KARADENİZDEYİM 10-24 AĞUSTOS 2020 (8 nci Gün Kümbet Yaylası-Tamdere Yaylası-Eğribel Geçidi-Asarcık-Şebinkarahisar)
Dün 60 kilometrelik tırmanış sonucu 1720 rakımdaki Kümbet Yaylasına varmıştım.Yaylaya geldiğimde pustan göz gözü görmüyordu,durum böyle olunca akşamın ve gecenin büyük bölümünü çadırımın sıcak atmosferinde geçirdim.Bu arada gecenin tüm pusunu alan çadırım sırılsıklam,akşam erken uyuduğumdan sabah erken kalktım.Geceki pus gitmiş,kahvaltımı çadırın dışında sabahın ilk ışıklarında yaptım.Sonrada hazırlanmaya başladım.Bu gün dün yapamadığım Kümbet Yaylası keşfini yapacağım,Eğribel Geçidi'nden geçip Şebinkarahisar'a ulaşacağım.Bu gün yolum kısa ama görülecek yer çok.

8 nci Gün 17 Ağustos 2020 Kümbet Yaylası-Tamdere Yaylası-Eğribel Geçidi-Şebinkarahisar:
Gece Gelen Misafirler.
Gece geç vakit biraz gürültülü geldiler.Arabanın farı,sesi yetmezmiş gibi kendileri de biraz sesli çadır kurdular.Genç çift diye sesimi çıkarmadım,anlayacak tipler olsa koca yaylada yanıma kadar gelip çadır kurmazlardı.Her neyse sabah kalktığımda dip dibeydik.Tabii sabah erken kalkan ben oldum,haliyle azda olsa gürültü oldu, çadır içinden biraz mırın kırın yaptılar ama yapacak bir şey yok,katlanacaklar.


Kamp Yerinden Ayrılma Zamanı.
Hazırım, gün iyice doğdu ve kamp yaptığım yerden ayrılma vakti geldi.Artık Ferdi Kızıl kardeşimin klasiği olan ve bana da bulaştırdığı kamp yerinden ayrılma pozumu alıp,kamp yerine veda ediyorum.


Dün yoğun pusun içinde geldiğim ve hiç bir şey göremediğim 

Kümbet Yaylası'nı nihayet pustan arınmış vaziyette görme

 şansını yakaladım.Dün ayrıca pazar olması nedeniyle çok kalabalıktı,

şimdi ise yalnız yaylada yaşayanlar var.Kümbet Yaylası hakkında 

kısa bilgi verip,Uzundere tarafına yol alacağım.

 

Kümbet Yaylası: Rakım 1720. Giresun'a yaklaşık 60 km. mesafede

 bulunan Kümbet Yaylası,çevredeki bazı yaylalar ve 

Aymaç Mevkiinden oluşmaktadır.Merkeze adını veren

 Kümbet Yaylası Turizm Merkezi olup,Giresun'un en popüler

 yaylalarındandır. Yayla çevresi gür ormanlarla

 çevrili çiçeklerle dolu çayırlarla kaplı geniş bir alana yayılmıştır.

Yaylada bakkal, kasap, fırın, manav, kır kahveleri bulunmaktadır.

Kaynak:Türkiye Kültür Portalı


Kümbet Yaylası Civarı.
Kümbet Yaylasından ayrılıp Uzundere istikametine yol alırken yaylanın güzel manzaraları da gözümün önünden akıp gitmeye başladı.Uzundere'ye geldiğimde biraz durdum,etrafı seyrettim.Kümbet Yaylasında çeşme kısıtlı olduğundan yüzümü pet şişeden yıkamıştım,burada gürül  gürül akan çeşmeden elimi yüzümü daha güzel yıkayıp Şebinkarahisar yoluna doğru hareket ettim.
Dereli-Şebinkarahisar Yolu.
Kümbet Yaylası'ndan Uzundere üzeri Şebinkarahisar yoluna kadar manzarası çok güzel bir iniş ile geldim.Ben akşam 1730 rakımda kamp yapmıştım,Şebinkarahisar yoluna indiğimde rakım 1330'u gösteriyordu.Şimdi önümde iyi bir tırmanış var,2200 rakıma sahip Eğribel Geçidi'ne kadar tırmanacağım.

Yol sapağından itibaren 6 kilometre kadar tırmandım ve  Tamdere Yaylasına vardım.Bölge  vadi içi olduğundan Tamdere'ye geldiğimde rüzgar arkadan sert esmeye başladı,bu şekilde Tamdere Yaylasını geçip Eğribel Geçidi'ne doğru yol almaya devam ettim.

Tamdere Yaylası:Giresun ilinin Dereli ilçesine bağlı bir köydür. Alt bölümde İkisu, yukarı bölümde Tamdere şehir görünümünde olup Dereli-Şebinkarahisar yolunun üzerinde bulunur. Tamdere mahallesi ilçenin en yüksek yerlerinden olup önemli yayla merkezlerindendir. Arazi yapısı kayak sporu yapmaya uygundur.1630 rakımda bulunmaktadır.
Kaynak:Giresun İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü.


Giresun Dağlarında vadi içinde yol almaktayım,rüzgar üşütsede arkadan ittirmesi biraz avantaj sağlamakta,tırmanış daha iyi oluyor.Vadi içinde yorulmaya başladığım anlarda ise kısa bir mola verdim,ben mola yaparken sabah sırılsıklam sardığım çadırımı da rüzgarın insafına bıraktım.Birinci fotoğrafta tepede gözüken Çobanbağırtan yaylası imiş,oraya kim çıkarsa bağırmaya başlar bence!!!!

Yarbay Gazi Osman Ağa.
Her yerde, her bölgede milli kahramanlarımız vardır. İşte o kahramanlarımızdan biri de Yarbay Gazi Osman Ağa'dır.Giresunlular,Giresun Dağlarında Eğribel Geçidi'ne 2 kilometre kala Yarbay Gazi Osman Ağa'nın heykelini yapmışlar.Kendisini,tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum.

Giresunlu Milli Kahraman Yarbay Gazi Osman Ağa: 

Eski Osmanlı subayı, Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvâ-î Millîye reisi. 

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Giresunlular'dan oluşan

 muhafız kıtasının komutanı. 1883-1923 yılları arasında yaşamıştır.


Dereli-Şebinkarahisar sapağından beri süren 15 kilometrelik tırmanışın sonundayım.Eğribel Geçidi'ne puslar içinde ve deli esen rüzgar ile beraber vardım.Ödülümde bu iki fotoğrafım olsun.
 
Eğribel Geçidi:Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasında ulaşımın sağlandığı 2200 rakımlı Geçittir.Dereli-Şebinkarahisar arasındadır, özellikle kış ve bahar aylarında tipisi,buzu meşhurdur.
Fırtınası da eksik olmaz.
Dağın kuzey tarafı puslu ve nemli iken güney tarafı tam tersi biraz bulutlu ama kuru.Şimdi önümde yine vadi içinde olacağını tahmin ettiğim uzun bir yol beni bekliyor.

Şebinkarahisar İnişi.
Eğribel Geçidi'nde başlayan ve vadi içinde devam eden sert inişim Tamzara'ya kadar 23 kilometre sürdü.Bazen arkadan sert esen rüzgarın silkelemesi,virajlarda zor anlar yaşamama rağmen sağ salim Tamzara Köyü sapağına vardım. Şimdi Şebinkarahisar ilçesine girme vakti.

 Geçen yıl Ata Yolu-Kurtuluş Yolu projemizde Ferdi Kızıl kardeşimle geldiğimiz Şebinkarahisar'a bu yıl yine geldim ve Şebinkarahisar'dayım.
Şebinkarahisar'da görülecek önemli yerler var.Şebinkarahisar'dan bahsetme zamanı geldi sanırım.
 
Şebinkarahisar: Şebinkarahisar Giresun'un bir ilçesidir. 1923 yılında il olmuş, 1933 yılında Giresun vilayetine bağlanmıştır. Osmanlı dönemindeki adı Şarkikarahisar' dır. Karahisar-ı Şarki şekli de kullanılmıştır. "Doğu Karahisar" anlamına gelir.Mustafa Kemal Atatürk 11 Ekim 1924 Şebinkarahisar' da Türk Ocağını ziyaretinde , ocağın imkansızlığı karşısında kendisinden özür dilenmiş , Atatürk burada yaptığı konuşmada: " Ben bu şehri çok beğendim.Sevgimin temadisine alem olmak üzere Şark-ı Karahisar adını Şebinkarahisar olarak tashihini teklif ediyorum, demiştir.Kaynak:Şebinkarahisar Belediyesi.

Şebinkarahisar'a girerken Hacı Kayası üzerindeki Şebinkarahisar Kalesi
 sizi ilk karşılayanlardan olmakta.
 
Şebinkarahisar Kalesi: Şebinkarahisar Kalesi ilçe merkezinin kuzeyinde
 kalan ve Hacı Kayası olarak bilinen şehre hâkim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Şebinkarahisar Kalesi'nin yapım tarihi hakkında bilgi veren 
kitabesi mevcut değildir. İhtişamlı kalenin ilk kuruluşunun Roma öncesine 
kadar gittiği, surların büyük bölümünün Mengücekler zamanında yeniden 
yapıldığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Özellikle Mengücekli
 hükümdarlarındanFahrettin Behramşah’ın 1184 yılında kaleye önemli 
eklemeler yaptırdığı belirtilir. 
Kalenin günümüzdeki girişi ve surları Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine
 aittir.Kale kapısı üzerindeki kitabe ve çift başlı kartal kabartması 
1896 yılında yok edilmiştir. Osmanlı döneminde birkaç defa onarılan 
kale 1915 Ermeni ayaklanmasında büyük zarar görmüştür.
Kaynak:Türkiye Kültür Portalı

İstiklal Çeşmesi: 1927 yılında eski belediye binası önüne Belediye Başkanı Hüsnü bey zamanında ahşap çatılı olarak yaptırılmıştır.1985 yılında ilçe meydanına taşınmış ve ahşap çatısı, çinkoyla kaplanmıştır. Çatı içeriden sıvanmıştır. Sıva üzerileri ise kalem işi çeşitli motiflerle süslenmiştir. Çeşmenin su haznesi top, mermi ve ay yıldızlarla süslenmiştir. Şebinkarahisar ilçe meydanında bulunan İstiklal Çeşmesi Şebinkarahisarlıların buluşma yeridir. 
Kaynak:Şebinkarahisar Belediyesi.

Şebinkarahisar'a saat 14:00 gibi vardım.Öğle vaktini geçtiğinden acıkmışım,geçen yıldan tecrübem olduğundan bu sefer Şebinkarahisar'ın en güzel lokantasında öğle yemeğimi yedim.Kendime gelince hemen karşımdaki Atatürk Evi ve Müzesi ziyaretine gittim ama kapalıydı.İlk sorgulamamda hangi kurumun ilgilendiğini öğrenemedim.Ben de öğretmenevine gidip yerleştim,duşumu aldım ve tekrar gelip bu sefer kararlı bir şekilde araştırdım ve Belediyenin ilgilendiğini öğrenince hemen zabıta amirliğini aradım ve zorda olsa görevliyi getirttim.Şimdi Atatürk Evi ve Müzesi'ni gezme zamanı.
 
  


 

Atatürk Evi Ve Müzesi: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 

11 Ekim 1924 de Şebinkarahisar’ı ziyareti esnasında bir gece kaldığı

 geleneksel Şebinkarahisar evlerindendir. 

Evin gerçek sahibi Tüfekçizade Mustafa Ertem’dir. 

İlçenin merkezinde bulunan ev ahşaptan yapılma olup iki kattan 

oluşan sade bir binadır. 1932 senesinde evin içerisinde yapılan 

çeşitli çalışmalar sonucu ev o tarihlerdeki aslına uygun şekilde 

düzenlenip, döşenmiştir. 11 Ekim 1982 tarihinde 

Atatürk’ün Şebinkarahisar’a gelişinin 58. yıldönümünde

 “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. 

Kaynak:Giresun Kültür Ve Turizm MüdürlüğüAtatürk Evi ve Müzesi gezim yarım saat kadar sürdü ama günün en değerli vaktiydi benim için.Geçen yıl Ferdi Kızıl kardeşimle akşam üzeri gelmiş, sabah çok erken ayrılmıştık Şebinkarahisar'dan, o yüzden Atatürk Evi Ve Müzesini gezememiştik.Bu sefer de gezemezseydim içimde uhte kalırdı. Gerçi böyle yerler ile Belediyeler ilgilendiği vakit sorun yaşamıyorum bir şekilde açılmasını ve gezmeyi sağlıyorum. Ama daha resmi organlar işi Kaymakam yada Valiye kadar uzattığından bir yerden sonra tıkanıyorsun.

Karatay'da Yerini Buldu. 
Şimdiye kadar hiç aç, açıkta kalmadı,hep baş köşede yeri hazır.Karatay'dan bahsediyorum, her kaldığım yerde ona uygun bir alan kendiliğinden yaratılıyor.
Çok mutluyum Atatürk Evi Ve Müzesi'ni gezdim,keyfim yerine iyice geldi. Şebinkarahisar'da yapmak istediğim herşeyi yapmış oldum.Öğretmenevi'ne dönmeden önce küçük ama sevimli Şebinkarahisar sokaklarında, caddelerinde gezdim,tembellik ettim.Alışveriş işini de hallettikten sonra malzemeleri odaya yerleştirdim ve bir süre öğretmenevinin bahçesinin tadını çıkardım.
Sonra gecelere aktım!!!!!!

Bugün gün  yüzü ile Kümbet Yaylası'nı gördüm,Eğribel Geçidi'nden geçtim,Şebinkarahisar'da çok güzel bir kültür gezisi yaptım.
Yarın güzel bir coğrafyada yol almanın tadına varacağım, Kelkit Vadisinde yol alıp, Koyulhisar'a varmayı hedefliyorum.

8 nci Gün 17 Ağustos 2020 Kümbet Yaylası-Tamdere Yaylası-Eğribel Geçidi-Şebinkarahisar:51 KM


Powered by WikilocHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.