KARADENİZDEYİM 10-24 AĞUSTOS 2020 (7 nci Gün Keşap-Duroğlu-Aksu Vadisi-Dereli-Kümbet Yaylası)Bugün bol tırmanışım olacak, o yüzden sabah çok erken kalktım.Suyu buldun mu kaçırmayacaksın hesabı elimi yüzümü yıkayacağıma direk duşa daldım.Öğretmenevindeki odamda kahvaltımı yaptım.Eşyalarımı hazırlamak kısa sürdü.Çantaları bahçeye taşı,bisikleti bahçeye taşı ve toparla derken saat 06:30 gibi gitmeye hazır hale geldim.
Dün iniş ağırlıklı olarak 129 kilometrelik Harşit Vadisi ve sahil rotamdan sonra bu gün tamamı tırmanış olan ve sıfırdan 1700 metrelere çıkacağım 60 kilometrelik Kümbet Yaylası rotam var.
Gece Kümbet Yaylası'nda kamp yapacağım.

7 nci gün 16 Ağustos 2020 Keşap-Duroğlu-Aksu Vadisi-Dereli-Kümbet Yaylası.

Keşap'tan Ayrılık Vakti.
Tüm hazırlıklıklarım bitti ve gitmeye hazırım.Keşap öğretmenevinden ayrılmadan önce sabahın ilk ışıkları ile kimsenin olmadığı bahçesinde ayrılık fotoğrafı alıp yola çıkıyorum.

Keşap'tan ayrılıp istikametimi sahilden Giresun tarafına  çevirdim, Dereli sapağına doğru yol alırken Doğukaradeniz'in tek adacığı görüş alanımdaydı.

Giresun Adası:Kıyıdan bir mil açıkta bulunan ada, Doğu Karadeniz’in yaşanabilir tek adasıdır. Ada, Aretias, Areos Nesos ve Arionesos adlarıyla da anılmaktadır. Adanın kapladığı alan yaklaşık olarak 40.000 m2’dir.  Efsaneye göre Argonautların Altın Post seferine katılan Herkül, Giresun Adası’na da uğramış, burada insan yiyen kuşlarla savaşmıştır. Ayrıca, kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar, Giresun Adası’nı üs olarak kullanmıştır.  Kent ve yöre halkı tarafından kutsal sayılan adanın etrafı surlarla kaplı olup, saray ve manastır kalıntıları yer almaktadır. Adanın yazın hizmet veren bir çay bahçesi ile büfe, çadır sahaları, piknik alanı bulunmaktadır.  Her yıl 20 Mayıs'ta yapılan Aksu Şenliğinde kayıklarla ada çevresinde dolaşılır.Kaynak:Giresun İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü.

 Dereli sapağına geldiğimde de Giresun tabelasının yanında aldım soluğu,il merkezine girmeden Dereli tarafına dönüş yapacağım ama topraklarında yol aldığım ve alacağım Giresun ilinden biraz söz edeyim.

Giresun: Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde, kuzeyinde Karadeniz sahili ile güneyinde Kuzey Anadolu dağlarının ikinci sırası 

arasında yer alan Giresun ilinin merkez ilçesi olup, batısında Bulancak, 

güney ve güneydoğusunda Dereli ve doğusunda Keşap ile çevrilidir.


Dereli Yolu  ve Aksu Deresi. 
 Karadeniz sahil yolundan Dereli istikametine dönüş yaptıktan sonra Aksu Deresi ile tanıştım.Aksu Deresi'nin akış istikametinin tersine bugün uzun bir yolculuk yapacağım.Bölgede ilk mola yerim Duroğlu oldu,Aksu Deresi'nden de uzunca bahsetmek isterim.

Aksu Deresi:Giresun ilinde,Doğu Karadeniz Dağları'ndan  doğan, Karadeniz'e dökülen akarsu. Giresun şehir merkezinin doğusundan, Giresun Adası'nın karşısında denize dökülür. Havza alanı 917 km², uzunluğu 75 km,debisi 117 m³/sn'dir. Aksu Deresi, Karagöl Dağları üzerindeki, buzul gölü olan Karagöl'den doğar. 3107 m yüksekten doğan akarsu 0 m'de Karadeniz'e dökülür. Yükselti farkı 3107 m ile oldukça fazladır, eğim değerleri 0° ile 90° arasında değişir. Havzada eğimin 15°-25° arasında olduğu alanlar %33, 25°-45° arası eğimli alanlar %48 oranındadır. Bu özellikler yağışların hızlıca sele dönüşmesine neden olmaktadır.Dereli Yolu.
  Biraz tünel bolca Aksu Deresi eşliğinde Dereli ilçesine doğru yol almaktayım.Dereli,Keşap'a 32 kilometre mesafede, bu 32 kilometrelik yolda günün pazar olması ve vatandaşların yaylaya çıkma telaşı içinde yol almaktayım.Ayrıca yol ve hes yapımı çalışmaları trafiği daha da zora sokmakta.

Dereli ilçesine vakitlice vardım.Burada kumanya takviyesi yaptım,biraz dinlendim. Günün bu bölümünde sıfırdan 250 rakıma 32 kilometre yol aldım,asıl tırmanışım Dereli'den sonra başlıyor.

Dereli:Giresun ilinin bir ilçesidir. Giresun ilinin güneyinde, Şebinkarahisar yolunun 32. km. sinde Aksu Vadisi üzerinde yer alır. Dereli 1926'da nahiye, 1 Nisan 1958 yılında da ilçe olmuştur. Rakımı 250 metredir.

Not:Karadenizdeyim turumda 16 Ağustos 2020'de Dereli'den geçtim. Adı gibi Aksu Deresi içine yapılmış bir ilçe gördüm.Haftası olmadan Dereli'de  sel felaketi yaşandı.Dereli'ye büyük geçmiş olsun,ölenlere Allah'tan rahmet,ölenlerin yakınlarına sabırlar diliyorum.Aksu Vadisi.
Dereli'den itibaren yine Aksu Vadisi içindeki güzel manzaralar eşliğinde  tırmanışım devam etti.10 kilometrelik tırmanış sonunda Kümbet Yaylası sapağına geldim.Buraya kadar yoğun olan trafik ikiye bölündü,bir kısmı Kuzualan Şelalesi ve Mavi Göl Tabiat Parkı istikametine giderken, bir kısmı da Kümbet Yaylası yönüne döndü. Şansıma Kümbet Yaylası istikameti trafiği daha az.l
Kümbet Yaylası Yolu.
Yayla yoluna döndükten sonra güzel olan coğrafya daha da güzelleşmeye başladı.Ortamın sessizliği,yeşilliğin gür oluşu,manzaranın güzelliği havanın rutubetini ve tırmanmanın verdiği yorgunluğu alıp götürdü.


Yaylaya yaklaştıkça trafik aksi yönde akmaya başladı, demek ki akşam olmak üzere ve arabalar dönüşe geçmeye başladı.Pus iyice çöktüğünden saat kavramı yok olmaya başladı,çevre eskisi gibi net değil ve sırılsıklam oldum.Ama hiç şikayetçi değilim, hedefimde Kümbet Yaylası var eninde sonunda karşıma çıkacak.
Kümbet Yaylası. 

Yoğun pusun arasında vardım Kümbet Yaylasına, 
gerçi vardığımı bile anlamadım.
Kümbet Yaylası'nda olduğumu insan kalabalığından ve
 üst üste olmuş vaziyetteki arabalardan anladım.
Sonra da o arabalar içinde bisikletimi ittirken buldum kendimi.
Bu durumda yapılacak iş, kendine barınacak yer bulmak ve 
kalabalıktan kaçmaktır.Ben de öyle yaptım zaten, 
Kümbet Yaylası'nı yarın görürüm.
(Bu gün günlerden pazar olduğunu belirteyim)

Kümbet Yaylası: 1720 rakımda bulunan Kümbet Yaylası Giresun'a 

yaklaşık 60 kilometre mesafededir.Çevredeki bazı yaylalar ve 

Aymaç Mevkiinden oluşmaktadır.Merkeze adını veren 

Kümbet Yaylası Turizm Merkezi olup,Giresun'un 

en popüler yaylalarındandır.  Yayla çevresi gür ormanlarla 

çevrili, çiçeklerle dolu, çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır.

Yaylada bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahveleri bulunmaktadır. 

  Kaynak:Türkiye Kültür Portalı.

Kümbet Yayla Kampı.
Kalabalıktan ve pustan hiç bir şey görünmemekte ve ıslağım.İlk defa geldiğim ve yabancısı olduğum bu yerde ve bu durumlarda sorgulama,sezgi,deneyim ve istihbarat sonucu bu gün için en iyi konumda olabilecek yerde kamp hazırlığına giriştim.Hemen çadırımı kurup üstüme kuru bir şeyler giydim ve üstüme parkamı geçirdim.
Sonrası zaten malum yayla fırınından aldığım kocaman sıcak pide ile kurufasulye ve bulgur pilavını salata eşliğinde mideye indirdim.Şimdi benden bahtiyarı ve dinamiği yok.Pusun artması,dışarının soğuk olması ve ıslanmamak için çadırımın sıcak havasına geçip lambamı gece moduna alarak çadırımın tek balkonuna rakımı,mezelerimi açarak radyomun eşliğinde demlenmeye başladım (Radyo dediysem kartlı radyo,kartı hep favori müziklerim yüklü).
Gece istediği kadar uzun olsun yine de bir sonu var.
 
Bu gün Kümbet Yaylası'na olan 61 kilometre tırmanışımı totalde 2367 metre tırmanışla yapmışım, Wikiloc öyle diyor. Yoruldum,ıslandım değdi her halde,bu akşam yayladan hiç bir şey anlamadım, yarın göreceğim.
Yarın Eğribel Geçidi'ni geçerek Şebinkarahisar'a gitmeyi planlıyorum.

7 nci gün 16 Ağustos 2020 Keşap-Duroğlu-Aksu Vadisi-Dereli-Kümbet Yaylası:61 KM


Powered by Wikiloc

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.