
Uzunkuyu köyünde kahvaltımı yaptım, kahvedekiler ile biraz sohbet ettim, havadaki nem azalmaya ve biraz  ısınmaya başlayınca da yola çıktım.
Kahvemi her zaman ki yerimde içeceğim.

Kahve Molam.
Her zamanki yerim Tatar Köprüsü ve ben sabah kahvemi bu güzel manzara eşliğinde yudumlarken bisikletim Karatay ise beni usluca köprü üzerinde beklemekte.

Yola Çıkma Zamanı.
Kahvemi içtikten sonra Tatar Köprüsünden ayrılıp 8 kilometre sonra ana yola çıktım ve İzmir istikametine yol almaya başladım.Urla' ya gelince Şerif Ağabeyimi bir daha aradım,akşam ATV 'yi yapamamışlar,bu gün olacakmış,kendisi İzmir'den Urla'ya geliyormuş.
Yolumun uzun olması ve ATV tamiri ne kadar süreceğini bilmediğimizden ben eve doğru yoluma devam ettim.
Tur Sonu.
Turcu her fırsatı değerlendirmelidir, rüzgar ve güneş kurtarıcıdır hele sırılsıklam bir sabahtan sonra!!!!
Ben de Güzelbahçe'ye vardığımda öğle molası için zeytinliklerin altını seçtim,ben bir şeyler atıştırırken çadırımdan,çadır altlığına,parkama kadar her şeyimi güzelce havalandırdım.Kuruması gerekenleri kuruttum.
Bu fotoğraf ile de turun sonuna gelmiş bulunuyorum.
Huysuz İhtiyar Şerif Kılavuz Ağabey ile ben Özgür Adam Şafak Omaç 3 gün önce yola çıktık.Güzel bir günün sonunda Tatar Köprüsünde kamp yaptık.İkinci günü ATV arızası Şerif ağabeyimin geri dönmesine neden oldu,ben ise turu tamamladım.
Ama bu böyle bitmez, Şerif ağabey ile başka zaman yine yol alır, yine kamp yaparız,yeter ki ALLAH sağlık versin.
Ben akşam üzeri evime vardığımda Şerif ağabeyde ATV 'yi yaptırmış evine varmış.
Tura beraber başlayıp, aynı anda bitirdik gibi bir şey oldu.

3 ncü Gün 04 Şubat 2020 Koca Göl-Tatar Köprüsü-Urla-İzmir;62 kmPowered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.