BAHARA MERHABA 15-19 MART 2020 ( 5 nci Gün Hisarönü-Datça Yarımadası-Balıkaşıran Geçidi-Emecik-Datça)
Geceyi Hisarönü' nde sahilde,sessiz,sakin,kimsenin olmadığı tabii ki sahibinin izni İle Çatlak Kamping te geçirdim.Sessizliğin hüküm sürdüğü bu yerde rüzgarın hafif esintisi bana ninni gibi geldi.Kaliteli bir uyku uyuduğumu söyleyebilirim.
Biyolojik saatimin bana söylediği saatte yine uyandım ve gün doğumu eşliğinde kahvaltımı yaptım, toparlandım ve güne başlamaya hazır hale geldim. 
İnsana özellikle mevsiminde huzur veren bu bölgeden biraz bahsetmek isterim.

Hisarönü;kendi adıyla anılan körfezin uç noktasındadır. Köy ana yoldan biraz içeridedir.Denizi sığ, kumu kiremit rengi olan Hisarönü, Marmaris’in kalabalığından uzak sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin seçeneklerinden biridir. Hisarönü’ nün her zaman esintili nemsiz havası ve temiz suyunun astım ve kalp rahatsızlıkları olanlara iyi geldiği biliniyor. 

5 nci Gün 19 Mart 2020 Hisarönü-Balıkaşıran Geçidi-Emecik-Datça:

Kamp Yerime Veda.
Gece bana ev sahipliği yapan Çatlak Kamping teki yerimden ayrılmadan önce anısına bir fotoğraf alıp hedefim olan Datça yönüne doğru yola çıkıyorum.


Hisarönü Körfezi.
Kamp yerinden ayrıldıktan sonra yol ayrımından Datça yönüne dönüş yapıp Çubucak Orman Kampı bölgesine geldikten sonra tırmanmaya başladım.Tırmanış anında sol yanımda görüntüde uzakta olan Hisarönü bölgesine el sallayıp veda ettim.Hemen altımda bulunan bölge ise Çubucak Orman Kampı,dün uğramıştım günü birliğe açık,sezon itibari ile kamp için kapalı idi.

Balıkaşıran Geçidi Göründü.
Kamp yerimden itibaren 14 kilometre kadar küçük indili çıktılı vaziyette yol aldım.Günün bu saatlerinde rüzgar etkili olduğu gibi hava da soğumaya başladı.Şimdi Balıkaşıran Geçidinin tam altındayım, önümde 4 kilometrelik bir tırmanış var,üstelik rüzgara karşı.
Ege Denizi Ve Akdeniz.
Balıkaşıran' da Ege Denizi ve Akdeniz'i bir arada görebilirsiniz derler ya işte o ana bu an.Arkaya dönüp baktığımda sol taraf Ege Denizi,sağ tarafım ise Akdeniz.
Bu bölgede rüzgar şiddetini iyice arttırdı ve çok terliyim,geçide varmadan hemen rüzgarlığı giydim,buff değişikliği yapıp kafamı da sağlama alıp geçide vardım.

Balıkaşıran Geçidi.
Turumun ilk ve son geçidi olan Balıkaşıran Geçidi' ndeyim. Rüzgarın etkisinden fazla oyalanmadan Balıkaşıran Geçidi hatırası alıp  Yarımada da Datça yönüne yol almaya devam ederken Balıkaşıran' dan da bahsetmek isterim.
Balıkaşıran: Datça sınırlarının başladığı, Datça'ya 40 km mesafede aynı zamanda yarımadanın en dar kısmıdır.Akdeniz ve Ege Denizi bu noktadan görülebilmektedir.İki deniz arasında mesafenin 500 metre kadar oldu söylenmektedir.En tepe noktasında ise 350 rakıma sahip Balıkaşıran Geçidi vardır.

Mola Zamanı.
Sert rüzgara karşı savrulmamak için dikkatlice 10 kilometre kadar iniş yaptım.
Emecik rampaları  gelmeden bir kaç kilometre önce her zaman akan bir iyilik sahibinin yapmış olduğu çeşme başında mola verdim.Ben kahvemi yudumlarken üzerimi komple çıkarıp rüzgarın insafına bıraktım,bende kuru kıyafetlerle dinlenmenin keyfini çıkardım.
Burada işi biraz daha uzatarak bir şeyler de atıştırdım.


Datça Yolundan.
Sağım Ege Denizi,Gökova Körfezinin tüm güzelliklerini gördüm,karşıda Ören bana bakıyordu, sol yanım ise Akdeniz.... Bir ara yarımada da yol alıyorsun Şafak bir deniz manzarası dahi albüme koymadın diye düşünürken Aktur bölgesinden geçerken bu iki güzel fotoğrafı sayfama taşıdım.

Datça.
Emecik rampaları ve Emecik köyünü de geçtikten sonra düz bir yolda yol aldıktan sonra artık Datça girişindeyim.Şimdi biraz Datça'dan bahsetme zamanı.
Datça;20800 nüfusa sahip, Datça yarımadasında Muğla iline bağlı bir ilçedir.
Mahalleleri, Reşadiye, Eski Datça'dır. Kasaba Datça olarak yeniden adlandırılan ve 1928'de İskele Mahallesi'ne taşınmadan önce ilçe merkezine dönüştürülen Reşadiye, orijinal idari merkezdi. Eski Datça Ve Can Yücel.
Datça merkeze girmeden  önce Eski Datça'ya girip kısa bir ziyaret ve gezi yaptım.

Eski Datça;Antik Datça, Muğla ili Datça ilçesine bağlı 583 nüfuslu bir mahalledir. Datça Yarımadasında, antik çağlardan beri üzerinde yaşam süregelen tek mahalledir. Eski Datça, yarımadanın ilk merkezlerinden biri olmakla birlikte, tarihi MÖ 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır.
Can Yücel;
 Modern Türk şairidir. Kullandığı kaba ama samimi dil ve bariton sesiyle okuduğu şiirlerle Türk Edebiyatı' nda farklı bir tarz yaratmıştır. 7 yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel'in oğludur.

Datça İskele Ve Son Anlar.
Eski Datça gezimi yaptıktan sonra Datça merkeze yöneldim ama önce otogara uğramam gerek.
Bahara Merhaba Turumu 6 gün planlamış, planımda yarımadanın ucuna kadar gidişim ve dönüşüm  vardı,yarın akşam dönecektim ama koronavirüs salgını nedeni ile bileti aldığım firma seferlerini iptal ettiğini bildirince turumu bir gün geriye çekip başka firma ile  bu gece eve dönmeye karar verdim.
6 gün olmadı, 5 gün oldu fark etmez. Güzel bir Bahara Merhaba Turu yaptım,koronavirüs salgını gibi bir illet ile meşgulken böyle bir tur yapmam doğru mu?,yanlış mı? tartışılır.
En iyisi ben bir an önce evime dönüp,işi tadında bırakayım.
Allah sağlık verdiği sürece tur her zaman yapılır, yeter ki bu illetten ülkemiz ve dünya olarak bir an önce kurtulalım.
Sağlıcakla kalalım diyorum.

 5 nci Gün 19 Mart 2020 Hisarönü-Balıkaşıran Geçidi-Emecik-
Datça:57 KMPowered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.