KARADENİZDEYİM 10-24 AĞUSTOS 2020 (5 nci Gün Bayburt-Vauk Dağı-Harşit Çayı-Gümüşhane-Torul)
Yabancısı olmadığım Bayburt Kent Ormanında güzel bir gece geçirdim.Matın az hava kaçırması bile beni deliksiz uykudan caydıramadı.Bir iki defa şişirdim ve uykuma kaldığım yerden devam ettim.Sabah çok erken uyandım,ben uyandığımda daha güneş doğmamıştı.Çadır içini toparlarken artık geçen ama yine de tedbir amaçlı ayağıma krem ile masaj yaptım.Kalktım,toparlandım,Yıldırım Çayı kenarında kamp yaptığım için nemlenen çadırı ipe serdim ve akşam ki bankta yerimi aldım.
Dün Çoruh Vadisi'nde yolculuk yapıp Bayburt'a gelmiştim.Bu günkü rotam Bayburt,Vauk Dağı,Gümüşhane,Torul olacak.
Akşama Torul'a varmayı hedefliyorum.

5 nci Gün 14 Ağustos 2020 Bayburt-Vauk Dağı-Harşit Çayı-Gümüşhane-Torul:

Bayburt Kahvaltısı.                     
Kahvaltı işini ağırdan aldım,işin keyfini çıkardım.Ben kahvaltıyı bitirirken de güneş doğmaya başladı.Kahvaltı sonrası baktım çadır hala nemli,sabah kahvemi de içerek zamanı geniş tuttum.O da tamam olunca toparlandım,yola çıkmaya hazırım.
 
Veda Vakti. 
 Tüm hazırlıklarım tamam olduktan sonra Bayburt Kent Ormanı Kamp yeri ayrılık pozu alarak kamp yerimden ayrıldım.

Bayburt'a da Veda.

 

Kamp yaptığım yerden Bayburt çıkışına kadar hafiften tırmandım.Bayburt çıkışında da Bayburt yazısı önüne gelince ayrılık pozu almak istedim. Bu arada dün Bayburt'tan bahsetmiştim yine bahsedeyim.

Bayburt: Tarihi M.Ö 3000' li  yıllara kadar uzanmaktadır.1054 yılında 
Bayburt Selçuklular tarafından fethedilmiştir.
Bayburt 14. Y.Y. da Akkoyunlu Devletinin kuruluş 
ve tarih sahnesine çıkış yeri olmuştur. Akkoyunlu İdaresi 
17 Ekim 1514’ te Yavuz Sultan Selim’ in veziri Bıyıklı 
Mehmet Paşa’ nın Bayburt’ un fethiyle görevlendirilmesine 
ve fethin gerçekleşmesine kadar sürmüştür. 
1927’ ye kadar Erzurum’ a bağlı olan Bayburt bu tarihte 
Gümüşhane’ye bağlandı. 21.06.1989 tarihinden itibaren
 3578 sayılı yasa ile il statüsüne kavuştu.

Çoruh Nehri.
İki gün önce karşılaştığım ve dün tüm günüm vadisinde yolculuk ile geçen Çoruh Nehri ile bu turumda Nişantaşı mevkiinde son karşılaşmam.Kendisine veda edip Vauk Dağı istikametine yol almaya devam ediyorum.

Akşar Molası. 
Akşar köyü yakınlarına geldiğimde Gümüşhane'ye  50 kilometre yolum kalmıştı.Şu ana kadar  26  kilometrenin üzerinde yol aldığımdan ve 
bununda çoğu çıkış olduğundan yoruldum.
Yolun hemen dışındaki çeşmeyi görünce hiç tereddüt etmeden kısa bir mola verip kendime kahve yaptım.


Vauk Dağı Tırmanışı.
Vauk Dağına tırmanışım devam ediyor.Vauk Dağı geçidine az bir mesafe kala Bayburt il sınırları bitip Gümüşhane sınırları başlıyor.Bundan sonraki yolculuğum Gümüşhane sınırlarında olacak.
Vauk Dağı. 
Gümüşhane il sınırlarında bir kaç yüz metre daha gittikten sonra Güvercinlik köyü girişinde Vaukdağı Geçidine ulaştım. Her tırmanışın mükafatı olarak Vaukdağı Geçidi fotoğrafımı albüme ilave ettim.

Vauk Dağı: Doğu Karadeniz Dağ silsilesi içinde yerini alır. 

Bayburt ile Gümüşhane arasında Köse Dağı ile beraber sınır teşkil eder. 

1875 rakımdaki Vaukdağı  Geçidi ile ulaşım sağlanır.

Vadi Yolculuğu. 
Vaukdağı Geçidinden sonra önümde  15 kilometrelik Harşit Çayı Vadisinde ki yolculuğum başladı.
Geçit ile Kale bucağı arasındaki vadi inişimin kolay olacağını sanıyordum ama yanılmışım.Karşıdan sert gelen rüzgar çoğu yerde rampa aşağıya bile pedal çevirmeme sebep oldu.


Keçi Kalesi.
 15 kilometrelik rüzgara karşı inişin sonunda Kale bucağı girişine ulaştım. Burada büyüleyici ve gizemli duruşu ile Keçi Kalesi var.Bu muaazzam manzarayı kaçırmak istemedim.İki fotoğrafı albüme koyarak biraz Keçi Kalesinden bahsetmek isterim.

Keçi Kalesi:Merkez ilçe sınırları içerisindedir ve Kale bucağından geçen transit yol üzerinde bulunmaktadır. Bu kaleye halk arasında Kokanes veya Koans da denir. Kale, çok sarp bir kayalık üzerinde yer almaktadır. İhtişamlı bir görünüşe sahip olan bu kalenin iki yolu vardır. Kaleye giriş doğudandır. Kale, doğu ve batı tarafından yüksek kalelerle takviye edilmiştir. Kale içerisinde bulunan iki yapı dikkati çekmektedir. Toprak seviyesinden biraz yüksekte olan yuvarlak kemerler dikdörtgen şeklindeki mekanlara aittir. Arka arkaya bulunan bu iki yapının aydınlığı sağlayacak hiçbir penceresi mevcut olmadığından, bunların zindan olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kalede ayrıca vadiye inen gizli su yolları da mevcuttur.Kaynak:T.C. Gümüşhane İl Turizm Müdürlüğü


Harşit Çayı ve tüneller.Bu ikisi ile de 2 yıl önce bu bölgeye geldiğimde Doğu Karadeniz Turumda tanışmıştım.Harşit Çayı bende nasıl iyi  izlenimler bıraktıysa, tüneller tam aksi yönde kötü izler bıraktı.

Gümüşhane.

Kale bucağından sonra da inişim devam etti.İniş deyince hızlı olur değilmi? 
hayır hiçte öyle olmadı,karşıdan esen rüzgar yavaş ilerlememe sebep 
oldu ama sonunda Gümüşhane girişine ulaştım.
 
Gümüşhane: Gümüşhane’ nin İl merkezi haricinde toplamda 5 Adet ilçesi bulunmaktadır.Torul,Kelkit,Şiran,Köse,Kürtün.2015 İstatistiklerine göre  

148.444 kişilik bir nüfusu olup geçen yıla göre artış göstermektedir. 

Türkiye’ nin Karadeniz Bölgesinde bulunan Gümüşhane, 

ufak illerinden bir tanesidir.


Tarihi   Karakol Köprüsü.
Gümüşhane merkeze geldim, yavaş yavaş ve etrafı inceleyerek yol aldım.Bu arada gözüme ilişti.  
Tarihi Karakol Köprüsü;16 yy. eseridir.İki kemerli köprü 43,25 metre uzunluğunda 4.27 metre enindedir.Köprü 2015-2016 yılları arasında restore edilmiştir.
 

Tüneller İle Sınavım. 
Gümüşhane-Torul arası 23 kilometre, bu 23 kilometre içinde bir kaç tane tünel var ve girmem mecburi.İstemesem de bu tüneller ile yüzleşerek Torul'a doğru yol aldım.

Harşit Çayı.

Aslında Vauk Dağı Geçidinden beri vadisinde yol alıyorum ama görüş alanıma bir türlü net olarak girememişti. Bunun sebebi de benim sağ şeritte yol almam, kendisinin ise sol tarafta kalması ve sürekli taşmalara karşı Harşit Çayı kenarına set yapılması.
Ama şu anda Harşit Çayı ile net olarak karşı karşıyayız.
 
Harşit  Çayı: Gümüşhane ilinin doğu sınırındaki dağlarından doğar. 
Gümüşhane İl Merkezi, Torul, Kürtün, ve Doğankent'i geçip Tirebolu'nun 1,5 km doğusundan Karadeniz'e dökülür. Gümüşhane'nin Vauk yaylasından doğar, uzunluğu 160 km'dir.

Torul.
Önce Torul'dan bahsedeyim sonra ne yaptığımdan.

Torul:Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde, Gümüşhane iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi.Torul ilçemizin eski adı Ardasa’dır. Torul ismini ise buraya gelip yerleşen Tuğrul Beyden almıştır. 4 .Haçlı seferleri sırasında Trabzon yöresi ile birlikte burası da Cenevizlilerin eline geçmiştir. Burada birçok tarihi yapı inşa etmişlerdir. 1886 yıllında Gümüşhane ilimize bağlı bir ilçe olduğu bilinen Torul Cumhuriyetin kurulması ilçe statüsüne kavuşmuştur. 
 
Torul kampı;Torul'dan 2 yıl önce geçmiş,geçiş aşaması araştırması ve yola çıkmadan önceki araştırmalarımda Harşit Çayı kenarına kamp yapma düşüncem Torul'a varınca fiyasko ile sonuçlandı.Her yer şantiye yerine dönmüş, tünel, hes ve Harşit çayı kenarına  duvar örülmesi tüm düşüncemi güme götürdü.Hemen öğretmenevinin yolunu tuttum.Öğretmenevi maalesef kapalı, muhtelemen korana covid-19 tedbirlerinden.Tek çare Torul'un tek oteline yerleşmek.Fiyatı 80 TL olunca hiç tereddüt etmedim, kahvaltı yok, olmasın,gerek te yok zaten.Hemen yerleştim ve akşam ile sabah için alışverişe çıktım.Sonra da otelin keyfini sürdüm!!! oda nasıl oluyorsa.

Bu gün Bayburt'tan çıktım yola,Vauk Dağı'nı tırmandım, Vaukdağı Geçidinden geçtim.Vauk Dağı'ndan doğup Karadeniz'e doğru akan Harşit Çayı boyunca önce Gümüşhane sonrasında Torul'a kadar iniş yaptım.
Yarın yine Harşit Çayı ile beraberim,Kürtün Vadisi boyunca yol alıp niyetim Keşap'a kadar gitmek. 

5 nci Gün 14 Ağustos 2020 Bayburt-Vauk Dağı-Harşit Çayı-Gümüşhane-Torul:103 KM


Powered by Wikiloc


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.