KARADENİZDEYİM 10-24 AĞUSTOS 2020 (12 nci Gün Perşembe Yaylası-Reşadiye-Kelkit Vadisi- Niksar)Perşembe Yaylası'nda kamp halindeyim.Gece 22:00 sıralarında yağmaya başlayan yağmur bazen azalıp,dinen sonra hızlanan şekilde 03:00 kadar devam etti,bu benim arada uyandığım zaman diliminde gördüklerim duyduklarımdı.Daha sonra tekrar devam ettiğini duydum ama ne kadar olduğunu bilmiyorum.
Sabah kalkma saatim geldiğinde çadır sırılsıklamdı,sorun değil öyle toparlar devam ederim.Gün ağardıktan sonra kalktım,çadırı kurduğum ağaç altı yağmurdan nasibini az almış orada kahvaltımı yaptım.
Acelem yok,bu gün iniş ağırlıklı bir rotam var.Dün Gölköy-Aybastı-Perşembe Yaylası rotasını izlemiştim.Bugün Perşembe Yaylası-Reşadiye-Kelkit Vadisi-Niksar rotasını izleyeceğim.
12 nci Gün 21 Ağustos 2020 Perşembe Yaylası-Zinav Gölü-Reşadiye-Kelkit Vadisi-Niksar:


Kahvaltımı yaptım,biten fren balatalarını değiştirdim,eşyalarımın hepsini toparladım,hafif rüzgar olduğu için çadırı toplamayı en sona bıraktım.Rüzgar kafi gelmeyince silkeledim suyunu attırdım ve çadırı toplayıp,yola çıkmaya hazır hale geldim.
Kamp Yerime Veda.
Hazırlığım tamam olunca kamp yeri veda fotoğrafı alıp kamp yerinden dolayısıyla Perşembe Yaylası'ndan ayrılmaya başlıyorum.

Perşembe Yaylası'ndan ayrılışım hafif çıkışla başladı.Bu iyi oldu Perşembe Yaylası'nı biraz yukarıdan görmüş oldum.Ayrılırken Perşembe Yaylası'ndan biraz bahsetmek isterim.

Perşembe Yaylası: Bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Aybastı ilçemize 17 km. mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1.500 m. civarındadır. Her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler,güreş müsabakaları, at yarışları vb. etkinlikler düzenlenmektedir. Yayla yolunun büyük kısmı asfalt, kalanı stabilize yoldur. Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, Karga Tepesi bunlara örnektir.


Tokat İl Sınırı.
Hafif tırmanış ile yaylanın üst tarafında yol alırken 5.5 kilometre sonra Tokat il sınırlarına giriş yaptım.Tokat, Karadenizdeyim Turumda sınırlarında gezeceğim 8 nci il olacak.

Yaylada yol alırken yaylanın güzelliği ve coğrafya beni adeta büyüledi.Her tarafta koyun sürüleri,inekler, çobanlar ve tabii ki köpekler var.Bir kaç tane de yerleşik yayla köyünden geçerek Bozçalı tarafına devam ettim.

Bozçalı Tarafları.
Perşembe Yaylası'ndan sonra hafif çıkışlı olarak Tokat il sınırlarına giriş yapmıştım.Sonra sert bir şekilde Bozçalı'ya kadar iniş yaptım ve Bozçalı sonrası hafif çıkış... Şimdi ise Reşadiye'ye kadar sürecek iniş beni bekliyor.

Bozçalı'yı geçtim süratle iniyorum ama gözüm sağ tarafta bakalım net bir şekilde görebilecekmiyim diyorum ve Yolüstü'ne yaklaşmaya başladığımda gördüm kendisini.Uzaktan bakmakla yetindim ama biraz bahsetmekten zarar gelmez.

Zinav Gölü Tabiat Parkı: Tabiat Parkı, Tokat il merkezine 99 km 

uzaklıktadır.Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı 17 km’dir.

Zinav Gölü Tabiat Parkı içinde yer alan Zinav Gölü 

heyelan sonrası oluşmuş bir göl olup,  

kuzeyinde Zinav Kanyonu bulunmaktadır.

 Zinav Gölü ve çevresinde; Zinav Kanyonu, İnkaya Mağarası, 

Sülüklü Göl, Zinav Yaylası ve Zinav Vadisi yer almakta olup,

 bölge özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından 

ilgi görmektedir. Zinav Gölü Tabiat Parkı doğa yürüyüşü, fotoğraf çekimi,

 bisiklet sporu, yaban hayatı gözlemi ve piknik yapmaya elverişlidir.

Gölde; Sazan, Aynalı Sazan ve Yayın Balığı gibi balık türleri bulunmaktadır.

Yolüstü köyünden sonrada uzun bir iniş yaparak ana yola saat 11:00 gibi  iniş yaptım,istikametim ve hedefim Niksar.Düşüncem Reşadiye içine inip öyle devam etmekti ama inişim sert oldu demek ki yol üzerinde Reşadiye sapağını kaçırmışım ve direk olarak ana yola Kelkit Vadisine Çayırpınar mevkiinden iniş yaptım.


Sabah çadırımı ıslak toplamıştım, Kelkit Çayı boyunca Niksar istikametine yol alırken rüzgarda karşıdan esip,hafifte olsa güneşi yakalayınca Yeşilköy sapağında uygun bir yerde kendime kısa bir  bisküvi, meyve suyu molası verdim.Ben biraz dinlenirken çadırım güzelce kurudu.Şimdi kuru bir çadırım var, artık yola devam edebilirim.


Kelkit Çayı'nın açtığı Kelkit Vadisi'nde yol almaktayım. 
Bir kaç gün öncede beraberdik ve yine Kelkit Çayı'ndan
 biraz bahsedeyim.
 
Kelkit Çayı : Yeşilırmak' ın kollarından biridir ve 
uzunluğu 320 km'dir. Gümüşhane'nin Çimen Dağları' ndan 

kaynaklanıp Yeşilırmak' a katılıp Karadeniz'e dökülmektedir. 

Gümüşhane topraklarından doğan Kelkit Çayı Suşehri yakınlarında 

Sivas il sınırlarına girer. 

        Kelkit Çayı' nın Sivas il sınırlarındaki kesimi 50 km dir.

Niksar Sapağı.
Ana yolda bir süre daha rüzgara karşı yol aldıktan sonra kestirme olabilecek yoldan Niksar yönüne hareketlenirken köprünün yanında
 güzel, doğal bir işletme açılmış,tam da Kelkit Çayı kenarında. Hemen fırsatı değerlendirip kısa bir mola verdim,Kelkit Çayı'nı seyrettim ve Niksar yönüne harekete geçtim.

Niksar Ovası.

Niksar Ovası'nda Niksar'a doğru yol alırken ovadan biraz bahsetmek te fayda var.
 
Niksar Ovası:Niksar Ovası'nın kuzeyinde Canik Dağları güneyinde ise Dönek Dağı yer almaktadır, ova doğu-batı doğrultusunda uzanmaktadır. Ovanın içerisinden Yeşilırmak'ın en büyük kolu olan Kelkit Çayı akmaktadır. Önceleri bataklık olan ova Cumhuriyet döneminde kurutularak tarım ve ziraat için elverişli hale getirilmiştir. Kelkit Çayı'nın suladığı ve taşıdığı zengin alüvyonlarla toprağın verimi son derece yüksektir. 
 
Çengelli Molası ve Yağmur Tahmini!!!
Çengelli Niksar'a çok yakın bir mahalle, vardığımda sat 15:30 gibiydi.Kendime geçikmiş sabah kahvesi molası verdim.Önce çeşmesinde güzelce serinledim, temizlendim ve kahvemin başına geçtim.
Dün akşam yağmur vardı, bu gün hava kapalı ve havada yağmur havası var.Hava durumuna baktım bu gece ve yarın sağanak yağmur gösteriyor.
Bir ara burada kamp yapsam dedim sonra vazgeçtim,Niksar en uygunu.

Günlerden cuma ve bugün Niksar'ın pazarıymış,Niksar pazarının 
ortasına düştüm, öğretmenevine kadar yol alırken 
Niksar'dan bahsetmek isterim.
 

Niksar: Tarih, tabiat, kültür ve turizm kenti Niksar, 

Kelkit ırmağı ile Canik Dağları'nın kucaklaştığı, Kelkit ırmağının 

geçtiği vadi boyunca uzanan tabii güzelliklerin şehridir. 

 İl merkezine 52 km. mesafede olup, rakımı 350, nüfusu 33.090'dır.

 İmparator Hadrianus zamanında Neocaeserea (Niksar) 

Büyük Pontus eyaletinin metropolisii ilan edilerek,

Anadolu'nun siyasi başkenti haline gelmiştir.

Danişmendli Türk Devleti ile birlikte Tacettin Oğulları Beyliği'nin 

başkentliğini yapmış.Türkiye'nin ikinci büyük kalesi ve Anadolu'da 

ilmin ilk ışıklarının yayıldığı Nizamettin Yağıbasan Medresesinin

 bulunduğu, Danişmendli, Selçuklu ve Osmanlı Türk İslam kültürünü

 yansıtan eserlerinin tarihi izlerini bütün ihtişamıyla  yaşatan

 zengin bir açık hava müzesi görünümündedir.

Kaynak:Tokat İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü

Niksar Kampı.
         Bu gece sağanak yağmurda kalmak istemiyorum, o yüzden 
geceyi öğretmenevinde geçireceğim,yer varmış saat 17.00 gibi öğretmenevine giriş yaptım.
Eşyalarımı ve bisikletimi yerleştirdim.Sonra kültürel gezi,yemek işi
 ve alışveriş için Niksar caddelerine aktım.Hava kararmadan da öğretmenevindeki odama çekildim.Güzel bir temizlik,çamaşır falan filan derken boş durmadım,yakındaki tekel bayiinden aldıklarımla vakit geçirirken yağmur saat 22:00 sıraları (dün akşamda aynı saatte başlamıştı) başladı bile.
Ben uyku moduna geçtiğimde yağmur kafasına göre takıyordu.
Bugün Perşembe Yaylasından iniş ağırlıklı olarak Niksar'a geldim.
Yarınki planım Çamiçi Yaylası,Akkuş ve sonrasında Tekkiraz'a kadar ulaşmak.Olacak mı,yarın göreceğim.

12 nci Gün 21 Ağustos 2020 Perşembe Yaylası-Zinav Gölü-Reşadiye-Kelkit Vadisi-Niksar:82 Km

Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.