ZAFERE GİDEN YOL (Ankara-Mangal Dağı-Polatlı-Duatepe-Metris Tepe-İntikamtepe-İnönü-Söğüt-Eskişehir-Afyonkarahisar-Zafer Yolu-Kocatepe-Zafertepe-Dumlupınar-İzmir)Sakarya Meydan Muharebesi 23 Ağustos 1921-13 Eylül 1921
Birinci İnönü Muharebesi 6-11 Ocak 1921
İkinci İnönü Muharebesi 23 Mart-04 Nisan 1921
Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebesi 08-15 Nisan 1921
Kütahya,Eskişehir Muharebeleri 08-21 Temmuz 1921
Büyük Taarruz Ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 26-30 Ağustos 1922
İzmir'in Kurtuluşu 09 Eylül 1922

ZAFERE GİDEN YOL;Gezginim,bisiklet turcusuyum, kampçıyım,cennet vatanımın her noktasını geziyorum.Madem ülkemin güzelliklerinde yol alıyorum niye yakın tarihimize ışık tutan yerlere, şehitliklere, anıtlara, müzelere, manevi olgunun yüksek olduğu bölgelere proje çalışması yapmıyorsun Şafak diye kendime soru yönelttim.Cevabı yine kendim verdim;niye olmasın.Zaten gönlümde yatan da buydu.Ve her yıl benim için çok anlamlı bir projeye imza atmayı kendime ilke edindim,2015 yılı benim için milat oldu.
2015 Yılında Büyük Taarruz Bisiklet Turuna Katıldım.
2016 yılında sağlık problemleri nedeni ile durağandaydım.
2017 yılında Gelibolu Yarımadası Şehitlere Saygı Turumu yaptım.
2018 yılında İstiklal Yolundan Zafer Yoluna projemi yaptım.
2019 yılında Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemi Ferdi Kızıl kardeşimiz ile beraber gerçekleştirdik.

2020 yılı içerisindeyiz, benim projem hazır. 
Diğer projelerimde olduğu gibi bu projem içinde yoğun  hazırlık safhasını çoktan bitirdim.2 yıllık çalışmanın meyvelerini toplama zamanı geldi.
20 Haziran 2020 tarihi itibari ile Zafere Giden Yol projeme başlıyoruz.Bu anlamlı projemde Ferdi Kızıl kardeşimde yanımda olacak,yoldaşlık yapacak, katkıda bulunacak, kendisini yanımda görmek bana her zaman güç vermiştir.
Çok özel çalışma sonucunda projemin ismini adına yakışır şekilde
ZAFERE GİDEN YOL  olarak belirledim. Tarihçi değilim, tarihi de yeniden yazacak değilim,amacım yakın tarihimize ışık tutan ve bu günlerimizi görmemizi sağlayan savaş alanlarını gezip,tarihi olaylara tanıklık edip,şehitliklerimizi ve anıtları ziyaret etmek ve manevi duygularımı tazelemek.Ayrıca bizlerden sonra gelenlerin yolunu açmak.Ankara’dan başlayacak projemiz 1500 KM sonunda İzmir’de son bulacak.Yakın tarihimize ışık tutan ve bu günleri görmemizi sağlayan çok önemli  dört savaş, projemin temelini oluşturmakta. Sakarya Meydan Muharebe alanları,I. ve II.  İnönü Zaferi Savaş alanları,Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebe alanlarını ziyaret edip,İzmir'e kadar yol alacağız.Tüm bu alanlarda ve İzmir'e kadar ki rotada tüm Şehitlikleri,Anıtları, Müzeleri,görülmesi gereken yerleri,ülkemizin güzelliklerini programa dahil ettim.
Atamızın izinde,İstiklal Yolunda,Ata Yolunda,Kurtuluş Yolunda,Zafer Yolunda onur duyarak yol almanın hazzını yine  Zafere Giden Yol’da da yol alarak duyma arzusundayız.Baş koyduğumuz bu yolda mutluluğu ve onuru şimdiden yüreğimde hissetmeye başladım.

Sakarya Meydan Muharebesi 23 Ağustos 1921-13 Eylül 1921


İkinci İnönü Muharebesi 23 Mart-04 Nisan 1921Büyük Taarruz Ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 26-30 Ağustos 1922


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.